חדש: מכשיר לזיהוי שטרות עבור כבדי ראייה / ynet

5/03/2018
 
 
האביזר החדש מזהה שטר של 20 ש"ח

צפו בחשיפה ראשונה ב- ynet: אביזר חדש יסייע לציבור כבדי הראיה לזהות את השטרות החדשים של השקל ואת המטבעות השונים, וכך להתגונן מפני הונאות. וגם - האם יש לכם רעיון לשם?

מאת: אליצפן רוזנברג, ynet

שטרות הסדרה החדשה של השקל נבדלים זה מזה באורכם. על ידי הכנסת השטר למכשיר הפלסטיק הקטן, ניתן למדוד את אורכו, כאשר המקום בו הוא מסתיים מסומן בקו ובכתב ברייל המציין את הערך של השטר.

גם מטבעות השקל נבדלים זה מזה בקוטר שלהם. בצידו השני של אביזר הפלסטיק ניתן להכניס מטבע שייעצר בנקודה מסומנת, בהתאם לגודלו ולערכו.

"בסדרת השטרות החדשה רצינו להביא ערך לציבור בכמה מובנים, וקודם כל במלחמה בזיופים. השטרות החדשים של בנק ישראל בטוחים יותר וקשה מאוד לזייף אותם, אבל גם לאוכלוסייה של אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה רצינו להביא ערך נוסף", אומר ד"ר אילן שטיינר, מנהל מחלקת המטבע בבנק ישראל, בראיון באולפן.

"פה נולד שיתוף פעולה מאוד יפה עם המרכז לעיוור ועם ארגונים נוספים, שעזרו לנו להבין מה הצרכים המיוחדים. שילבנו על השטרות החדשים סימנים מיוחדים שנועדו לסייע לאותה אוכלוסייה להבחין בין השטרות, בין אם זה על ידי סימנים על גבי השטרות ובין אם זה באמצעות הבדלים באורך. האביזר הזה יסייע לשפר את מצבם של בעלי לקויות ראייה".

נתי ביאליסטוק, מנכ"ל המרכז לעיוור, מציין כי זו "פעם ראשונה שאנחנו באמת יוצרים את שיתוף הפעולה הזה בשלב שבו השטרות יוצאים לשוק בסדרה מלאה, ומשתדלים להנגיש כמה שיותר את המידע אודות זיהוי השטרות לאנשים עם עיוורון".


שימוש רגיש אצל כבדי ראייה

עד כמה קשה לאדם כבד ראייה להתמודד עם שטרות. מנסים 'לעבוד' על אנשים?

"תראה, יש את המבחן הזה שעשו בכל העולם, שאדם עם עיוורון נותן שטר גדול ומבקש לפרוט לו שטר קטן. אני מוכרח להגיד שהציבור בישראל דווקא עבר את המבחן הזה בהצלחה, אבל הדברים האלה תמיד יכולים לקרות, גם בשגגה וגם בצורה מכוונת, ולכן השימוש בשטרות הוא שימוש רגיש אצל אנשים עם עיוורון".

אתה אומר שאין נטייה בישראל 'לעבוד' על ציבור העיוורים ובכל זאת, תאר לנו אולי אפילו את הקושי היום יומי שאנחנו לא מצליחים להבין, בביקור בסופר למשל. עד כמה זה באמת משמעותי? עד כמה זה הולך להקל?

"זה מאוד משמעותי, מכיוון שכל השטרות בעיניו של אדם עם עיוורון נראים אותו הדבר, וכדי שהוא יוכל להתנהל באופן עצמאי מבלי להסתמך על אנשים אחרים ולהרגיש שהוא שווה בחברה, צריך שיהיו לו את הכלים לזהות את השטרות באופן עצמאי. המהלך שבנק ישראל עשה בסדרה החדשה באמת משמעותי, משום שעד כה כל השטרות היו באותם גדלים.

"הזיהוי באמצעות מישוש של השטרות נשחק לאורך זמן, ומאוד מקשה על הזיהוי. העובדה שמדובר פה בשטרות באורך שונה גם מאפשרת להשתמש באביזר, וגם מסייעת לזהות את הסדר של השטרות בארנק עבור אדם שהכין עצמו קודם".

איך אתם מפיצים את המכשיר החדש?

"במרכז לעיוור יש חנות קטנה ומטריפה שמשווקת אביזרי עזר מסובסדים לכל תחומי החיים של אנשים", אומר ביאליסטוק. "מי שמגיע מקבל ללא תשלום את האביזר הזה, ואנחנו מחפשים גם רעיון לשם".

ביאליסטוק מזהיר כי במציאות הנוכחית, כששטרות הסדרה הישנה עדיין מסתובבים בשוק, "צריך לזכור שהשטר החדש של 50 שקל כמעט זהה באורכו לשטרות הישנים, ונדרש משנה זהירות".


שישה סימני ביטחון

האביזר החדש שמודד את השטרות מצטרף לסימני הביטחון ששולבו בשטרות החדשים, שחלקם נועדו לסייע גם לציבור כבדי הראיה. בכל שטר קיימים שישה סימני ביטחון לזיהוי שטרות מזויפים.


להמשך הכתבה באתר
ynet - לחצו כאן

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד