מעצבן בטירוף - שירותי נכים
14/03/2010
 
 

מאת: עמותת נגישות ישראל

מתכנני מסעדות ובתי קפה עלו על טריק חדש.

במקום לתכנן שירותי נכים לפי התקנים וכל האבזורים הנדרשים בתוך המסעדה, הם לא מתכננים כלל ומסתמכים על שירותי הנכים הקיימים בבניין בו ממוקמת המסעדה או בית הקפה.
 
הסיבה והאינטרס של בעלי המסעדות הם לחסוך שטח ולחסוך עלויות, אך מה שהם מפספסים זה את האינטרס של היזם בעל העסק  - ובעיקר את הצורך של הלקוח עם המוגבלות.
 
ברור איפה שהלקוח עם המוגבלות (לדוגמא הקשישים מוגבלי ההליכה או האדם הנעזר בכסא גלגלים) – יעדיפו שירותי נכים במרחק הקצר ביותר.
 
אך באותם מקומות בהם השירותים מרוחקים או נמצאים מחוץ למסעדה/בית קפה, דווקא אלה שצריכים את השרותים קרוב צריכים להתחיל בניווט לכיוון השרותים, לקבל הסבר על אופן ההגעה, בימי החורף ללבוש את המעיל ובגשם לפתוח את המטרייה.

אח"כ הם צריכים לצאת את פתח המסעדה, להגיע לפתח הבניין, לחפש את השומר ולברר היכן השירותים, להבין שאולי בכלל צריך לרדת קומה במעלית ובסוף כשכבר מגיעים, השירותים נעולים ולעיתים הם מהווים מחסן.
 
מה שבטוח וחשוב להבין הוא - ששירותי נכים שלא בתוך העסק אינם שרותי נכים מבחינה פונקציונאלית!
 
היזם אמנם זכה לעוד שני מטר וחצי שטח מסעדה, אך הפסיד בגדול לקוחות שצריכים את שירותי הנכים. הכי מדהים שהיזם אינו מודע בכלל לכך שהאדריכל או המעצב קיבל החלטה שגויה עיסקית, כזו שעלות השינוי שלה לאחר סיום הפרוייקט כבדה ביותר מבחינת לקוחות ומבחינת מימון.
 
מעצבן בטירוף שברישוי עסקים עדיין פועלים לטובת היזם ולא לטובת האכיפה למען הנגישות.
 
כאשר מדובר בעסק קיים ובמיוחד כאשר יש בעיות של מקום, בעיות הנדסיות ובעיות מימון, מובן שעדיף להקל וכל רמה של נגישות טובה יותר מכלום.
 
אבל בעסקים חדשים, בהם מושקעים מאות אלפי דולרים, מתן הקלה שכזו הינה מעצבנת בטירוף.
 
עמותת נגישות ישראל פועלת בעניין זה מול הרשויות המקומיות והאזוריות.
 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד