גלגל החיים
31/05/2010
 
 

מאת: שקדיה כהן

 

לפעמים, בתוך המצוקה הפרטית, נראה שהדברים מסתובבים סביבי ולולא אותה מצוקה לא הייתי מכירה אותם.


אבל לא כך. גלגל החיים מסתובב סביב בתוך מציאות לגמרי נורמאלית רק אולי ההתמודדות עם חיים נורמאליים בכל זאת קצת שונה.

למה פתאום אני חושבת ומדברת על כך?

ובכן, לפני כשלושה חודשים אמי נפטרה, זכרה לברכה. כחצי שנה לפני שחלתה היה הכול נפלא. היא הייתה בריאה לגמרי, צלולה וחיה את חייה בצורה עצמאית ומועילה.

 

בכל מה שנוגע אלי - היא הוסיפה בתפילותיה תפילה לבריאותי. סיפרה לי חברה שלה ש"כל כך היה חשוב לאמא שלך שתהיי בריאה  ותתמודדי בהצלחה בקשיים שיש לך", עד שחלתה וקיבלה התקף לב ממנו לא הצליחה להשתקם ובמוצאי חג פורים האחרון הובהלה לבית החולים ואיבדה את הכרתה. עשרה ימים לאחר מכן היא נפטרה.

 

איפה גלגל החיים? חודש וחצי לאחר מותה נולד בשעה טובה אברהם. הוא הבן של בניה ומיכל. הוא הנכד שלי. הוא הנין ה-17 של סבתא הדסה.

 

זאת המציאות. מצד אחד עצובה ובוכה ומצד שני שמחה ומאושרת.

מתוך כך שמעתי עוד בנושא. במשפחתה של חברה שלי נולד נכד. הברית תהיה בע"ה ביום השנה למות הסב...

גלגל החיים שאני מדברת עליו הוא הדרך שעושה כל אחד מאיתנו מיום לידתו עד זקנתו, בכל שעה, בכל יום, בכל תקופה אפשר לעצור רגע, להסתכל מסביב ולהרגיש.

כך משפחתי: ב"ה אישי, בעלי, עובד ומפרנס, בני הבכור לומד ומגדל (בינתיים) חמישה ילדים מתוקים, בת שעובדת וחווה חוויות חברתיות רבות, עוד בן נשוי שנולד לו עכשיו בן קטן וחמוד, ובן צעיר שנמצא בצבא.

כאימא אני רואה אותם במקומותיהם, חווים את החיים ומתנהלים קדימה. בתוך הזמן הזה הם לומדים על החיים והקשר מתחזק עוד ועוד כשמקשיבים לבני המשפחה כולה.

גלגל החיים מטלטל אותנו מזריחת החמה עד שקיעת הלבנה בכל שעה ושעה ובכל יום ויום. גלגל החיים מטלטל אותנו מגיל כרונולוגי אחד לחברו בבוקר בצהרים ובערב, במעון הילדים, בגן, בביה"ס היסודי ובתיכון, בזמן הצבא ולאחריו.

תמיד חשוב לדעת מתי מסתיימת תקופה בחיים. כשעוברים מתקופה לתקופה שמחים בשמחת העתיד לבוא. חשוב לתת לרגעים שהסתיימו לפרוח ללא חזרה. אי אפשר לחיות בהווה תוך כדי געגועים לעבר.

החיים הם גלגל אחד גדול. מה שהיה בעבר - היה. יש להשתחרר ממנו. השינויים החיצוניים מסמלים את התהליכים של התגברות על קשיים.

בכל תקופה של התפתחות צריך לדעת לשמור על חיוך ואופטימיות, לנצל את הזמן לקשרים משפחתיים וחבריים טובים, לחיי חברה וקהילה וגאווה גדולה למשפחה. החיים תמיד פונים קדימה. וגם אם טועים, תמיד אפשר לתקן.

זהו בדיוק מקומי. מסביבי החיים הנורמאליים, גם אני במקום נורמאלי, אלא שאלי מתווספת הסתכלות והתנסות במציאות הדורשת כוח והתמודדות אל מציאות חיים מסובכת יותר אך כנראה אפשרית, במיוחד כשהסביבה המשפחתית הקהילתית והעבודה ההתנדבותית (ב"יד שרה") תומכת ואוהבת.

 בשלב בו אני נמצאת בחיי, אני רואה משפחה נהדרת אוהבת ונאהבת, עובדת, לומדת ודואגת, קהילה שאיכפת לה וחברים בעבודה ההתנדבותית שמאפשרים ועוזרים להתבטא ולעזור בתוך הקהילה.

מה שנשאר לי לעשות הוא להוציא אל הפועל את הניתן וליהנות מעצם העשייה ומהאפשרות שלי לתרום לחיי אותה חברה, קהילה ומשפחה.

עכשיו גלגל החיים זורם בצורה חלקה ואפשר ליהנות.

"הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד".

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד