תחושות ותפקוד אחרי קבלת האבחון על הלקות

21/06/2011
 
 
שקדיה- כותבת הטור

טור אישי

 

הסרט שהוקרן בטלוויזיה,בערוץ 2 ,(נדמה שב-3/3 )על אמהות לילדים עם אוטיזם עורר אותי למחשבה על קבלה והשלמה עם לקות כל שהי.
כמרפאה בעיסוק לילדים עם אוטיזם במשך שנים ארוכות וליווי המשפחות המתמודדות
ובהמשך,כאדם פרטי,המתמודדת עם מחלה כרונית הגעתי לתובנה המתוארת להלן.
ברחוב הולכים אנשים וכולם נראים איכשהו דומים.העניין הוא שיש להניח שכל אחד סוחב על גבו שק צרות פרטיות שאיתו הוא צריך להתמודד.הרשימה ארוכה מאוד. יש שהתבשרו על מחלה חשוכת מרפא המקוננת בגופם,יש אנשים שהודיעו להם שהילד שלהם חולה במחלה כרונית אתה הוא צריך לחיות.אחרים פוטרו מהעבודה,ויש שחווים אהבה נכזבת.נראה לי שעקב השונות בין מצבים ואנשים,נדרשת התייחסות עדינה וייחודית לכל אחד.למרות זאת אני בוחרת לקטלג את מגוון הלקויות כיחידה אחת.
עצם המפגש עם אובדן של אדם קרוב או ניפוץ הפנטזיה אודות הולדת ילד בריא ו"מושלם" ,או אובדן התפקוד הבריא שלי והיותי חולה כרונית,מעורר, באופן טבעי, רגשות שליליים חזקים מאוד כגון:פחד, נטישה, עצב, כעס. רגשות אלו יכולים להיות קשורים מחד גיסא לצער על מה שלא השיגנו, מאידך גיסא הרגשות יכולים להיות ממוקדים בכעס ברגשי האשמה , ולתחושת בדידות, נטישה ופחד מפני העתיד כל זאת מתכנס לתהליך עיבוד אובדן וחיוני , על מנת להביא את האדם לשוב לתפקוד תקין.
למרות ההדגשים השונים שניתן למצוא שכול התיאוריות למינהן רואות בעיבוד האבל תהליך הכרחי לשיקום והסתגלות
השאלה המרכזית התובעת מענה היא: מה רוצה מאתנו הקב"ה בתוך המהלכים הקשים המתרחשים?מהי מגמתם של התהליכים?כיצד עלינו להתבונן בכל השאלות הנלוות לקשיים?
אין ערובה לחיים טובים,בריאים וארוכים.תמיד יכול להופיע קושי.
השאלה הגדולה לגבי התמודדותו של כל אדם היא :מה נתון בידי האדם ומה בידי שמים?
לאדם יש תכונות רבות שאינן תלויות בו-תכונות גופניות,נפשיות,יכולת שכלית,וכן המשפחה וסביבת המגורים.בחירת האדם בטוב או ברע נוכח יכולותיו הינה עיקר הדברים.
רעיון זה אופייני לכל הלקויות כך שהמכנה המשותף רב הוא. כפי שהזכרתי כאן קודם,ישנו מצב של התמודדות עם מחלה כרונית או עם גילוי שהתפתחות הילד אינה תקינה,ויש גם קשיים שאינם בתחום הרפואה.
ברור שאיני מתיימרת ללבן כל נושא אבל יש כאן הצעה ללמוד ולעיין במקורותינו מתוך ראייה אמונית על המצב לגבי כל תחום וכך ללמוד אחד מהשני ולתרום את הידע שלנו לחיים טובים יותר והתמודדות עם הקושי שיש לנו בכל תחום שהוא.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד