שימוש במחשב ובאינטרנט בקרב אנשים עם מוגבלות
9/02/2011
 
 

מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת ערך סקר בנושא שימוש במחשב ובאינטרנט בקרב אנשים עם מוגבלות.

להלן הממצאים המרכזיים מהסקר:

· כ – 35% מהאנשים עם מוגבלות דיווחו על שימוש במחשב בחודש שקדם לראיון עמם, זאת בהשוואה ל – 65% בקרב האוכלוסיה ללא מוגבלות.

· שיעור השימוש במחשב בקרב אנשים עם מוגבלות בעלי תפקוד מלא[1] עומד על 44% והוא גבוה פי 2 מאשר בקרב בעלי תפקוד בינוני ומועט (20.2%).

· ל – 60% מהאנשים עם מוגבלות יש מחשב ביתי, בהשוואה ל – 74% בקרב האוכלוסיה ללא מוגבלות.

· רק 53% מהאנשים עם מוגבלות שברשותם מחשב המחובר לאינטרנט עושים בו שימוש לצורך כריית מידע, זאת בהשוואה לכ – 76% בקרב האוכלוסיה ללא מוגבלות.

· שיעור השימוש במחשב בקרב אנשים עם מוגבלות פוחת ככל שרמת ההשכלה נמוכה יותר ועומד על 19% בלבד בקרב בעלי השכלה נמוכה[2], 52% בקרב בעלי תעודת בגרות ו – 58% בקרב בעלי השכלה על תיכונית. לשם השוואה, שיעור השימוש במחשב בקרב אנשים ללא מוגבלות בעלי השכלה נמוכה עומד על 38%.

· שיעור השימוש במחשב בקרב מועסקים עם מוגבלות גבוה משמעותית מאשר בקרב בלתי מועסקים עם מוגבלות – 55% ו – 30% בהתאמה. בדומה, גם שיעור המועסקים עם מוגבלות שברשותם מחשב ביתי הינו גבוה יותר מאשר בקרב בלתי מועסקים עם מוגבלות – 73% ו – 53% בהתאמה.

ממצאים אלו ואחרים עולים מדף מידע בנושא שימוש במחשב ובאינטרנט בקרב אנשים עם מוגבלות, אשר נערך ועובד לאחרונה במינהל מחקר וכלכלה שבמשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה.

הנתונים בדף המידע מתבססים על עיבודים מיוחדים שנערכו על נתוני הסקר החברתי של הלמ"ס לשנים 2002 – 2006, המתייחס לכלל אוכלוסיית ישראל בגילאי 20 – 64. 

מטרתו של דף המידע היא להציג נתונים עדכניים אודות מידת ומאפייני השימוש במחשב ובאינטרנט בקרב אנשים עם מוגבלות, בהתייחס לרמת התפקוד היומיומית שלהם ובהשוואה לאנשים ללא מוגבלות.

כל זאת, במטרה לשפוך אור על הפערים הדיגיטליים שבין אוכלוסיית בעלי המוגבלות לבין כלל האוכלוסיה, פערים אשר משליכים על מידת השתלבותם של אנשים עם מוגבלות בחברה בכלל ובתעסוקה בכלל.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד