תלמידי תיכון "שיפמן" בטירת הכרמל מקבלים את השונה!

10/01/2019
 
 

עמותת נגישות ישראל קיימה ביום ב' 24.12.18, תודות לסבסוד מטעם קרן אריסון, מיזם תחנות התנסות במוגבלויות השונות לתלמידי שכבת כיתות ט' בתיכון "שיפמן" בטירת הכרמל

המיזם החל בהרצאה שניתנה על ידי ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, מנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ.; בהרצאתה חלקה רויטל עם התלמידים את סיפורה האישי, את סיפור הקמתן של עמותת נגישות ישראל ושלוחתה הצפונית נ.י.צ. ואת העקרונות הבסיסיים של הנגישות וקבלת השונה.

לאחר ההרצאה, חולקו התלמידים לקבוצות ועברו בין תחנות התנסות חווייתיות שונות - המדמות התמודדות עם מוגבלויות שונות. בכל תחנה נפגשו בני הנוער עם מדריך עם מוגבלות שחשף בפניהם את עולמו האישי - הקשיים, האתגרים וההצלחות.

התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים
התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים


בין התחנות שעברו התלמידים היו: תחנה מוגבלות בראייה, שבה התלמידים התנסו במוגבלות בראייה באמצעות ביצוע פעולות עם כיסויי עיניים, תחנת מוגבלות בשמיעה ולצידה תחנת התנסות בשפת סימנים וכן תחנת מוגבלות בניידות ומוגבלות מוטורית בידיים, בהן עברו התלמידים מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים, שימוש והתנסות בביצוע פעולות שונות יומיומיות עם שימוש מוגבל בידיים.

הפעילות בתחנות אוישה ולוותה על ידי מדריכי נגישות ישראל ומתנדבי נ.י.צ., אשר חלקו עם התלמידים את סיפוריהם האישיים המרגשים. בנוסף, שמעו התלמידים את סיפורה של עובדת העמותה עם מוגבלות שכלית התפתחותית ונחשפו לקשיים המאפיינים מוגבלות ייחודית זו.

במהלך המיזם התגלה שיתוף פעולה מלא של התלמידים ומוריהם, אשר גילו רגישות רבה, אכפתיות והתעניינות. בתום התחנות קובצו התלמידים לשיחת משוב באודיטוריום, בה חלקו את חוויותיהם הנרגשות ואת השינוי שחוו בתפיסת עולמם ובקבלת השונה.

 

התלמידים מנסים לכתוב ולצייר עם כפפות מגבילות על הידיים
התלמידים מנסים לכתוב ולצייר עם כפפות מגבילות על הידייםמרגשים במיוחד היו הדברים שכתבה לאה רוזנצווייג, אשר לוותה את המיזם משלבי תכנונו:

"תודה על ההתנסות שחווינו לצדכם
,
על שהרגשנו שאיננו לבד במערכה, שמישהו דואג לבוא להתנדב וללמד מה אומרת המילה ״להיות אדם עם מוגבלות״.
תודה לצוות מתנדבי נ.י.צ. אשר ידעו להעביר את מיזם בצורה כה מעניינת; כל התלמידים יצאו עם ידע רב לאחר ההתנסות ועם רצון לעזור
.
תודה".

בנוסף, כתב חבר מועצת העיר טירת כרמל דוד שחר:

"אין ספק בליבי שהפעילות של נגישות ישראל חושפת בפני דור העתיד את בעיות הנגישות בצורה ישירה ובלתי אמצעית.
עלינו לעודד פעילות זו וע"י חינוך בני הנוער נוכל ליצור שינוי ושוויון .
תבורכו בפעילותכם החשובה; אני תקווה שתמשיכו ויחד נפעל בכל מוסדות החינוך בעיר."

 

התלמידים מנסים לפתור קופסת חשיבה כהתנסות במוגבלות שכלית התפתחותית
התלמידים מנסים לפתור קופסת חשיבה כהתנסות במוגבלות שכלית התפתחותית

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד