נקעה נפשי. ג'ני כי טוב
10/05/2007
 
 
הגדל

נקעה נפשי. ג'ני כי טוב 

בחודשים האחרונים, עקב סדרה של נקעים ונקעי משנה שאירעו לי, היה לי העונג המפוקפק לערוך ביקור קצר (ונקווה שלא יחזור עוד) בעולם האורטופדיה, על יופיו: הרופאים, המכשירים (רובם נראים כמו כלי עינויים של האינקוויזיציה בימי הביניים), וההליכים הביורוקרטיים שעל אדם לעבור על מנת לגרום למערכת המרשימה הזו להיכנס לפעולה.

ראשית, ברצוני להבהיר בפתיחת דבריי שאני מבוטחת בקופת החולים שלי (מכב"י, אם אתם מוכרחים לדעת) ביטוח מרבי, מה שנקרא בעגה המקובלת בתחום "ביטוח משלים'. פירוש הדבר, לצורך העניין, הוא ש'עזרים טקטיים' כגון תוספות מכשירים אורטופדיים הנמכרים לי על סמך מרשם רופא אמורים להיות מוזלים מאוד. על כך שפחתכם הנאמנה משלמת לקופת החולים דמי חבר מוגדלים כל חודש.

לאחר בדיקה, האורטופד החביב רשם שאני סובלת מנקעים נשנים בשתי הרגליים. הוא המליץ – ואני מצטטת – על "תומך קרסול AIR CAST”.

תמים שכמותו. הוא היה סבור שמפני שרשם שאני סובלת מחבלה חוזרת בשתי הגליים, האביזר המומלץ יינתן לשתיהן, ימין ושמאל.

ובכן, מסתבר שההגיון הבריא הזה ויכולת ההקשה ההגיונית מאבדים מתוקפם במפגש עם פקידי קופת החולים שלי. 

כעבור הסברים ארוכים הבנתי שהקופה תחזיר עלות של תומך קרסול אחד בלבד מהסיבה ההגיונית והמובנת מאליה שלא היה רשום בפתק בפירוש "רגל ימין ורגל שמאל". עלותה של הבדיחה המעשית הזו 450 שקלים חדשים (מחירו של תומך קרסול אחד), אך מה היא זוטה פעוטה כגון כסף כאשר, בתמורה, אני זוכה לשיעור מאלף בדקויות ניסוח!

גודלה של התובנה שנחה עליי מאותו רגע ואילך לא ישוער.

שערו בנפשכם, לו שרלוק הולמס בכבודו בעצמו היה מתייצב אצלי ללמד אותי פרק בהילכות אותה שיטה אזוטרית משהו שנקראה, אם זכרוני אינו מטעני, "דדוקציה לוגית", לא היה מגיע לקרסוליה (כן, אני יודעת שהמינוח מבלבל) של הביורוקרטיה המעשית.

אבל העניין לא הסתיים בכך. מסתבר שהמרשם שאני מגישה לקופה ועל פיו יוחזר לי כסף מוכרח, על פי חוקי הקופה, לשאת תאריך מוקדם מתאריך הרכישה. כלומר, גם פנייה אל האורטופד לא תעזור לי כעת, כשהטעות הטראגית אירעה.

לא הועילה השכלתי הפורמלית וניסיון החיים שלי. דבר לא הכין אותי לרגע בו ידעתי, לראשונה בחיי, ייאוש מה הוא.

קולה של הפקידה נשמע כמעט מלא חמלה שהכריזה על צו הגורל: "עכשיו", אמרה, "אין מה לעשות. היית צריכה לחשוב על זה קודם."

שהרי, כידוע, תינוקות מגיחים לעולם מבטן אמם כשהם מצויים ברזי הביורוקרטיה של קופת החולים מכב"י. מן ידע אינטואיטיבי שכזה.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד