עו"ד תומר רייף- מייצג את עמותת נגישות פועלת למען ההנגשה לנכים בתחבורה הציבורית (גלי-צה"ל)
22/06/2010
 
 

מקור: "יהיה בסדר", גלי-צה"ל

ניתן להאזין לקטע השידור בקובץ השמע המצורף

אביב לביא: שלום עורך דין תומר רייף.
עו"ד תומר רייף: שלום, צהריים טובים.
אביב לביא: מה שלומך?
עו"ד תומר רייף: מצוין, מה שלומך אתה?
אביב לביא: בסדר, אנחנו עד כה היינו באופניים, עכשיו אנחנו בתחבורה ציבורית בהיבט מאוד מסוים שלה, אוטובוסים של אגד.
עו"ד תומר רייף: כן, אכן.
אביב לביא: טענתך?
עו"ד תומר רייף: אני אתן לכם ככה בכמה מילים במה מדובר. למעשה אנחנו מייצגים את עמותת ''נגישות'', זו עמותה למעשה שחרטה על דגלה קידום זכויות של אנשים עם מוגבלות במדינת ישראל, ובין היתר גם פועלת למען ההנגשה של התחבורה הציבורית בישראל. הסוגייה שעומדת על הפרק היא למעשה נוגעת למסכי מידע מתקדמים שקיימים היום לדוגמה בחברת אגד-תעבורה בנתניה, מדובר במסכים שמי שנוסע באוטובוס ובכלל זה אנשים לקויי ראייה או לקויי שמיעה, מקבלים אינפורמציה בטקסט מאוד גדול לגבי מסלול הנסיעה, התחנות שיש בדרך, זמני הגעה וכיוצא בזה.
אסף ליברמן: המסכים האלה נמצאים על האוטובוסים?
עו"ד תומר רייף: כן, בתוך האוטובוס, פשוט יש מסכים שמותקנים בתוך האוטובוס.
אביב לביא: מה, צמוד לכיסא? זאת אומרת זה מסך לכל נוסע?
עו"ד תומר רייף: לא לא, זה מסכים כמו שלדוגמה אתה לפעמים רואה במטוסי נוסעים, שיש מסכים שהם משותפים לכלל הנוסעים, כלומר מותקנים נניח לדוגמה בתחילת האוטובוס, באמצע האוטובוס.
אביב לביא: אלה שמקרינים בהם בטיסה סרטים כדי שהילדים לא ישגעו את כולם.
עו"ד תומר רייף: אמת, דבר דומה כמובן בטכנולוגיה הרבה יותר מתקדמת, כי כאשר המטרה היא לא להקרין סרטים אלא לתת אינפורמציה רחבה לקהל הנוסעים בכלל, ומה שיותר חשוב, זה לסייע לאנשים עם מוגבלות בכדי שלו יוכלו לקבל הרבה אינפורמציה, ודרך אגב זה גם מקל על הנהגים, במקום שמישהו שיש לו בעיה לקבל את האינפורמציה ייגש לנהג, לפעמים זה גם פוגע בבטיחות הנסיעה, אז אותו הנוסע יכול פשוט לקבל את האינפורמציה בלי לשאול שאלות, בלי לשקול פעמיים אם הוא מתבייש או לא מתבייש לפנות לנהג.
אביב לביא: אבל מה פה ההפרדה בין נוסע עם מוגבלות כלשהי לנוסע רגיל? זאת אומרת לא הבנתי איך המסכים האלה משרתים נוסע לצורך העניין עיוור או חירש.
אסף ליברמן: דווקא באופן ספציפי את האוכלוסייה הזו.
עו"ד תומר רייף: כן, השאלה מצויינת. ראשית אין ספק שזה תורם וזה למען כל האוכלוסייה כולה, כלומר זה לאו דווקא יכול לשרת רק את מי שעם מוגבלות. אבל לדוגמה, אדם שהוא קצר-רואי שצריך לקבל אינפורמציה בפונטים גדולים, בטקסט בגודל מסוים, באותם מסכים זה מאפשר לאותם אנשים קצרי-ראייה לקבל את זה. או לדוגמה, אנשים שיש להם לפעמים בעיות של ליקויי שמיעה, ולא מצליחים לשמוע מה הנהג אומר במיקרופון לכלל הנוסעים, אז הוא פשוט לא צריך להיעזר בנהג אלא רואה את כל המידע על גבי אותו מסך.
אסף ליברמן: זה נקודה חשובה, כי גם כלל הנוסעים שלא סובלים משום מוגבלות, המון פעמים מתקשים לקבל את המידע הבסיסי הזה. אבל אתה אומר שזה פועל כיום רק באיזור נתניה?
עו"ד תומר רייף: נכון, זה פועל בחברה בשם אגד-תעבורה, זו חברה בת של אגד, זה פועל שם בהצלחה רבה, לפחות לפי המידע שיש לעמותת ''נגישות'' והסקרי דעת קהל הבנו שהאנשים מאוד מרוצים, כלומר כלל הציבור ובפרט האנשים עם המוגבלויות.
אביב לביא: ובכל זאת אתם מודאגים עכשיו, למה?
עו"ד תומר רייף: אנחנו מודאגים מכיוון שלפי המידע שנתקבל אצל עמותת ''נגישות'' אגד הייתה אמורה להתקין מערכת דומה גם בכלל האוטובוסים של אגד, כלומר מערכת דומה למערכת שמותקנת בחברת אגד-תעבורה.
אביב לביא: אה, בכל המדינה.
עו"ד תומר רייף: אמת, בכל הקווים במדינה, ובעת האחרונה, ממש בזמן האחרון, כלל הנראה בגלל לחץ של גופים חרדיים שיש להם איזה חשש מפרסומות שיהיו על גבי אותם מסכים, אגד למעשה נכנעה ללחץ של החרדים ובמקום להתקין את הטכנולוגיה המתקדמת של אותם מסכים, היא כנראה מתכוונת להתקין טכנולוגיה נחותה, זה מכונה עם טכנולוגיה בשם לד, זה נורות, נורות אדומות, כמו לדוגמה אם אתה מכיר את שלטי ה''עצור'' באוטובוס, טכנולוגיה מאוד מוגבלת שגם קשה להעביר את אותם טקסטים כמו שאתה יכול להעביר במסכים מפלזמה.
אביב לביא: מה הקשר של הפרסומות? אני מבין שאתה בעצם, לטענתך החרדים חששו מפרסומות, ביקשו לבטל את העניין, מה הקשר בין הטכנולוגיה לפרסומות?
עו"ד תומר רייף: יש קשר...הואיל ויש עלות מסויימת לאותם מסכים ויש כנראה איזה מנגנון מסוים שגם אפשר לסבסד או לממן את אותם מסכים...
אסף ליברמן: והטכנולוגיה באיכות הנמוכה לא זקוקים לכספי הפרסום?
עו"ד תומר רייף: התשובה שבטכנולוגיה באיכות הנמוכה, כפי שאני מבין למעשה אין בכלל אפשרות לבצע פרסומות אלא מדובר בטכנולוגיה נחותה שהיא בוודאי לא כמו מסך, ואז לכאורה החרדים, החשש שלהם, למעשה אין אפשרות לבצע פרסומות. עכשיו אני רק חייב להאיר את עיניכם, כל הנושא של הפרסומות זה בכלל לא האישיו, כלומר אנחנו כרגע מבחינת עמותת ''נגישות'' לא עוסקים בפרסומות. מבחינתנו אם יהיו פרסומות או לא יהיו פרסומות זה בכלל לא האישיו כאן, האישיו זה פשוט הרצון הלגיטימי שהאוטובוסים יהיו מונגשים לאותם אנשים עם מוגבלויות ומונגשים בצורה המיטבית, קרי באמצעות אותה טכנולוגיה מתקדמת. עכשיו, החשש דרך אגב של החרדים מפני פרסומות הוא חשש שניתן לפתור אותו, ניתן לפתור אותו על ידי זה שהרעיון בסך הכל שבאמת כולם ייהנו, וגם לא יווצר איזה מצב שאולי זה יפגע בציבור זה או אחר.
אסף ליברמן: ברור, בוא קודם נבדוק את תמונת המצב אליבא דה אגד, רון רטנר הוא דובר אגד, שלום רון.
רון רטנר, דובר אגד: אליבא דה אגד יש מפגש של רצונות מאוד ברור בין העמותה שעורך דין תומר רייף ממשרד זיסמן מייצג, לבין אגד. ואנחנו נמצאים בעיצומה של מערכת שאנחנו קולטים כדי שזו תעניק שירותי מידע לכלל הציבור וכמובן לבעלי המוגבלויות, כאשר זו מתאפיינת בטקסטים גדולים, פונטים גדולים, מערכת כריזה שתעמוד בקנה אחד עם הציפיות של משתמשי התחבורה הציבורית, ולגבי השאלות הטכניות, אם זה יבוא בצורה כזו או אחרת, דומני שלא נכון לעסוק בדבר הזה.
אביב לביא: לא, תסביר, תומר רייף טוען, עו"ד תומר רייף טוען שכדי שלא יהיו פרסומות וכדי לרצות מתנגדים נניח מקרב הקהילה החרדית, אגב הולכת על טכנולוגיה שהיא פחות מתאימה וידידותית למשתמש המוגבל לצורך העניין.
רון רטנר: טוען וטועה. יכול להיות שההתמחות של עו"ד תומר רייף היא במשפטים, אולי הוא עורך דין טוב, אבל במערכות מיחשוב דומני שיש לו עוד הרבה ללמוד, מדובר במערכות מאוד מתקדמות מהשורה הראשונה, שמי שמתכנן אותן אלה יוצאי ממר"ם למיניהם, והמערכות תעלנה בקנה אחד עם הציפיות של משתמשי התחבורה הציבורית, הן תיתנה את כל הפרמטרים של שמות התחנות, זמני ההגעה, המקומות המרכזיים של הנסיעה של האוטובוס. בוא נאמר שאת הפרטים של פורטוגל וצפון קוריאה לא בהכרח אנחנו נקרין באוטובוסים, אבל לשאר הדברים בהחלט ייתנו מענה לציבור המשתמשים.
אסף ליברמן: אבל המסכים שפועלים כיום בנתניה למשל, הם יישארו באוטובוסים?
רון רטנר: לא, בנתניה יש איזה פיילוט מסויים שיש לו חולשות לצד חוזקות, אבל מה שכן יהיה, תהיינה מערכות ממוחשבות גם בקדמת האוטובוס וגם באמצע האוטובוס, שכל נוסע, גם כאלה שיש להם קשיים של ראייה או קשיים של שמיעה, יקבלו את כל המידע ממערכת ניהול צי הרכב של אגד, מהג''י.פי.אס של אגד אונליין, בצורה שתשפר את החוויה של הנסיעה באופן דרמטי.
אביב לביא: אתה מבטיח שהדבר הזה יהיה...
רון רטנר: אני מבטיח, מדובר ב500 אוטובוסים שבשנת 2010 תוקצבו ויותקנו, עירוניים של אגד, ואנחנו מעריכים שבגלל השקעות העתק האלה שאנחנו משקיעים, בשלוש השנים הקרובות כל האוטובוסים העירוניים של אגד יהיו ממותקנים ולדעתי גם הדבר הזה מצוי בתוך מסגרת של חוק. משרד התחבורה מלווה את הנושא בקרוב ואני חושב שכל הספין התקשורתי הזה הוא פועל יוצא של אג''נדה של גורמים מסחריים שחפצים שהם אלו יהיו ספקי הסחורה היקרה הזו.
אסף ליברמן: קשה לי להאמין שעמותת ''נגישות'' פועלת בשם אי אלו אינטרסים מסחריים.
עו"ד תומר רייף: אני ממתין בשקט אבל אני איך אומרים? חיכיתי להפנייה שלכם. תראו, עם כל הכבוד לדובר אגד וכמובן אני לא מכיר אותו באופן אישי ואני מכבד אותו...
אביב לביא: אבל הוא החמיא לך על היכולת המשפטית שלך, זה כבר טוב.
עו"ד תומר רייף: אין הנחתום מעיד על עיסתו אבל בוא נעבור לעובדות עצמן, אני חושב כאן שעם כל הכבוד לדובר אגד אני קצת חושש שמה שמנסים להציג כטכנולוגיה מתקדמת, כלומר מה שלא הולכים להתקין היום כמו שנמצא בחברת אגד-תעבורה, זה ממש לא טכנולוגיה מתקדמת. ואדרבא, שיבוא דובר אגד ויגיד אתם יודעים מה עמותת נגישות? בואו תגיעו בבקשה למשרדי אגד, נציג בפניכם את שתי הטכנולוגיות ובואו תגידו אם יש לכם הסתייגויות לגבי הטכנולוגיה שאנחנו כן רוצים להתקין.
אביב לביא: רעיון מעולה, רון רטנר דובר אגד מקבל? אפשר להרים פגישה?
רון רטנר: אז אני רוצה לומר שאילו עמותת ''נגישות'' הייתה פונה אליבא דה עו"ד רייף לאגד.
אסף ליברמן: עזוב, פנתה אלינו, מה זה חשוב?
רון רטנר: לא, לא, לפניכם היא פנתה לאורן אהרוני מחדשות ערוץ 2 והיא פנתה לגלי צה"ל לתכנית אחרת, והיום בבוקר דיברנו אצל גבי גזית והוא קיבל את התשובות, והוא בכל אופן ממשיך במסע יחסי הציבור המיותר הזה...
אביב לביא: רגע, אתה מוכן להיפגש איתו במשרדי אגד, להקרין בפניו את שתי האופציות הטכנולוגיות ולהראות לו ולהוכיח לו שאכן אין הבדל?
אסף ליברמן: או במשרדי גבי גזית, זה גם בסדר.
רון רטנר: אני צועד צעד אחד קדימה, אני אזמין גם אתכם וגם את גבי גזית, גם אותו וגם את זיסמן עצמו, וכן את נציגי עמותת ''נגישות'' לבוא לאוטובוסים של אגד, לראות את המערכת...
אסף ליברמן: לאוטובוסים, שהתוצר הוא תוצר מוגמר.
אביב לביא: רגע לא, רגע לפני שהתוצר המוגמר כבר נוסע ומומן ותוקצב ונגמר והכל אבוד ואין דרך חזרה, אתה לא מוכן להיפגש עם עמותת ''נגישות'' ולהראות להם בכל זאת את שתי החלופות ולראות שאין פגיעה בזכויותיהם של בעלי המוגבלויות?
אסף ליברמן: הרי הם בין היתר צרכני המערכת הזו?
רון רטנר: קודם כל אנחנו נמצאים בקשר רציף עם העמותות שמייצגות ...
אביב לביא: רון רטנר אתה מתחמק מתשובה עכשיו.
רון רטנר: אנחנו בשמחה ניפגש אבל אני חושב שאנחנו לא ממציאים פה את הגלגל, המערכות האלה נמצאות בכל העולם המערבי, ומה שנכון ללונדון, פריז, אמסטרדם ובריסל, גם יכול להתאים לארץ ישראל.
אסף ליברמן: אנחנו יכולים לקבוע פגישה לשבוע הקרוב או לשבוע הבא?
רון רטנר: אנחנו נשמח להיפגש, בכל מקרה אין לזה שום קשר למערכות שאנחנו נתקין שתעלנה בקנה אחד עם הציפיות.
אביב לביא: לא לא, הפגישה היא נועדה - בואו נהיה ברורים - כדי שעו"ד תומר רייף ואנשי ''נגישות'' ייראו את שתי המערכות ויוכלו לחוות את דעתם.
רון רטנר: אנחנו לא צריכים שהם יחוו את דעתם...
עו"ד תומר רייף: הנה יצא המרצע מן השק.
אסף ליברמן: לא, הוא מעולם לא היה בתוך השק.
אביב לביא: לא ברור ממה אתה מתחמק רון רטנר, אם לאגד אין חשש והיא טוענת ששתי המערכות מצוינות ושהיא מתקינה מערכת לא פחות טובה, מה הבעיה להראות אותה לאנשי נגישות?
רון רטנר: אני חייב לומר שגם כאשר הותקנה המערכת שהוא כל כך מהלל את שבחה, בנתניה, על ידי חברת הבת אגד-תעבורה, לא הוזמנה עמותת ''נגישות'' טרם התקנת המערכת.
אסף ליברמן: כן, אבל מאז קיבלתם המון פניות והמון לחצים והתקפלתם וחזרתם מכם.
רון רטנר: ובכל אופן יש פה דברי הלל ושבח למערכת. אני מבטיחכם שבמרוצת השנה כאשר המערכת תהיה ממותקנת, אתם תוזמנו, תחוו את דעתכם, אנחנו נמצאים בקשר רציף עם אלה שזקוקים לשירותים הללו ואנחנו לא צריכים להיפגש עם עו"ד תומר רייף...
אביב לביא: מעניין אגב, אם המערכת שאתם בוחרים כל כך טובה, אז למה באגד-תעבורה נתניה בחרו במערכת אחרת עד שהגיע הלחץ של החרדים או של מתנגדי המערכת, מעניין.
רון רטנר: קודם כל אין שום קשר לחרדים...
אביב לביא: אה, אין קשר. אני לא יודע, איכשהוא מהאופן שבו אתה מתחמק מהאפשרות להראות את שתי המערכות אחת מול השנייה לאנשי ''נגישות'', יש לנו רושם שמשהו בנרטיב שהציג עו"ד תומר רייף מאוד-מאוד קרוב למציאות, וזה רושם לא טוב.
רון רטנר: אני אומר לך מדוע אתה טועה, אנחנו כבר את המיזם הזה מסיעים ממש ככה בעיצומו, אנחנו צריכים כבר לראות אותו ממש צף ועולה על פני השטח, ואם אנחנו היינו ממתינים בסבלנות כדי להיפגש איתם, כל העניין היה מתמהמה ולא היינו מצליחים ...
אסף ליברמן: נראה לי שהם בהיכון מחוץ למשרד רק כדי להיכנס. רון רטנר אנחנו נמשיך לעקוב אחרי הדברים האלה.
רון רטנר: תעקבו ותוזמנו ותיווכחו שהדברים עולים בקנה אחד עם הצורך של האוכלוסייה בכלל ואוכלוסיית המוגבלים בפרט.
אסף ליברמן: העורך דין תומר רייף תודה גם לך, אנחנו כאמור נמשיך לעקוב אחרי העניין הזה.
עו"ד תומר רייף: נקווה לבשורות טובות.
אביב לביא: אכן.
אסף ליברמן: ואם יהיה צורך, אולי גם בפעם הבאה נשוחח עם משרד התחבורה על העניין הזה.

  קובץ שמע
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
עבור לתוכן העמוד