סקירת נגישות חוף זבולון בקרית ים
12/08/2009
 
 

האם זהו החוף הנגיש המונגש ביותר בקריות כמופיע באתר העיריה? מדוע שירותי הנכים סגורים כששירותים רגילים פתוחים? למה אין שלט בחוץ המודיע לנכה על קיום שירותי נכים? האם לאחר שאדם עם מוגבלות(א.ע.מ) הצליח לתמרן עד לדלת שירותי הנכים הוא צריך לחזור את כל הדרך ולחפש מפתח? אם מגיעים א.ע.מ בכסאות גלגלים וא.ע.מ המהלכים בעזרת קביים איך ישבו ביחד על מנת ליהנות מבית הקפה? החוף יפהפה אך למה ומדוע אדם עם מוגבלותלא יכול להגיע אל קו המים? מאת: אבנר בטיסט 

הקדמה.
בסקירתי זאת אעמוד על מספר נקודות המראות שיפור בהנגשה בחוף הלווייתן בקרית ים ומס' נקודות הטעונות שיפור.
חשוב להדגיש כי הנגשה אינה רק לקרוי לעתים נכה אלא לא.ע.מ.ה (אדם עם מגבלת התניידות) ושיפורי הנגשה יועילו לציבור גדול זה המכיל נשים בהריון, א/נשים עם עגלות תינוק, זקנים,ילדים רכים בשנים, אנשים נפגעי תאונות זמניים (שבר זמני וכו') ולא רק לאלו הקרויים לעתים נכים.

 * בכל מקום בו כתבתי נכה הכוונה היא לאדם עם מוגבלות התניידות(א.ע.מ.ה) אך השתמשתי במילה נכה בקונטקסט כמו שירותי נכים וכו'. כמובן שאין להפלות גם א.ע.מ כמו עיוורים, חרשים,בעלי מוגבלויות נפשיות וכו' אך לא מצאתי בחוף זה כל אביזר מסייע להם. למען הקיצור השתמשתי במושג א.ע.מ (אדם עם מוגבלות).

חוף הים בקרית ים – חוף זבולון (חוף הלווייתן) - סקירה.
לאחרונה פורסמה "חדשה" באתר עיריית קרית ים על פיה חוף זבולון (חוף הלוויתן) שהוא חופה המוכר של קרית ים, נגיש יותר מכל חופי הקריות לאנשים עם מוגבלויות(אע"מ).ההודעה באתר עירית קרית ים

 ככתב נגישות ישראל יצאתי לבדוק הכטענתה ומצאתי:


מגרש החניה

 1. קיימות 6 חניות נכים שהמערבית ביותר מתאימה לואן ולהורדת מעלון. זהו שיפור משנה זו לעומת המצב בו היו 4 חניות נכים לרכבים פרטיים ולא לואן. ניתן לשפר המצב ע"י סימון שטח מקווקו בין 2 החניות המערביות כך שיבוא ע"ח החניה האחרונה וניתן להגדיל את שטחה מערבה. בצורה זו החניה תתאים לשני ואנים החונים אחד בצורה הפוכה לשני (צורת חניה הקיימת עבור 8 חניות המתאימות לואנים בחוף נאות בקרית חיים למשל).
 2. מתקן למים קרים נגיש לנכים שופר השנה אך הגישה אליו היא על מרצפות אבן לא ישרות (החיספוס טוב אך לא הזויות והבדל הגבהים) ורצוי ליישר את כביש הגישה למשטח מחוספס אך אחיד בגובהו.
 3. שירותים לנכים הוכנו השנה בשני מבני השירותים הקיימים (לגברים ולנשים). השירותים בגודל 140 על 120 ס"מ, יש מקום לכ"ג בצד האסלה וקיימים מאחז יד בדמוי Lומאחז יד מתרומם כנדרש אך אין כיור ומראה. כמו כן האסלה בשירותי הגברים עדיין לא חוברה למים (לא בדקתי בשירותי הנשים) בעת ביקורי הראשון ביולי אך בביקורי השלישי בתאריך 5-8-09 היא כבר חוברה. על השירותים הנעולים בגלל החשש מוונדליזם יש שלט נכים כחול עם כיתוב המסביר שהמפתח נמצא בבניין מגן דוד הסמוך. בחוץ אין שלט על שירותי נכים. נדרש לשים בחוץ שלט על שירותי נכים עם כיתוב דומה כדי שנכה לא יצטרך לעבור את העליה המשופעת לביתן השירותים והמעבר המפותל בתוכו עד לשירותי הנכים ואז לגלות שצריך לחזור ולצאת. לסיכום טוב שהוכנו השירותים לנכים אך מומלץ להשקיע עוד מעט כסף ולהנגישם כראוי. בתאריך 10.8.09 שלחתי לחוף זוג חברים, א.ע.מ לבדיקת יכולת מעברם במעבר המפותל  בשירותים עד לשירותי הנכים. הגבר בכ"ג ממונע באורך 1.10 הצליח להגיע בעזרת עובד במקום שעזר לו. האשה בקלנועית באורך 1.20 מ' לא  הצליחה. כמו כן הם ציינו העדר ידית מאחז לנכים על הצד החיצוני של דלת התא המיועד לנכים.


  "המפתחות נמצאים במרפאה"


  שירותי הגברים פתוחים

 4.  אציין עוד שבתאריך 31.7.09 כשביקרתי במקום בשעה 20:30 השירותים הרגילים היו פתוחים אך שירותי הנכים נעולים ומהמשרד (מרפאה) היה נעול, כך שא.ע.מ לא יכלו להשתמש בשירותי הנכים. שעות הסגירה של כל מערך השירותים נקבעה ל- 22:00 אך בכל מקרה ברור שאין זה תקין שהשירותים הרגילים פתוחים ורק שירותי הנכים סגורים. שעת הסגירה אמורה להיות זהה.
 5. לאחר הערתי על העניין נאמר לי שבמקרה שהאחראי ייעדר המפתח יושאר אצל המאבטח בכניסה לחוף. לדעתי כל הרעיון של נעילת השירותים לנכים אינו נכון וגם אם ישאירו אותו, יש להודיע על מיקום המפתח בשילוט גם בכניסה לחוף,על המשרד/מרפאה ועל בנייני השירותים עצמם. העובדה שכיום ייתכן שא.ע.מ יעשה את המאמץ להכנס עד לדלת שירותי הנכים בתוך בניין השירותים ואז יאלץ לחזור ולחפשו עד לכניסה לחוף היא לא בדיוק מצביעה על נגישות סבירה.

 6. שירותי המסעדה

  לאחר שעות הסגירה של השירותים, החוף ובית הקפה/מזנון עדיין פתוח והמבקרים משתמשים בשירותי המסעדה. כמתואר בתמונה המצורפת, לא רק שיש לעלות 2 מדרגות גבוהות והשירותים קטנים ולא נגישים אלא שבמרכז השביל הצר אליהם ממוקם עמוד. כך שלא ניתן אפילו להתקרב אליהם בכ"ג. בהתאם לכך ברור שלא.ע.מ השהיה אחרי 22:00 כרוכה בידיעה שאין לרשותו בשעות אלו שירותים נגישים.
 7. הירידה לחוף היא במדרון עד לפני סוכת המצילים ואז יורדים במדרגה ממשטח הבטון ויש לעבור בחול עד לים. כמובן שזה מאד לא נגיש. יש לסיים את משטח הבטון בשיפוע בטון עם מעקה כך שניתן יהיה לרדת קודם כל למשטח החול בלי ליפול וכמובן שעל מנת להתרחץ, צריך להמשיך שביל קשיח עד לתוך הים ומאידך שביל למשטח בו יוכל לעמוד כסא גלגלים ליד המים.


  חוף הים


  הירידה כמעט עד קו המים


 8. הכסאות במסעדה/בית הקפה הם ברובם נמוכים מאד ולא כאלו שא.ע.מ יכול להתיישב בהם ובטח לא לקום מהם.

 9. כסאות נמוכים

  קיים משטח מוגבה בין 6 ל- 20  ס"מ מעל משטח הדשא. על משטח זה העשוי מעץ, עומדים כסאות גבוהים יותר המתאימים גם לנכה. הכסאות בסמוך לשולחנות בגובה טוב. אלא שאליה וקוץ בה! איך יעלה למשל נכה בכסא גלגלים על משטח מוגבה זה ואיך ינוע עליו (המשטח מלא בשולחנות וכסאות ללא מקום מיותר לתנועה עליו). איך יעלה עליו נכה המשתמש בקביים במידה ואינו יכול לעבור בבת אחת מדרגה?
 10. בנושא הכסאות והשולחנות נדרשים מספר כסאות המתאימים לנכים גם על משטח הדשא ואז שולחנות מתאימים אליהם יכול נכה בכסא גלגלים להתקרב או להנגיש הגישה למשטח המוגבה וגם אז לדאוג להתאמת השולחנות לנכים, כמו כן יש לדאוג למספר עליות משופעות על מנת לאפשר ישיבה עליו מבלי הצורך להזיז הרבה כסאות המצויים בדרך.

  סיכום:

 • יש לציין שבחוף הושקעו הרבה מחשבה וכסף ונעים מאד לשבת שם בעיקר בשעות הערב בהן נושבת מהים רוח נעימה המשיבה נפש.
 • בנושא הנגישות בוצעו שיפורים בתחום החניות, מיקום הקולר והכנת שירותי נכים ועל כך אני מודה לאבי, האחראי על החוף ולעיריה.
 • עדיין החוף רחוק מקביעת העיריה על "החוף הנגיש ביותר לאנשים עם מוגבלויות" ויש לבצע את השיפורים כמופיע בכתבה זו לגבי החניות, שירותים, גישה לחוף הים וישיבה בבית הקפה.

אבנר בטיסט

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד