חוק ההסדרים מפלה שוב את אוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות והקשישים בישראל

4/08/2021
 
 
חוק ההסדרים מפלה את אוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות

עמדת עמותת נגישות ישראל באשר לחוק ההסדרים המובא בימים אלה לאישור בממשלה ובכנסת: "חוק ההסדרים מפלה שוב את אוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות והקשישים בישראל!"

על אף ההתחייבות של מדינת ישראל לאמנת שוויון זכויות הבינלאומית עבור אנשים עם מוגבלויות, היא מפרה בבוטות את ההתחייבות בטיוטת חוק ההסדרים שמובאת בימים אלה לאישור הממשלה והכנסת.

השבוע במסגרת חוק ההסדרים המדינה מתכננת מספר תיקונים פוגעניים בנושא הנגישות לאנשים עם מוגבלות:

 1. הלבנת מחדל אי עמידה בזמנים להנגשת משרדי הממשלה בתי חולים ורשויות מקומיות ע"י הארכת זמנים ללא התנית ההארכה בדרישה לשקיפות, למחויבות לסיום, להקמת מנהלת, למתן כלי אכיפה לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ועוד.
   
 2. קביעת עמלת גודש לכניסה עם רכב לערים כולל רכבי נכים עם תו חניה לנכה למרות שאין חלופה של תחבורה ציבורית נגישה בערים.
   
 3. משרד התחבורה קורא לפתרונות תחבורה ציבורית חכמה, עתידית הקובעת על ידי תוכנה חכמה את נתיב הנסיעה הטוב ביותר מנקודה לנקודה בהתאם לביקוש. מדובר בפתרון חשוב ונגיש במיוחד לאנשים עם מוגבלות עקב ייחודו ויכולתו לקחת נוסע עם מוגבלות מנקודה לנקודה. נדהמנו לגלות שאין מחויבות של משרד התחבורה לדרוש פתרון שוויוני ונגיש לנוסעים עם מוגבלות וקשישים בכלל ובמסגרת חקיקת הנגישות שתאפשר גם אכיפה.
   
 4. לעניין אמצעי תשלום דיגיטאליים -בשל הסיבוך בשימושיות ובשל המצב הכלכלי - יש לפעול שקבוצת האנשים עם מוגבלות וקשישים יסעו בחינם בתחבורה הציבורית. הם מתקשים ביותר בתהליך התשלום הטכנולוגי - לא הגיוני שידרשו לשלם ובאי תשלום יקנסו.
   
 5. לעניין הנתיבים המהירים - יש לאפשר נסיעה חינם לרכב עם תו נכה שהזכאי נמצא ברכב בעת הנסיעה. - אנשים עם מוגבלות מתקשים מאוד בנסיעות ארוכות ובמיוחד בפקקים ואף משך הנסיעה מסכן את בריאותם.
   
 6. לעניין העלאת מחיר החניה בדרך עירונית - יש להגדיר מפורשות שחניות רכבים עם תו נכה הינם חינם ויש להגדיר מפורשות לסמן חניות נכים ברחובות על מנת שיהיה היצע חניות נכים מספק.

יובל וגנר יו"ר עמותת נגישות ישראל: "המדינה החליטה שוב להשאיר מאחור ולפגוע באנשים עם מוגבלות ואנחנו פועלים בכל הזירות על מנת לשמור את זכויות הנגישות, העצמאות והשוויון שלנו.
למרות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ולמרות המחוייבות של המדינה לאמנת שוויון זכויות הבינלאומית עליה היא חתומה, העקרון הכי בסיסי שנגישות בכלל ונגישות תחבורה ציבורית בפרט מיועדת לאלה שאין להם אלטרנטיבה – כאלה הם מאות אלפי אנשים עם מוגבלות וקשישים ועדיין, בחוק ההסדרים שבא לתת מענה לבעיות האקוטיות הללו, המדינה החליטה שוב לעצום עין ולהתעלם.
באופן בלתי נתפס המדינה זונחת את האנשים עם המוגבלות והקשישים ופוגעת אנושות ביכולתם לחיות בארץ בשוויון ובעצמאות .
מקומם לראות שחוק ההסדרים נהיה כלי פוגעני באיכות החיים שלנו, במקום להיות המענה וכלי עזר פרלמנטרי לקידום הנגישות לאנשים עם מוגבלות וקשישים בפועל ."

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד