על אף שחוסנו, עובדים זרים לא יכולים להנפיק עדיין את התו הירוק / וואלה

28/02/2021
 
 
covid 19 vaccine

העובדים הסיעודים התחסנו בשלב מוקדם של המבצע, אך בניגוד למטופליהם אינם יכולים להוציא תעודה, וכך גם יתר האוכלוסייה הזרה. "זה כמו לשים מדרגה לפני גישה למקום פתוח", מתארים אנשים עם מוגבלויות, ומספרים כי נתקלו בתקלות באתר. משרד הבריאות: מגבשים מתווה מתאים

מאת: מאיה הורודניצאנו | וואלה! NEWS

עובדים זרים לא יכולים להוציא תו ירוק באתר משרד הבריאות, למרות שחוסנו נגד נגיף הקורונה. באתר המשרד אמנם הוסיפו לאחרונה את האפשרות להזדהות עם מספר דרכון ולא רק עם מספר תעודת זהות לצורך הוצאת התו, אך בניסיונות להנפיק את התו מוצגות הודעות שגיאה ותקלה. בנוסף, למי שאין דרכון בתוקף, כמו מבקשי מקלט, אין כרגע אפשרות להזדהות באמצעות מספר ויזה באתר על מנת להנפיק תו ירוק.

התו הירוק מאפשר בשלב זה להיכנס לאירועי תרבות, מכוני כושר, בתי מלון, בתי כנסת ובהמשך צפוי גם לאפשר כניסה למקומות פנאי נוספים שייפתחו בקרוב. באתר משרד פיקוד העורף נכתב כי התו הירוק יינתן גם לעובדים זרים, תושבי חוץ, תיירים ואנשים שאינם מבוטחים בקופת חולים, בתנאי שיעמדו בדרישות להנפקת התו.

בישראל מתגוררים כ-55 אלף עובדים זרים העוסקים בתחום הסיעוד. עובדים אלה הורשו להתחסן בשלב מוקדם של מבצע החיסונים, משום שהם עובדים עם אוכלוסייה בסיכון ולכן היו אמורים להצליח להנפיק את התו. אולם בניגוד למטופלים שלהם, הדבר עדיין אינו מתאפשר, ולכן נמנע מהם להיכנס למקומות הדורשים את אישור כניסת התו. דבר זה מונע מהם ללוות את המטופלים שזקוקים לסיוע צמוד.

יו"ר עמותת נגישות ישראל, יובל וגנר, סיפר כי גם הוא לא הצליח להוציא תו למלווים הזרים שלו שחוסנו וכי קיבל פניות של אנשים נוספים עם מוגבלויות בנושא זה. "אם אני רוצה ללכת והם מלווים אותי להצגה או למקום ציבורי אחר שעכשיו דורש את התו הירוק, אני עכשיו תקוע. זה כמו לשים מדרגה לפני גישה למקום שפתוח לתו הירוק", אמר.

"זה שוב התופעה שבעצם כל הזמן מדברים על הסלוגן 'לא משאירים אותנו מאחור', בהקשר של הצהרות על נגישות ושוויון, אבל תמיד במבחן התוצאה זה לא קורה. והנה דוגמה של מישהו שכנראה החליט שזה לא בעדיפות גבוהה להזין את הנתונים האלה. הלכה למעשה זה תוקע אותנו מבחינת חזרה לשגרה גם אחרי שהתחסנו", הוסיף.

משרד הבריאות: בקרוב יגובש מתווה לטיפול באוכלוסיות אלה

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "אוכלוסיות מיוחדות, הכוללות עובדים זרים, חסרי מעמד, חסרי קופות חולים ועוד כרגע לא יכולים להנפיק תעודת מתחסן. בימים הקרובים יגובש מתווה לטיפול באוכלוסיות אלה, ואז יוכלו גם הם להנפיק".

לכתבה המלאה באתר ואלה - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד