כתיבה וטרשת נפוצה / שקדיה כהן
28/02/2007
 
 

בארבעה מאמרים על כתיבה, לקויות, מחלות, נתקלתי וקראתי. כתיבה היא מיומנות הדורשת תכנון והתאמה בין הרבה פעילויות בגוף האדם. יש צורך בתנועות עיניים, תפיסה מוטורית טובה, ותנועות מוטוריות עדינות בכף היד וגם במשוב (מהשרירים) בזמן הכתיבה עצמה.

במחקר אחד נגרמה הבנה ששליטה מוטורית עדינה מושפעת מתנועות כל הגוף.

במחקרים אחר הראו הבנה לתנועה והתפתחותה והליקויים הקיימים כמו טרשת נפוצה, פרקינסון, התכווצויות שרירים, בעיות בקשב ובעיות ריכוז. השפעה על הכתיבה, אם בגלל קושי באחיזת עפרון, אם קושי של כתיבה בקו ישר, אם קושי בעיצוב האותיות או שטף הכתיבה, אם בפעולות של העברת קו על הנייר שדורשות תשומת לב לראייה, ותנועות מוטוריות ביד, תפישת התנועה המוטורית, שיתוף הפעולה בין כל המערכות הוא הכרחי. במאמר מוזכר שהיכולת הבסיסית המוטורית נשארת אצל חולי m.s. מהירות הכתיבה ושטף הכתיבה נפגעים, יש צורך ביותר דיוק וריכוז דבר הגורם להאטה במהירות הכתיבה.

באחד המחקרים הראו בצורה מדעית שרעד ביד, כמו שקיים אצל חולי ט.נ. או בפרקינסון גורם לירידה תפקודית בכתיבה. המערכת המוטורית העדינה צריכה שליטה טובה. כשיש תפקודים טובים אכן הכתיבה טובה, קריאה, ומהירה. כשאדם לוקה במחלה, המערכת לקויה והכתיבה פחות טובה.

טרשת נפוצה זה ליקוי עם מספר רב של סימפטומים, כמה מהם קשורים לכתיבה.

התוצאות במחקר הראו בבירור שפגיעה נוירולוגית משפיעה על כתיבה. אפשר אמנם, מוזכר במאמר, לתרגל כתיבה, אלא שגם אחרי התרגול הפגיעה תיראה בגלל הפגיעה הנוירולוגית. בכתיבה ניכרת הפגיעה הנוירולוגית ואפשר למדוד אותה בדרכים פיזיקאליים או פסיכולוגים.

שמות המאמרים

 • Closed and open-loop handwriting performance in patients with multiple sclerosis
 • T. Schenk,E.U. Walther and N.Mai
 • European Journal of Neurology 2000,7 269-279
 •  Characterrstics of handwriting of subjects with multiple sclerosis
 • Perceptual and Motor Skills,1991,73,867-879
 • The influence of motor system degradation on the control of handwriting movement,Adynamical system analysis
 • M.G.Longstaff,  R.A.Heath
 • Human Movement Science 22(2003)91-110
 • Advances in graphonomics Studies on fine motor control,its development and disorder
 • Arend W.A.Van Gemmert,Hans-Lwo Teulings
 • Human Movment Science,25(2006)447-453

מניסיון אישי

אני רואה ומנתחת את הכתיבה שלי.

אם אכתוב מאוד לאט אצליח לעצב את האותיות כפי שצריך, אלא שלא לאורך זמן.  אני חייבת משוב ראייתי כל הזמן, התנועה המוטורית העדינה קשה לי. קשה לקרוא את מה שאני כותבת, אפילו לי קשה לקרוא מה שכתבתי, זאת הסיבה שפניתי לכתוב דרך המחשב, ניסיתי ללמוד הקלדה עיוורת אלא שבלי משוב ראייתי זה לא הולך. אין מה לעשות חוץ מלהשתדל לכתוב דרך המחשב, מהר ככל שאפשר אבל עם ראייה.

הבן הגדול שלי, נשוי ואב ל-3 ילדים מתוקים, הציע לי להתכתב איתי, כי בכל פעם שבא אל הבית הוא לא מצליח לדבר על נושא שיחה מעמיק. הכתיבה הזו נפלאה. מדברים על נושאים בהשקפת העולם שנמצאים ברומו של עולם.
אבל בענייני הכתיבה... הוא כותב בכתב ידו, אני... במחשב... 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד