עמותת נגישות ישראל בודקת נגישות בתי עלמין לקראת יום הזיכרון . (רשת ב')
15/04/2010
 
 

מקור: בחצי היום, רשת ב' של קול-ישראל

אסתי פרז: לקראת יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, בודקת עמותת נגישות ישראל את בתי הקברות הצבאיים והיא מוצאת ליקויי נגישות לנכים ולקשישים בכמה מבתי העלמין בשפלה. אלון שני שלום לך.
אלון שני: שלום אסתי.
אסתי פרז: אתה בסיור בבתי העלמין.
אלון שני: נכון בדיוק כך. אנחנו נמצאים כעת בבית העלמין הצבאי ברחובות. כאן למשל למרות שאני נמצא ממש במרכזה של חנייה מאוד מאוד רחבה, אין אפילו חניית נכים אחת. גם שבילי הגישה לקברים צרים מלאפשר גישת נכים וקשישים. בשנים האחרונות עמותת נגישות ישראל עורכת את הבדיקה הזאת סמוך ליום הזכרון לחללי מערכות ישראל. בכל שנה עולה בעיית הנגישות כמובן לנכים ולבעלי מוגבלויות היא בעיה כלל ארצית רחבה יותר וכוללת מבני ציבור ישנים , בתי משפט ומרכזים ציבוריים. מבדיקת העמותה השנה כמה בתי עלמין צבאיים עדיין לא נגישים. בגדרה, ברחובות ובראשל"צ וכן אתר הנצחה בנס ציונה. כולם אינם נגישים מספיק לנכים ולקשישים. מחסור במקומות חנייה לנכים, בשירותים לנכים. שבילים ומדרגות שהם מכשולים כמובן. הנה כך אומר לנו, יו"ר העמותה יובל וגנר.
יובל וגנר: רבים מההורים של נופלי מערכות ישראל הם היום קשישים ובהגדרה אנשים ... מוגבלות ורוצים להגיע לטקסים החשובים האלו ופשוט לא יכולים, כי לפעמים אין חנייה. לפעמים אין שירותי נכים. לפעמים אין מקום לשבת. לעיתים קרובות אי אפשר אפילו להגיע לאותם לוחות של שמות של נופלים רשומים עליהם. לא ייתכן ... כל כך הרבה שנים נמשך אני קורא לשר הביטחון. פשוט לתקצב את זה ולהחליט ולוודא שעד 2011 כל אתרי ההנצחה. כל בתי העלמין הצבאיים יהיו נגישים. אני קורא לשלטון המקומי ללא פשרות ... שכל הטקסים יהיו נגישים ושלא נדון בזה כל שנה בתקשורת ...
אלון שני: ולסיור הזה אסתי, מצטרפים גם הח"כים אילן גילאון ממר"צ, משה מטלון מישראל ביתנו, שלמעשה ... כאן את המכשולים באמצעות הקלנוע, באמצעות כיסא גלגלים. ח"כ גילאון אומר לנו, שמדינת ישראל נותרה עבריינית מספר 1 באי הנגשה לבעלי מוגבלויות ורק בתוך 10 שנים אולי, סוף סוף התקנות יביאו לתוצאה ולמצב של נגישות.
ח"כ אילן גילאון: ... אלה מבנים שקשה מאוד לעשות מסיבות הנדסיות את השינויים, אבל העיקר זה באמת בעיה של תשומת לב קודם כל. סיפור הנגישות כערך עדיין לא אושרה. ... צעיר מאוד אצלנו כדי שאנחנו נגיע וזה מה ששמנו לעצמנו כמטרה. תוך 10 שנים להגיע לרמה של ארה"ב, של אנגליה. זאת אומרת, שהערך נגישות יעבוד בכל מקום.
אלון שני: ואסתי, המארגנים כבר אומרים, שהבדיקה הבאה לקראת חודשי הקיץ תהיה כמובן בדיקת חופי הים וגם שם ככל הנראה גם אני וגם את יודעת לא נמצא ממצאים חיוביים הרבה יותר ממה שאנחנו מוצאים כאן.
אסתי פרז: גם שם וגם במוסדות חשובים אחרים רבים.
אלון שני: נכון.
אסתי פרז: תודה רבה אלון.

  קובץ שמע
הדפסהוסף תגובה
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
עבור לתוכן העמוד