אושר בוועדת הבריאות: בתוך 3 שנים – 100% הנגשה במוסדות רפואיים

3/01/2019
 
 

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ אלי אלאלוף אישרה ב-31.12.2018 מתווה חדש להנגשת מוסדות רפואיים קיימים עבור אנשים עם מוגבלויות, לפיו בתןך שלוש שנים יחויבו המוסדות בהנגשה מלאה

על פי תקנות משרד הבריאות שאושרו בשנת 2016, מוסדות המעניקים שירותים רפואיים במבנה קיים היו אמורים לסיים את ההנגשה עד מאי 2018. באוקטובר האחרון ביקש משרד הבריאות מוועדת העבודה, הרווחה והבריאות לאשר דחייה במועדי ההנגשה. הוועדה סירבה אז לאשר את הדחייה מבלי שתעשה עבודה משמעותית שתוודא כי המועד הבא שיקבע אכן יהיה המועד הסופי ולא תידרש דחייה נוספת. בין היתר דרשה הוועדה מהמשרד להגיש מסמך המתאר את מצב הנגישות בכל מוסד רפואי החייב בהנגשה על פי התקנות וכן לקבוע מתווה הדרגתי, שניתן יהיה לעקוב אחר התקדמותו.

ב-31.12 אישרה הוועדה מתווה חדש, לפיו בתוך שנה תתבצע 20% מעבודת ההנגשה, בתוך שנתיים- 50% ובתוך שלוש שנים- 100%. עוד מוגדר כי המוסדות ידווחו בכל שנה למשרד הבריאות ולוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת על העמידה ביעדי המתווה וכי עד מועד ההנגשה הסופי יחויבו להעניק לאנשים עם מוגבלות ליווי אנושי או שירותי בריאות חלופיים באופן בטיחותי, מכובד וככל האפשר באופן עצמאי, באותו מקום או במרחק סביר ממנו.

 

חדר בדיקות במרכז רפואי
חדר בדיקות במרכז רפואי


בראשית הדיון הביעו נציגי הארגונים תרעומת על הדחייה הנוספת במועדי ההנגשה וטענו שגם המתווה הנוכחי גובש ללא היוועצות מספקת עמם. לדברי נתי ביאליסטוק כהן, מנכ"ל המרכז לעיוור "משרד הבריאות חטא, התרשל ולא פיקח על הגופים תחת השגחתו לאורך התקופה שהתקנות חייבו אותם להתקדם. עכשיו הם לא רצו להפוך אותם לעבריינים אז נותנים להם עוד
3 שנים. אולי אנשים עם מוגבלות לא צריכים להינו ממותרות, אבל אם למוסדות בריאות הם לא יכולים להיכנס, לאן הגענו?" עוד טען כי נוסח התקנות אינו מותאם לצרכיהם של אנשים עם עיוורון.

אבי בן זקן , מנהל תכנון פיתוח ובינוי מוסדות רפואה במשרד הבריאות, הכחיש את הטענות ואמר "כל הארגונים שאנחנו מכירים הוזמנו לשולחן עגול בבית לווינשטיין לקראת גיבוש המתווה החדש. הנושא חשוב לנו, אנחנו עוסקים בו כל השנים וכלפי כל המוגבלויות". עוד הוסיף "הצו לא דוחה את ההנגשה אלא להיפך, הוא קובע את האופן שבו הדברים ייושמו בדרך שהמערכת תוכל לעמוד בהם, מכניס אותה למסלול שבסיומו היא תהיה מונגשת ב-100%".

עו"ד הדס אגמון מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים הביעה שביעות רצון מנוסח התקנות ואמרה "הנוסח עבר כברת דרך מאז זה שהוגש כאן באוקטובר. המתווה החדש כולל דיווח שנתי והנגשה חלופית מכובדת".

אבי תורג'מן, שירותי בריאות כללית אמר "התחלנו לפעול להנגשת המוסדות שלנו עוד לפני חקיקת החוק ואנחנו ממשיכים במלאכה כל הזמן. מאז 2016 התקנו 168 מעליות בבניינים ללא מעלית והיום חסרות לנו רק 15-20 מעליות. אנחנו מבקשים זמן נוסף כי זמנינו תם ואנחנו אכן לא רוצים להיות עבריינים, אבל אנחנו עושים כל הזמן ונמשיך לעשות".

לסיום אמר יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף כי "אין ספק שבעניין הנגישות יש פשלה לאומית. אפשר להמשיך להתעלם אבל המטרה שלנו היא להתמודד עם האתגר, כדי שכל אחד מאתנו יוכל להגיע לאן שהוא רוצה, ביתר רגישות לאוכלוסיות מיוחדות. רק באמצעות דיונים כאלה אנחנו מדרבנים את כל המערכות לעשייה". בהמשך אישר את התקנות, אך הורה למשרד הבריאות להמשיך ולבצע פגישות היוועצות עם כלל הארגונים גם לאורך תקופת ההחלה, ולבצע התאמות נוספות ככל שיעלה הצורך ואמר "ארגוני השטח הם הקליינטים והפרטנרים שלכם לתהליך הזה. זה יחסוך לכם בזבוז של כסף מיותר וגם יביא אתכם לבצע ביקורת עצמית לאורך הדרך".

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד