תרגום לשפת הסימנים מאת גל רוקניאן
30/10/2006
 
 
הגדל

הלמידה והפקת הלקחים של כולם מהמלחמה האחרונה, הן גם ההזדמנות שאנו נציף את התהיות והמחשבות שלנו, כדי להפיק את הלקחים שלנו.

האם נכון הדבר שאנו, חברי קהילת החירשים וכבדי השמיעה, בוחרים לבדל את עצמנו מהחברה הישראלית שבה אנו חיים?

מהי המשמעות החוקתית של הנגשה חלקית של חדשות במסגרת ערוץ שידורים נפרד, נוכח קיומו של חוק ההקלות לחירש משנת 1992?

האם שידור התרגום בערוץ נפרד "פוטר" את ערוצים 1, 2 ו-10 מקיום החוק, המחייב אותם להנגיש אחוז מסוים מכלל התוכניות שהם משדרים?

מדוע מהלך כה חשוב ומשמעותי, שהפך בעצם לפלטפורמה תקשורתית של כל הקהילה, נעשה בחיפזון ומבלי לערב את כל הנוגעים, דוגמת ארגוני החירשים וכבדי השמיעה, נציגי הממסד  והחשובים ביותר: נציגי האוכלוסייה עצמה, שייצגו בצורה הטובה ביותר את הצרכים שלהם?

מהו המנגנון, הקובע את הרמה המקצועית של שירותי התרגום בערוץ כזה? כולנו יודעים שמשימת תרגום החדשות היא קשה ומורכבת, ואינה מתאימה למי שזה עתה סיים לימודי תרגום, לבנות צעירות בשירות לאומי או לחיילות שיודעות שפת סימנים. מעבר למשימת התרגום, יש לשים לב גם לפילוח אוכלוסיית היעד בישראל, הכוללת עולים חדשים, קשישים, מבוגרים ועוד, וחשוב להתאים אנשי מקצוע, שיוכלו לעמוד במשימת התרגום באופן מקצועי ראוי.

הנגשה והזכות להנגשה נובעים מזכותם המלאה של אנשים חירשים להתעדכן במתרחש ולהיות מעורבים ומעורים בחברה כולה. הנגשה איננה נובעת מההנחה שאנשים חירשים הם "מסכנים", שצריך "לדאוג" להם.

יוזמת השידורים המונגשים הייתה יוזמה ברוכה, אבל נשאלת השאלה האם אנחנו באמת רוצים להיסגר בבועה מבודדת של ערוץ נפרד, מתוך תחושה של "מוקצים מחמת מיאוס", או שאנחנו מעדיפים להצטרף אל הכלל וליהנות ביחד עם החברה השומעת מהנגשה מלאה של התוכניות באותם ערוצים שהציבור צופה בהם.

לדעתי, אם כבר קיים "רצון טוב" להירתם לנושא ולספק לאוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה הזדמנות ויכולת להתעדכן בצורה שוטפת בחדשות השוטפות, יש לפעול למימושה דרך הערוצים הקיימים (1, 2 ו-10). לשם כך, מוטל עלינו להקים פורום רחב, שידון בנושא ויגבש צעדי מימוש הולמים. בפורום כזה צריכים להשתתף כל הגורמים הרלוונטיים, החל מארגוני החירשים, דרך נציגי הממסד ועד נציגי האוכלוסייה עצמה.

 

לתגובות ופניות gal@dpii.org

אתר סלע www.sela.org.il

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד