בית קסלר - צעד לעצמאות, בית לחיים / דר' רויטל שורץ-סבירסקי
26/06/2008
 
 
הגדל

צלליתו היפה והמטופחת של "בית קסלר" מלווה את פעילותי באיל"ן מזה חמש שנים; הבית, המשמש מעון לנכים, ממוקם ליד מרכז הספורט של איל"ן קרית חיים. המבנה בן שתי הקומות, בנוי סביב חצר פנימית ומותאם בצורה מלאה לצורכיהם של אנשים בעלי נכויות פיסיות. דייריו שותפים לפעילויות במרכז הספורט וחלקם אף נוטל חלק בפעילויות עמותת "אתגרים". אולם ערב אחד נקרתה על דרכי הזדמנות להכיר באמת מהו "בית קסלר". הדבר אירע במסגרת פורום נשות איל"ן, אשר אני חברה בו - פורום הראוי לבטח לכתבה נפרדת...

נפגשנו במתחם "בית קסלר" בחדר הריפוי בעיסוק. הגב' דליה בסל, המרפאה בעיסוק, קיבלה את פנינו בחיוכה החם, התואם כל כך את מקצועה... דליה פתחה בסקירת הרקע של המקום; "בית קסלר" פועל מזה 5 שנים, בתפוסה של 100%. במקום מתגוררים 80 דיירים בדרגות נכות קשות, בטווח גילאים 18-45 ולכל משך חייהם. לאחר פנייה וקבלה על ידי ועדה מקצועית, מקבל כל דייר חדר (לבדו או עם שותף/ה) ומותאמת לו שגרה, באחד מהכיוונים הבאים: קרמיקה, פדיקור ומניקור, תכשיטנות, אפייה, מחשבים, תעשייה זעירה או גינון טיפולי; הדבר מתאפשר הודות להתאמת אביזרים שנים בידי ידיהם האוהבות של מתנדבים מסורים ממילבת ומרפא"ל. חלקם עובד מחוץ למעון בין השאר במרכזי שיקום, לומד במוסדות להשכלה גבוהה או משרת בצבא (חשוב לספר כי חיל הים קלט באהבה רבה את החיילים של "בית קסלר"!).

הגדה לפסח - מאת הצייר דייר בית קסלר, צ'יקו בן דוד
הגדה לפסח - מאת הצייר דייר בית קסלר, צ'יקו בן דוד

(לחצו על התמונה להגדלה)

במקום עובד צוות מטפלים במשך 24 שעות (ובכך נחסך הצורך במטפל צמוד), המסייעים הן באופן פיזי ורפואי והן בפן הקוגניטיבי והרגשי. "בית קסלר" מארגן הסעות למקומות העבודה והלימודים, בנוסף למקומות בילוי וקניות. אתר אהוב במיוחד על הדיירים הינו הקיריון – הקניון הגדול בקרית ביאליק, ולא מעט מהשינויים וההתאמות בתחום הנגישות אשר הותקנו בו - יש לזקוף לזכות נוכחותם וניראותם של דיירי "בית קסלר" במקום. דליה הדגימה בפנינו חלק מהכלים והמכשירים שהותאמו לדיירים, הראתה לנו את הגינה הטיפולית, את חדרי המגורים המטופחים והמותאמים באופן מושלם לרווחתם, את הקיוסק המופעל במקום בעצמאות מוחלטת וכמובן שלא עמדנו בפני הפיתוי ורכשנו את יצירותיהם המקסימות של דיירי דיירי "בית קסלר", כגון הגדות פסח וכרטיסי ברכה. סיימנו את הסיור בתחושת הערכה עמוקה למפעל כל כך מופלא, לצוות של אנשים מיוחדים - ולשאלה המציקה והנצחית: מדוע אין לכך חשיפה בתקשורת הסובבת אותנו?

לא אוכל לחתום את הדיווח אודות מקום מיוחד ואנשים מופלאים, מבלי לצרף שניים מפרי עטו של חמודי, דייר מ"בית קסלר" המרותק לכיסא גלגלים וכותב במחשב שירים מדהימים בעזרת אביזר מיוחד המחובר למצחו. אני מודה לחמודי ולנאווה מ"בית קסלר" שאישרו לי לפרסם את השירים.

מיתרי הרגש / חמודי אבו-נאסר

מיתרי הרגש נפגעים
אך אינם נקרעים
גיטרת החיים בידנו
וכולנו מלחינים.
את צלילי האושר
אנו מחפשים
לפעמים מוצאים אותם
ואז מנגנים ושרים
שרים ומנגנים.

האהבה / חמודי אבו-נאסר

האהבה היא שליח האלוהים
הבוחר ברגשות שיהיו ממלכת החיים,
האהבה גורל שאי אפשר לסרב לו,
היא לנפשות קדושה
גם כשפוגעת ומשפילה.
הלב ביתה של האהבה
ומזונה הן הנאמנות והתקווה.

 

לאתר בית קסלר

לטורים נוספים של רויטל

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד