מצוות הקשורות לנגישות

20/10/2014
 
 
מעקה מסביב לגג

נגישות היא אפשרות להגיע למקום, תנועה והתמצאות במרחב. שימוש והנאה משירות, קבלת מידע על המקום, והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי.

ראוי לחשוב מהם סוגי המכשולים והסכנות שקיימים היום ברשות הרבים וברשות היחיד.

 

השאלה היא מה אנו יכולים לעשות כדי למנוע מכשולים?ואיך אפשר לבנות דרך בטוחה שמאפשרת עצמאות, כבוד ושוויון לכולם.

חברה טובה שלי, כשעשתה שיפוצים בביתה, דאגה לבניית רמפה במקום מדרגות לביתה, כדי שאוכל לבוא אליה ללא קושי ומכשול.

מצוות מעקה מצווה המוזכרת בתורה: "כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך" מצוות מעקה מסירה מכשול. יש לבנות קיר סביב הגגות. בתוך הפרטים למצווה זו קיימת גם החובה לתקן כל קיר וכל גדר. למה רשומה מצווה זו כמצווה המאפשרת נגישות? משום שבקיום מצווה זו האדם יכול לשמור על עצמו ועל חבריו ועל כל הנמצא אצלו בבית.

לשמור על הנגישות מצווה זו גם נספרת כמצווה לא להתעלם מצרכם של אחרים. כדי שנהיה חברה מתוקנת עלינו להיות רגישים לזולת,לראות את הדברים דרך עיניו של ה"אחר" ופה אפשר לפגוש את האדם המתקשה בתנועה או את האדם עם הלקות, להתייחס ולעזור, לבנות כבישים ודרכים מתאימות או לחילופין לדבר בלשון מובנת ולהסביר כל דבר.

ישנן מצוות הקשורות בבע"ח ושדרכן אפשר ללמוד, שבעבודות קשות יש לשים לב לאופי של כל אחד מהם ולתת את תשומת הלב ליכולת של שתוף פעולה.

ולדעתי כוללים את אלו כמצוות הקשורות לנגישות, כיוון שאם על חיות נותנים את הדעת שיוכלו לעבוד ביחד, קל וחומר עם בני אדם.

הדבר החשוב ביותר הוא לגרום למודעות הנגישות לכל אדם כך שיתאפשר שוויון בין אנשים אחרים לבינו, מתוך כך היחסים מעוררי הכבוד יהיו לרגלי החברה כולה.

בע"ה נעשה ונצליח!

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד