חודש הגברת הנגישות וקבלת האחר במערכת החינוך בקריית ביאליק!

16/06/2019
 
 

בחודש משמעותי ומרוכז במיוחד קיימה עמותת "נגישות ישראל" סדרה של מיזמי הגברת מודעות לנושאי הנגישות וקבלת השונה, בטווח רחב של גילאים במערכת החינוך של קריית ביאליק

מדריך בכיסא גלגלים מעביר הדרכה לתלמידים בבי"ס "ביאליק"
מדריך בכיסא גלגלים מעביר הדרכה לתלמידים בבי"ס "ביאליק"

מיזם "יש לי חבר והוא אחר" לגני ילדים

ילדי הגנים "סביונים" ו"אמירים" סיימו שנת פעילות מרגשת במסגרת מיזם "יש לי חבר והוא אחר", אשר פותח על ידי רכזות תנועת של"מ (שירות לאומי למבוגר) של החברה למתנ"סים בקריית ביאליק עדנה הברפלד ז"ל ורחלי ברקוביץ תבדל"א, לצד מנהלי נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. גיורא לב וד"ר רויטל שורץ-סבירסקי.

הלומדה אשר פותחה הכירה לילדים וקרבה ללבם את מושגי השונות, הנגישות וקבלת האחר.

במשך שנת לימודים שלמה ליוו מתנדבות של"מ מסורות את הילדים לצד שת"פ מלא מהגננות והסייעות והקנו להם ערכי סובלנות, כיבוד חניות נכים והכרת מוגבלויות פיזיות וחושיות. ימי השיא התקיימו החודש במעמד אורחים מהרשות ומהערים בסביבתה וכללו שיעור הדגמה על האופן בו הילדים בני החמש מבינים את השוני בין ילד אחד לשני ואת חשיבות חניות הנכים לאדם עם מוגבלות.

רגע מפעים בשיעור כלל את הופעת צמד רקדניות "הורה איל"ן חיפה" ומתנדבות נ.י.צ. חיה לביא ורחלי כהנא. הצמד רקד את הריקוד "דמויות", כוריאוגרפיה: מרגריטה פוליאקוב, המחיש את היכולת לרקוד עם מוגבלות או בלעדיה. בתום הריקוד, ענתה חיה על שאלות מסקרנו של ילדי הגן ואף הדגימה עמם ריקוד בעזרת כיסא הגלגלים עימו היא רוקדת ומתניידת.

לא נותרה עין יבשה בקהל...

חיה רוקדת עם ילדה בגן
חיה רוקדת עם ילדה בגן


מיזמי נגישות בבתי הספר היסודיים "ביאליק" ו"נעורים"

ילדי שכבת ד' בבתי הספר היסודיים "ביאליק" ו"נעורים" חוו מיזמי הגברת מודעות לנושאי הנגישות וקבלת האחר, תחת האמירה "עד שתחווה - לא תבין".

התלמידים עברו בסבב תחנות מוגבלות פיזית (ידיים ורגליים) תוך שימוש בכפפות קשיחות, כיסא גלגלים וקביים, מוגבלות בראייה על ידי התנסות במילוי משימות כאשר עיניהן מכוסות ומוגבלות בשמיעה תוך כדי מילוי מטלות כאשר אוזניהם אטומות.

בכל תחנה הם פגשו מדריך עם מוגבלות תואמת ונחשפו לסיפורו האישי. מרגשים ביותר היו מילות המשוב והסיכום אשר נשמעו מפי התלמידים וממנהלות בתי הספר עינת ברקו ומירי בן שושן-ויידנפלד.

התלמידים הולכים בטור עם כיסוי על העיניים
התלמידים בבי"ס "נעורים" מתנסים בהליכה עיוורת עם כיסוי על העיניים


מיזם נגישות בחטה"ב "אפק"

מיזם מורכב בהיקף הגדול מכולם נערך לשכבת כיתות ט' בחט"ב "אפק". לאחר הרצאה מקיפה באולם הדרמה אודות סיפורה של עמותת נגישות ישראל, סוגי המוגבלויות השונים ועקרונות הנגישות, חולקו התלמידים במערך פעילות מורכב לשני אשכולות מקבילים אשר חייב גיוס מדריכים ומתנדבים ללא תקדים, בהם חוו את סוגי המוגבלויות ולו להרף עין.

הדגש הושם על התנהלות תלמידים או מורים עם מוגבלות בכיתה בלתי נגישה גישה ללוח, מעברים צפופים לכ"ג, התמודדות עם דלתות קשות לפתיחה וכדומה.

בשיחת הסיכום אשר התקיימה בתום ההתנסויות השונות, שיקפה המנהלת אסתי מורגנשטרן בדבריה כי "הילדים אמרו שהיה משמעותי ומדהים".


תודה חמה ומיוחדת לקברניטי העיר קריית ביאליק ולמנהלי אגף החינוך של העירייה על נוכחות מתמדת וליווי חם ומחבק של הפעילויות הללו.


חופשה נעימה ולהתראות בסתיו עם חידוש העשייה החברתית של כולנו!

תלמידי חטה"ב אפק התנסו בהתניידות בכיסאות גלגלים
תלמידי חטה"ב אפק התנסו בהתניידות בכיסאות גלגלים

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד