תקשורת בלי מחסומים מאת גל רוקניאן
30/10/2006
 
 
הגדל

ידע זה כוח, ידע זה כוח, ידע זה כוח...

המשפט הזה מתנגן לי כמו מנטרה. אני מרבה לשמוע אותו - בעבודה, בבית, מפי אמי שאומרת תמיד כי עליי לשאוף לדעת, ללמוד, להכיר, להבין ולשאוב כוחות מהידע שיש סביבי.

יום רביעי, 26 באפריל, ערב השקת אתר "סלע". בסיום ערב ההשקה המרשים קלטתי בראשונה את עוצמת המילים "ידע זה כוח".

מי שלא נכח במקום, יתקשה להבין את משמעות החיבור בין שני העולמות: עולם השומעים ועולם החירשים. כולם ישבו ביחד, שונים זה מזה, באים ממקומות מגוונים - חברי הקהילה, אנשי מקצוע, בני משפחת "סלע", צוות המכון, מדריכים וחונכים חירשים, מתורגמנים ועוד.

הדבר המהותי שחיבר בין כולם היה הרצון לדעת עוד!

זהו בדיוק הרצון, שהמכון מבקש להשביע, באמצעות אתר "סלע": לספק מידע עדכני, בלי השמטות, בלי סינונים, בלי תיווכים.

אני, כאדם חירש וכאשת מקצוע, החיה בין שני העולמות, מסוגלת להשיג מידע, בלי תלות בזולת - הודות לטכנולוגיה. האמצעים להשגת המידע מגוונים - מיילים, מסנג'ר, אייסיקיו, קריאת חדשות, מציאת מידע וידע על חיי הקהילה ועל נושאים מקצועיים.

זוהי אחת התרומות המופלאות של הטכנולוגיה: היכולת להעמיד את המילה הכתובה כאמצעי יעיל לתקשורת הדדית ושוטפת, לא רק בין החירשים לבין עצמם, אלא גם ביניהם ובין השומעים. פתיחת המחסומים, המתאפשרת בדרך זו, נראתה לפני עשור בלבד כמדע בדיוני. היום הטכנולוגיה הופכת את התקשורת לדבר שבשגרה, מאפשרת קשר יעיל בין אנשים ומוחקת את המחסומים התקשורתיים ביניהם.

ניתוץ המחסום התקשורתי קיבל ביטוי מיוחד בערב ההשקה, כאשר אילנה סבן ועידו כהן ניצבו מול הקהל, ובליווי מוזיקלי (ותרגום שפת סימנים) הביאו את אמנותם של מספרי הסיפורים. בעזרתם, נחשפו גם השומעים אל עולמם המיוחד של האנשים החירשים וכבדי השמיעה, עם הקושי וההומור, המאבק והקריצה הרעננה.

אכן, אין ספק, ידע זה כוח.

לתגובות ופניות gal@dpii.org

אתר סלע www.sela.org.il

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד