עמותת 'נגישות ישראל' בקמפיין להעלאת המודעות להנגשת אתרי אינטרנט

29/02/2016
 
 
תמונה לא בפוקוס ומטושטשת של ברק אובמה

קמפיין המוני ורב ערוצי, כולו בהתנדבות ובאפס עלות:
באנרים באתרים מובילים, תשדירי רדיו, סרטוני פרסומת, מדייה חברתית, אינסטגרם ויחסי ציבור .

תקנות נגישות לאתרי אינטרנט ישראליים נכנסו לתוקף: החל מ ה-25 לאוקטובר 2015. מעכשיו, עיוורים, חירשים ואנשים עם מוגבלויות בידיים יכולים לגלוש באתרי אינטרנט ישראליים חדשים. מדובר במהפיכת נגישות של ממש שתאפשר למאות אלפי אנשים עם מוגבלות ליהנות מעולמות התוכן האינטרנטי למרות ועל אף מוגבלותם.

עמותת 'נגישות ישראל' מעלה את המודעות לחובה החוקית של בעלי האתרים להנגשה באמצעות סרטונים המדגימים חוסר נגישות, תשדירי רדיו, פעילות ברשתות החברתיות ותשדירי טלוויזיה המשודרים בזמן קהילה. קריאייטיב וביצוע– פובליסיס ישראל. יחסי ציבור – אורנה בן חיים.

קמפיין חדש של עמותת 'נגישות ישראל' עולה כדי להעלות את המודעות לחובת הנגשת אתרי אינטרנט ישראליים. במסגרת הקמפיין ישודרו תשדירים באורך 30 שניות המציגים את נאומו של ברק אובמה כשהוא מטושטש , כפי שחווה אותו אדם עם ליקויי ראיה, ו בגרסה המדגימה ליקוי שמיעה  אובמה מופיע ברור אך קולו אינו נשמע . בסיום מופיע הכיתוב "ככה זה מרגיש ל-25% מהאוכלוסייה, התוכן ברשת אינו נגיש לאנשים עם מוגבלות".

התשדירים ישודרו ב'זמן קהילה' בערוצי הטלוויזיה, ביוטיוב ובאתרי אינטרנט שונים ויופצו וויראלית בסיוע גולשים. בנוסף לסרטונים יהיוגם גינגלים לרדיות ובאנרים תואמים. לאינטרנט

הקמפיין עולה מיד אחרי פרסום סקר חדש שערכה העמותה 'נגישות ישראל' ב-136 אתרי אינטרנט קיימים נפוצים בישראל בתחומים שונים; אתרי ממשלה ורשויות, שירותי בריאות, אתרי קניות, חנויות ספרים, אוכל, משרדי כרטיסים, מלונות, תעופה, שירות ציבורי, ביטוח ועוד. רק 4 אתרים מתוך 136 זכו לציון של 90 ומעלה. ארבעה אתרים נוספים קיבלו ציונים בין 70 ל-90 (כמעט טוב). שאר האתרים בישראל אינם נגישים ברמה סבירה. משמעות הדבר לאנשים עם מוגבלות היא חוסר יכולת להשתמש באתרים הכי חשובים בישראל , ביניהם אתר משרד התחבורה, משרד התיירות , אתר האגף לשיקום נכים של משרד הביטחון, אתרי קופות החולים , אתר alljobs , אתר ZAP , גרופון , אתר גרופון , אתר Trivago , אתר ארקיע , , חברת הביטוח 'איילון' ועוד.

            סרטון הדגמה: כך מרגיש אדם עם ליקוי ראייה כשהוא גולש באינטרנט

 

מהי נגישות אתרים ?
אתרים נגישים הם אתרים עם התאמות טכניות המאפשרות לאנשים עם מוגבלות להשתמש באתר בד"כ בסיוע טכנולוגיות מסייעות . כך לדוגמה עיוור יוכל לגלוש באתר בעזרת מסך ברייל או בסיוע תוכנה המקריאה טקסטים, לקויי ראיה יוכל להגדיל פונטים ולשנות צבעים, אנשים עם מוגבלות בידיים יוכלו לתפעל את האתר על ידי לוח המקשים או בסיוע טכנולוגיית מסייעות, סרטונים יכללו כתוביות לטובת לקויי שמיעה, וכל תמונה תתואר טקסטואלית לטובת הקראה ללקויי ראייה ועיוורים.

האתרים מונגשים לפי ההגדרות בתקן הישראלי לנגישות, תקן 5568 המאמץ את ההנחיות הבינלאומיות WACG 2.0 – Web Content Accessibility Guide עם מספר שינויים קלים.

יובל וגנר, נשיא עמותת ' נגישות ישראל ' מסביר: "הקמפיין חיוני מאין כמוהו. מלבד החובה החוקית של בעלי האתרים להנגשה, מדובר גם בחובה מוסרית ואזרחית. בישראל של 2015 אי אפשר להתנהל מבלי להיות מחובר לאינטרנט ולגלוש, וכאשר הזכות הזו נמנעת מאנשים חלה אפליה קשה באיכות חייהם של אלה המתמודדים עם קשיים מלכתחילה. בעזרת הקמפיין אנחנו מצפים להעלאת המודעות לנושא בקרב בעלי האתרים, מנהלי התוכן וכל מי שעוסק בתחזוקה היומיומית של אתרי האינטרנט בישראל. מטרתנו לגרום לבעלי האתרים ליזום את הנגשתם ולקדם את המקצועיות של מפתחי אתרים ויישומים . ע"י הכשרתם בקורס מקצועי   אצלנו במרכז ללימודי נגישות. ביחד נעזור לשפר את איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות".

פרטים נוספים באתר ' נגישות ישראל' www.aisrael.org ובאתר www.nagish.org.il


קמפיין 'מנגישים את האינטרנט', עמותת נגישות ישראל.
קריאייטיב וביצוע – פובליסיס ישראל. יחסי ציבור – אורנה בן חיים.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד