לימודי נגישות לחיים טובים יותר / שגיא מרקוס
14/09/2009
 
 

במדינת ישראל, כ- 700.000 אנשים עם מוגבלות אשר נאלצים לחיות יום יום שעה שעה במדינה עם חוסר נגישות בוטה, אשר פוגעת אך ורק באנשים עם מוגבלות ומונעת את השתלבותם בחברה, יציאה למקומות בילוי ופנאי, ולתופעה הזאת צריך לשים סוף.

 

בשנים האחרונות אנו רואים עליה במודעות לצרכים של אנשים עם מוגבלות, מצידם של בעלי עסקים ומנהלי אתרים ומבני ציבור אשר חושבים על צרכיהם של אנשים עם מוגבלות ומנסים להנגיש את המקום לרווחתם, אך מדובר במקומות מעטים בלבד ולעומת ישנם מבני ציבור רבים וביניהם משרדי ממשלה, מלונות, פארקים וכדומה, אשר אינם נגישים לאנשים עם מוגבלות ולכן כדי לשפר את המצב צריך להתחיל בשורש הבעיה ולכן מגיעים אל אנשי המקצוע האחראים על נושא הנגישות בעת בניה או שיפוץ מבנה ציבורי ורובם לא לוקחים את נושא הנגישות לתשומת ליבם המלאה אלא כדבר שולי כחלק מתהליך העבודה ולא כך הדבר צריך להתבצע, נושא נגישות מבנים או בעל חשיבות עליונה ואין לזלזל בו.

 

לצורך כך, נגישות ישראל הקימה מערכת אשר תלמד את בעלי המקצוע כגון:אדריכלים, יזמים, קבלני שיפוצים, מהנדסים, הנדסאים, מעצבי פנים, מנהלי בינוי, כיצד להנגיש מבנים ואתרים ציבוריים ברמה הגבוהה ביותר. תוך מתן הסבר על הרציונאל העומד מאחורי החוק.
במידה ואנשי המקצוע יפעלו בהתאם להנחיות שהם יקבלו ממערכת הנגישות, הדבר יוביל לכך שאיכות חייהם של אנשים עם מוגבלות תשתפר והם יוכלו לחיות בכבוד ולא להיתקל במפגעי נגישות צורמים.

המערכת ללימודי נגישות מספקת מידע והנחיות מקצועיות אשר מקיפים את כל נושאי הנגישות כגון: חניות לנכים, דרכי גישה, מעליות, מדרגות, שיפועים ועיצוב פנים ולכן כל בעל מקצוע העוסק בתחום שבו דרושה נגישות לאנשים עם מוגבלות, חייב להיכנס למערכת ולקבל את כל ההנחיות הדרושות כדי שנגישות המבנה או האתר תהיה ברמה הגבוהה ביותר ולא ברמה נמוכה כדי לצאת לידי חובה מפני שמי שיצטרך להתמודד עם חוסר הנגישות זה אדם עם מגבלה אשר בגינה לא יוכל להיכנס לבניין אם תהיה שם מדרגה ללא שיפוע ליד או אם דלתות המעלית יסגרו מהר מידי זה יכול לגרום לנפילתם של אנשים עם מגבלה, כמו כן, אדם לא יוכל להחנות את רכבו אם החניה לא תהיה רחבה מספיק ולא יוכל לעלות עם כסא גלגלים או הליכון בשיפוע מתון מידי ויש עוד עשרות מקרים שאנשי מקצוע לא תמיד חושבים עליהם ולכן לטובת אותם אנשים עם מוגבלות ראוי ורצוי שלפני תחילת עבודתם, יכנסו למערכת הנגישות ויבצעו את העבודה לפי ההנחיות המפורטות כנדרש.

מערכת הנגישות מפעילה פורום נגישות ונשמח לענות לכל שאלה או פניה הקשורה בנושא.
אני מאמין ומקווה שעתיד הנגישות במדינת ישראל ייצא לדרך חדשה ונצמצם את פערי הנגישות מהמדינות המערביות שם נושא הנגישות הינו ערך עליון ומירב המשאבים מופנים לרווחתם של אנשים עם מגבלות.

 

כתובת הלומדה http://learn.aisrael.org/


 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד