מיכל רחמים – מתנדבת ויוזמת / אבנר בטיסט
31/05/2009
 
 
הגדל

מיכל רחמים היא אשה עם מוגבלות בכסא גלגלים המתגוררת במעון בית קסלר שבקרית חיים. מיכל היא דוגמה נהדרת ומפעימה על נצחון הרוח על הגוף ועל מה שיכול לעשות אדם עם מוגבלות. מיכל מתנדבת מספר ימים בשבוע בחיל הים ויצרה ותורמת לקשר חזק בין פלגה 32 (שייטת 3 - ספינות הטילים) בחיפה לבין בית קסלר. פלגה 32 במיוחד וחיל הים בכלל, מאמצים את דיירי בית קסלר ועוזרים להם בטיולים ובעוד פעילויות (לאחרונה יצאו דיירי בית קסלר לטיול מקסים בחולה בלוויית אנשי הפלגה וכן ביקרו בבסיס חיל הים בחיפה ביום העצמאות).

להקת חיל הים - גורם ההתאהבות בחיל הים
להקת חיל הים - גורם ההתאהבות בחיל הים
ציור של מיכל רחמים
ציור של מיכל רחמים

מיכל עצמה מספרת שאהבתה לחיל הים התחילה עוד לפני שנים רבות עת אהבה להקשיב ללהקת חיל הים (מאוחר יותר נפגשה והצטלמה עם חברי הלהקה – התמונה תלויה בחדרה שבבית קסלר). אולם מיכל לא מסתפקת באהבה אלא מלווה אותה בפעילות. לפני מספר שנים (1992) נסעה למחנה קיץ של רוטרי בנורווגיה ושם שטה בספינה, צללה בים בחליפת צלילה ואף השתתפה בתחרות ציור וזכתה במקום הראשון (יש לה עוד אהבות וכשרונות פרט לנושא הים). בתמונה מימין ניתן לראות ציור שלה מעל גלגל ההצלה.

מזה מספר שנים שמיכל מתנדבת בחיל הים מספר ימים בשבוע. את התנדבותה היא מבצעת בבסיס חיל הים בחיפה. ברוב צניעותה פנתה אליהם לאחרונה במכתב נרגש בו היא מודה לחיל הים על האפשרות שנתנו לה להתנדב ולהעניק מיכולתה לחיל הים ולמדינה. גם מחיל הים היא מקבלת תעודות הוקרה ותודה על פעילותה.

מיכל אינה מסתפקת בהתנדבותה בחיל הים אלא נמנית על צוות מתנדבי הצפון של נגישות ישראל המונהג ע"י דר' רויטל שורץ-סבירסקי (חברת מועצת קרית ביאליק – שהיא לכשעצמה זכאית לכתבה נפרדת כאישה עם מוגבלות הפועלת לטובת בעלי המוגבלויות בעירה ומחוץ לה במסגרות כמו עירית קרית ביאליק, נגישות ישראל, אתגרים ועוד).

כמו כן מיכל קיבלה מינוי מטעם בית קסלר ובמסגרתו היא נבחרה לנציגות ולבניית הערכים החזון והיעדים של "בית קסלר".

לאחרונה יזמה מיכל גם פרויקט של הנגשת מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה מתוך רצונה העז לשתף גם בעלי מוגבלויות אחרים ביכולת לראות מוזיאון זה. "בתחילה", היא מספרת לי, "צלצלתי למוזיאון ואמרתי שאני נכה בכסא גלגלים והם אמרו לי בטלפון שזה לא נגיש וסגרו את הטלפון. זה קרה גם בפעם השניה אך בפעם השלישית ביקשתי והעבירו אותי למנהל המוזיאון, ניר מאור". התעקשותה של מיכל הביאה לביקור במוזיאון של מספר אנשים מבית קסלר, ובהם היא עצמה ומנהל בית קסלר מר משה דולב. בעקבות הביקור הוציאה מיכל בשיתוף עם משה דולב נייר בן 12 סעיפים על ההנגשה הנדרשת עליו ענה מנהל המוזיאון – מר ניר מאור.

הבעת תודה ממפקדי וחיילי ב"הד חיל הים
הבעת תודה ממפקדי וחיילי ב"הד חיל הים

בהמשך פנתה אלי מיכל בבקשה להוציא כתבה בנידון ולעזור לה לקידום ההנגשה במוזיאון. בעקבות פעילותי כסוקר נגישות וכתב של נגישות ישראל ומהיכרותי עם מיכל, הסכמתי בחפץ לב, ביקרתי במוזיאון וסיירתי עם מנהלו – ניר מאור והצבעתי על נושאי ההנגשה הטיעונים שיפור (לאחר שעברתי על המסמך בן 12 הסעיפים בנושא הנגשת המוזיאון שהוציאו מיכל ומשה) אותו שלח לי ניר עוד קודם לכן. כמו כן חילקתי את השיפורים הנדרשים בנושא ההנגשה לכאלו בעלי עלות נמוכה שניתן לשפרם במהירות יחסית לבין שיפורים "כבדים" הדורשים תקציב רב. לשמחתי סיפר לי ניר, שהוקצה לו תקציב לשיפוץ אנית המעפילים "אף על פי כן" ובתוכו הוא עומד להקים 2 מעליות (אחת לעליה לקומת הכניסה לאניה וחזרה ושניה שתרד לבטן האניה) וכן שיפור הנגישות בבטן האניה. בעקבות ביקורי במוזיאון הוצאתי כתבה על המוזיאון ונושא ההנגשה בו שיוצאת בימים אלו (ראה קישור למטה) וכן נפגשתי עם מיכל בחדרה בבית קסלר לאור הזמנתה אותי, על מנת לשמוע על הפרויקט ולסקר את פעילותה העניפה והמבורכת.

על מנת ללמוד על חשיבות הקשר שנוצר בין מיכל ובית קסלר לחיל הים רצוי לעיין במכתב הבא שנשלח ב- 14.4.09 ע"י מיכל לחיל הים (שמות המכותבים ותפקידיהם הושמטו מסיבות ברורות).


14.4.2009
כ' ניסן תשס"ט

לכב'

מפקד חיל הים,
אלוף אליעזר מרום.

מפקד נכבד.

הנדון: מכתב תודות על תרומתו של חיל הים למעון איל"ן לבעלי מוגבלות בית קסלר

מזה שש וחצי שנים שאני, מיכל רחמים, דיירת המתגוררת במעון איל"ן לבעלי מוגבלות – בית קסלר שבקרית חיים, נהנית כבעלי מוגבלות אחרים מהתנדבות חיל הים במעון. במסגרת ההתנדבות הקיימת במעון, חיילים רבים מחיל הים מגיעים כמעט כל שבוע אלינו למעון (מפלגה 32 שייטת 3). אותם חיילים המתנדבים, יוצאים איתנו למקומות שונים, או מצטרפים אלינו לסיורים, או מסייעים במעון במידת הצורך.

הסיוע והעידוד שמעניקים לנו החיילים אילו מאד קירב אותי לחיל הים ולכן לפני 4 שנים ביקשתי אני להתנדב בבסיס הדרכה חיל הים כמסייעת בשק"ם ובמשרד חינוך של הבה"ד.

התנדבות זו של חיל הים מבורכת בעיני ועל כך אני רוצה להודות מקרב לב ועוד יותר להודות על הזכות שניתנה לי להגיע לבסיס הדרכה פעמיים בשבוע לסייע ולראות עצמי כחיילת תורמת כפי שאני נתרמת ע"י החיל.

השעות שאני נמצאת בבסיס הדרכה הן השעות היפות במהלך השבוע אילו שעות שהנכות נשכחת ואני מרגישה שווה בין שווים.

בכבוד רב!
מיכל רחמים
מתנדבת חיל הים.


מיכל מחזיקה מדליה שקיבלה מחיל הים
מיכל מחזיקה מדליה שקיבלה מחיל הים
פלגה 32 גאה במיכל
פלגה 32 גאה במיכל

נראה לי שמכתב יפה זה, מציג בפשטות ובבירור את תרומת חיל הים לבית קסלר בכלל ולמיכל בפרט ואת תוצאות התנדבותה לקשר חם וטוב זה. לא ניתן להביע זאת טוב יותר מאשר במילותיה, של המתנדבת מיכל "השעות שאני נמצאת בבסיס הדרכה הן השעות היפות במהלך השבוע אילו שעות שהנכות נשכחת ואני מרגישה שווה בין שווים."

לא נותר לי אלא לאחל לעצמנו שנלמד כולנו מעוז רוחה, התנדבותה והתמדתה, ונאחל לעצמנו שיהיו לנו עוד הרבה הרבה "מיכל".

ולמיכל עצמה אני רוצה לומר כמאמר משלי ל"א כ"ט "רבות בנות עשו חיל ואת עלית על כולנה".

אבנר בטיסט

* על מנת ללמוד יותר על מוזיאון ההעפלה וחיל הים, נגישותו כיום והנגישות הרצויה והמתוכננת ניתן לעבור לכתבתי על המוזיאון והנגשתו (ראו קישור למטה) שגם היא הוכנה בעקבות פניתה של מיכל שחלומה הוא לראות מבקרים בעלי מוגבלות במוזיאון.

אבנר

קישורים:

  1. כתבתי על מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה והנגשתו.
  2. אתר מוזיאון ההעפלה וחיל הים ברשימת מוזיאוני משרד הבטחון
  3. מוזיאון ההעפלה וחיל הים – ויקיפדיה
  4. סרט על המוזיאון בכיכוב ניר מאור מנהל המוזיאון

 

לטורים נוספים של אבנר בטיסט

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד