העיוורון נסוג / מיכאל פז
24/09/2009
 
 

הלוואי יכולתי לצאת בקביעה זו לגבי אישי ציבור ומנהיגים, אבל לא בפוליטיקה אני עוסק כאן.

נתקלתי בספקנות מפתיעה של אנשים חכמים ונבונים, בנוגע למחקרים חדשניים בתחום הראייה המלאכותית. ממש כאן בארצנו הקטנטונת נערכים ניסויים בימים אלו, עם תוכנה הממירה מראות לצלילים כדי לאפשר סוג של ראייה מתקדמת לעיוורים. אכן הופתעתי. מדובר בעיוורים שמתיישבים מול מסך המחשב מבלי שיראו אותו כלל, ממש כמוני ובעזרת תוכנת קוראת מסך הם שומעים בהקראה של קול מלאכותי בשפות שונות מה בדיוק כתוב על המסך.
חלק משתמשים גם בצג בראיל ומקבלים כל שורה שנמצאת לנגד עיניהם הסומות שורת אותיות, מילים וסימנים בכתב בראיל הנקראות בעזרת חוש המישוש.

 

ברשותם של ספקנים אלו מכשיר סלולרי עם סיוע קולי ולמרות שאינם רואים על צג המכשיר את השיחה המזוהה כשאיש קשר שלהם מתקשר, הם שומעים את הכריזה שמשמיע המכשיר הסלולרי בין הצלצולים ובה שם המתקשר. חברים אלו מחזיקים ברשותם מכשיר קורא צבעים המאפשר להם לזהות צבעים של פריטים, על ידי כריזה קולית עם שם הצבע של הפריט שמול העינית של המכשיר.

קיימים כמובן מכשירי עזר שונים ואף מתוחכמים מאלו שתיארתי כאן, אשר הולכים ומרחיבים את ראייתם התפקודית של העיוורים והופכים את העולם החזותי יותר ויותר נגיש עבורנו.

 

מה שדרוש כדי שראייתנו תשתפר עוד ועוד הם אנשים בעלי חזון המחפשים אתגרים ומאמינים שניתן לעשות כמעט הכל. כלל לא מפריע לי, שהמוטיבציות שלהם יכללו רצון עז להתעשר, להתפרסם, לזכות בכבוד. מוטיבציות מצוינות לקדם דברים.

 

אינני בעל דמיון מפותח במיוחד, ובכל זאת קל לי מאד לדמיין מציאות די קרובה בה אוכל "לראות" באוזניי חפצים ואף לזהות מכרים. אם הסלולרי שלי "רואה" שמי מבני משפחתי או מחבריי הוא המתקשר, מה ימנע מהמשקפיים שאני מרכיב לזהות עבורי את אותם יקיריי כשיופיעו ברחוב לקראתי? יכולים לזהות אותנו היום בקלות על פי מראה פנינו ולא רק רואינו האנושיים אלא גם מצלמות ומחשבים, תהיה בעיה שמשקפינו יזהו "איש קשר" שתמונתו או נתוני פרצופו מאוחסנים בזכרון הממוחשב שבידית המשקפיים או בסלולרי שבתיקנו ואז נקבל כריזה - רצוי שקטה - עם שם המכר? נראה לי שכך יוכלו משקפינו לזהות גם עץ ועמוד ותחנת אוטובוס ובעצם - מה לא? בעצם אולי יתקשו לקבוע אם המתקרבת היא יפה או לא, אבל אולי גם זה ניתן יהיה ללמדם?

 

נראה לי, שהפחד מאכזבה עוצר אנשים מלתת דרור לדמיונם ואני מקווה שזה לא יעצור את התהליך הנפלא שבלי ספק יביא לכך שעיוורים ינהגו ברכב, כנראה לא זמן רב אחרי שיטיסו מטוסים.

 

 לאתר הרהורי פז של מיכאל

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד