נגישות מוזיאון חיל הים וההעפלה בחיפה / אבנר בטיסט
31/05/2009
 
 

בתאריך 1.4.09 ביקרתי במוזיאון חיל הים וההעפלה בחיפה על מנת לבדוק נגישותו בהווה ולשמוע על תכניות ההנגשה לעתיד. את הביקור יזמתי בעקבות פגישתי עם דיירת בית קסלר, מיכל רחמים, העוסקת בנושא מזה מספר חודשים ואף הגישה לחיל הים מסמך הנגשה בן 12 סעיפים, שהוכן בשיתוף עם מנהל בית קסלר, מר משה דולב. על מיכל רחמים ופעילותה (התנדבות בחיל הים ופרויקט הנגשת המוזיאון, יצאה כתבה נוספת שלי במקביל). הביקור והסיור נעשו בעזרתו האדיבה של מנהל המוזיאון ניר מאור (ראה בקישורים בסוף הכתבה, סרטון על המוזיאון בו הוא מסביר עליו).

מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה, הוא מוזיאון המשלב ביקור בכלי שיט ישנים שהובאו למוזיאון, תצוגות מוזיאוניות וסרטים בהם ניתן לצפות במספר מקומות במוזיאון. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של חיל הים, ההעפלה והפלי"ם. התבססותו על כלי שיט אמיתיים (אנית המעפילים "אף על פי כן", ספינת הטילים "מבטח" והצוללת "גל") נותנת לצופה חוויה בלתי נשכחת בביקורו בהם אך מנגד מקשה ביותר הסדרת נגישות הכניסה אליהם, יכולת ההסתובבות בתוכם וצפיה בכלי השיט עצמו, במכשירים שבו ובצפיה בסרטים בתוכו.

גם מיקום המוזיאון על צלע הר הכרמל ופיזור כלי השיט בתוכו מקשה על ביקור בעל מוגבלות במקום. המוזיאון נמצא בכתובת אלנבי 204, חיפה ושם נמצאת הכניסה אליו. יציאת חירום וכניסה לבעלי מוגבלויות בתיאום נמצאת בשדרות ההגנה. להלן מפת האיזור ומבט על המוזיאון.

מפת הגעה למוזיאון ההעפלה וחיל הים
מפת הגעה למוזיאון ההעפלה וחיל הים
מבט על המוזיאון
מבט על המוזיאון

חלק מגרם המדרגות בכניסה הראשית
חלק מגרם המדרגות בכניסה הראשית
חלק תחתון של גרם המדרגות בכניסה עם שיפוע ללא מעקה
חלק תחתון של גרם המדרגות בכניסה עם שיפוע ללא מעקה
יציאת חירום וכניסה אפשרית לבעלי מוגבלויות - יש לתאם מראש פתיחה
יציאת חירום וכניסה אפשרית לבעלי מוגבלויות - יש לתאם מראש פתיחה

נתחיל בכניסה הראשית הדורשת ירידה בלא פחות מ- 62 מדרגות, אמנם יש מעקה בצידן וגובה המדרגה אינו גדול אך עדיין זה לא עושה אותו נגיש לבעלי כסאות גלגלים וגם הנעזרים בקביים ימצאו את הכניסה כקשה מנשוא.

בקטע הירידה האחרון יש 4 מדרגות אך לצידן שיפוע נגיש לבעלי כסאות גלגלים, אך שיפוע זה חסר מעקה, דבר המסכן את המתקשים בהליכה במיוחד לאחר ובזמן גשם.

פתרון חלקי לבעית הכניסה עבור בעלי מוגבלויות, הוא הודעה מראש על ביקור בעל מוגבלות וסידור פתיחת שער במפלס התחתון (שער שסגור בדרך כלל) לאחר שחונים בחניה קטנה בסמוך אליו (הצד הצפוני של המוזיאון). במקרה של טיול בעלי מוגבלויות, ניתן לבקש להכניס דרך שער זה את הרכב המסיע אותם ואז הם יורדו ממש ברחבת המוזיאון לאחר שיפתחו את השער עבור רכב זה.

לאדם עם מוגבלות שמגיע מהשער התחתון (לאחר שהסדיר שיפתחו לו שער זה) יש אפשרות להכנס לדלת המובילה לאולם תצוגת מכשירים שונים של חיל הים ובהמשך לאולם ההעפלה, אך יש להזהר שלא ליפול, כי בדיוק בכניסה ישנה מדרגה אחת (יורדים לצורך הגעה למשטח הפנימי) וקרה בעבר שבעלי מוגבלויות נחבלו במקום זה. הפתרון אמור להיות הנמכת סף הכניסה או סידור שיפוע ארוך כך שהוא יהיה מתון וכן מאחז יד שיעזור בכניסה וביציאה לבעל מוגבלות הולך.

כניסה מסוכנת לאולם תצוגה – חסר שיפוע ומעקה
כניסה מסוכנת לאולם תצוגה – חסר שיפוע ומעקה

מבקר המגיע מהכניסה הראשית יפגוש בתחילה בחלק מגשר הצוללת דקר ואח"כ יגיע לאולם הכניסה ודרכו יעבור לגרם המדרגות (כמובן לא נגיש לבעל מוגבלות בכסא גלגלים או בעל מוגבלות שלא מסוגל לעלות מדרגות) לאנית המעפילים "אף על פי כן" וכמובן שגם ירידה לבטן האניה והסתובבות בתוכה קשה ביותר כך שלא ניתן לבעל מוגבלות לצפות בסרט המוקרן בתוכה. פתרון אפשרי כיום לבעלי מוגבלות הוא שיאפשרו להם לצפות באותו סרט באולם הכניסה. מנהל המוזיאון ואחרים, חושב שחשוב להנגיש את הביקור באנית המעפילים ע"י הוספת מעלית עליה וירידה לסיפון העליון של האניה ועוד מעלית לירידה לבטן האניה ועליה לסיפון העליון. לשמחתי לאחרונה התקבל/אושר תקציב לצורך שיפוץ האניה והכוונה היא לנצל חלק ממנו לבנית המעליות, כך שאנשים עם מוגבלות יוכלו לבקר באניה זו.

בהמשך מגיעים לבניין שירותים כאשר יש חלוקה לשירותי נשים ושירותי גברים. כיום קיימים שירותי נכים רק בשירותי הגברים וגם זה בסופם כך שמול הכניסה אליהם יש משתנות. דלת הכניסה הפנימית לתא השירותים לנכים אינה מסומנת בשלט "שירותי נכים".

אין סימון שירותי נכים, כניסה צרה מול משתנות
אין סימון שירותי נכים,
כניסה צרה מול משתנות

ידיות אחיזה לא תקניות
ידיות אחיזה לא תקניות

שירותי נכים
ואין כיור או מראה.

כמו כן ברור שגם אם תרצה בחורה בעלת מוגבלות להכנס לתא זה ולהשתמש בשירותי הנכים, היא צריכה לעבור דוקא ליד המשתנות שם עלולים להיות גברים המשתמשים בהן. יתכן שרצוי להעביר את שירותי הנכים לתא הראשון ע"מ לשפר הנגישות. בתוך התא, ידיות האחיזה אינן תקניות ורחוקות מהאסלה, מה שמקשה להיעזר בהן בישיבה וקימה.

הפתרון הוא לדאוג שגם בשירותי הנשים יקבע, יוכן ויותקן תא אחד מהתאים הקיימים שם כשירותי נכים.

כמו כן יש לסמן ולדאוג ששני תאי שירותי הנכים יענו על תקן הנגשת שירותי נכים על פי החוק.

עליה במדרגות לצוללת גל
עליה במדרגות לצוללת גל

במוזיאון נמצאות גם צוללת וספינת טילים שגם אליהן יש לטפס וגם הן אינן נגישות לבעל מוגבלות בכסא גלגלים והמתקשה לעלות/לרדת במדרגות.

כפי שציינתי ניתן לבקר במוזיאון גם היום ואם מגיע/ה בעל/ת מוגבלות עם ילדיו/ה הילדים יהנו ביותר מביקור זה (ניתן לשלחם לעבור ולחוות הכל) בעוד בעל המוגבלות מוגבל בצורה בה תיארתי את המקום. אני תקווה שעם שיפורים כמו מעקה לשיפוע בסופה של הכניסה הראשית, התקנת השירותים לנשים והנגשת הכניסה לאולם התצוגות, ומאוחר יותר גם התקנת המעליות עבור הספינה "אף על פי כן", יוכל בעל המוגבלות המבקר ליהנות ולהתרשם אף יותר. מנהל המוזיאון ניר מאור, עושה ככל יכולתו להשיג את התקציבים לשיפור הנגישות במוזיאון ונמצא בקשר עם מיכל רחמים, משה דולב, יובל וגנר, יו"ר נגישות ישראל וגורמים נוספים לצורך הנגשת המקום. הוא מוכן לעזור ולקדם ביקור בעלי מוגבלויות במוזיאון יפה ומעניין זה. גם בסיור שלי במוזיאון לצורך הכנת הכתבה, טרח, הסתובב עמי, הסביר וענה על כל שאלותי.

אבנר בטיסט

קישורים:

  1. אתר מוזיאון ההעפלה וחיל הים ברשימת מוזיאוני משרד הבטחון
  2. מוזיאון ההעפלה וחיל הים – ויקיפדיה
  3. סרט על המוזיאון בכיכוב ניר מאור מנהל המוזיאון (להריץ קדימה עד 26 דקות לסיום)
  4. המאמר שלי על מתנדבת חיל הים – מיכל רחמים.
  5. כתבה על המשט ה- 10 לזכר דקר בהשתתפות שייטי אתגרים, ההעפלה וחיל הים

 

לטורים נוספים של אבנר בטיסט

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד