מודל ייחודי של מיזם הסברה בתיכון אזורי גליל מערבי
14/08/2010
 
 

מאת: ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי

מיזם הסברה מקורי בנושא נגישות וקבלת השונה החל בתחילת שנת הלימודים הנוכחית במפגש מיוחד במינו של המתנדבת שלנו בצפון, לילך מתרגם ושלי, עם מנהלת התיכון האזורי בגליל המערבי ליד קיבוץ כברי.

המנהלת קליה חילו, אישיות כובשת וכריזמטית, הציעה הפקת סרט בנושא על ידי תלמידי כיתות י"ב במגמת הקולנוע בתיכון.

במשך השנה באו תלמידי המיזם בהנחיית המורה רני בן זאב פעמים רבות לצילומים במרכז הספורט איל"ן קריית חיים, במרכזי הספורט האתגרי של עמותת "אתגרים" בצפון ובבתים הפרטיים של המתנדבים שהשתתפו בסרט.  

השנה עברה ביעף ולאחרונה, התקיימה בתיכון אזורי גליל מערבי הקרנת הסרט בערב מעניין ומרגש.

את נגישות ישראל בצפון ייצגו בערב ההקרנה המתנדבים גיורא לב, לילך מתרגם, נעמה שלח ורחל שפק.

העבודה הראשונה שהוצגה הייתה "מאותגרים" שבה לילך הופיעה בתמונת הפתיחה וספרה את סיפור חייה בקצרה. בהמשך הוצגה סקירת פעילות ספורטיבית לבעלי מוגבלויות שכללה בין השאר את פעילות חוג הריקודים על כסאות גלגלים באיל"ן ואת הפלגות ימי שישי של שייטי עמותת אתגרים בצפון. הפעילות הספורטיבית שהוצגה בסרט הציגה באור חדש את האנשים עם הצרכים המיוחדים ותרמה מימד חדש של קבלת השונה.

שלושת התלמידים שערכו וצילמו את הסרט התרגשו מאד כאשר ראו את האורחים מהעמותה; לאורך כל הערב הם ישבו ליד המתנדבים וכבדו אותם בתשומת לב חמימה. ניכר היה כי חשוב היה להם לדעת מה חושבים המתנדבים על עבודתם המיוחדת ועל כל המצגת.

יחד עם זאת - הערת נגישות חשובה ומקוממת: גיורא רואיין ממרומי האולם כי המעלית לא פעלה ואין מעקה למדרגות ולכן הוא לא יכול היה לרדת לבמה. גיורא הרחיב על כך את הדיבור, שכן זו הייתה דוגמה חיה להמחשת בעיות הנגישות במקומות שונים ובתחומים שונים, והוא הצביע על כך שנאלץ לדבר אל הקהל מאחור ומלמעלה בגלל בעיית נגישות.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד