ק. ביאליק ורעננה משתפות פעולה בנושא הנגישות
25/04/2010
 
 

מאת: ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי

מאז היבחרו, פועל ראש העיר קרית ביאליק, מר אלי דוקורסקי, לחילופי מידע ולחיזוק הקשר בין ערים ורשויות שונות בנושאי הנגישות וקבלת השונה.

ביום ה' 22.4.10 התארחה בעיריית רעננה משלחת של עיריית קריית ביאליק בראשות ראש העיר ובהשתתפות חברת מועצת העיר ויו"ר וועדת רווחה, נגישות ואזרחים ותיקים ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, מנכ"ל העירייה מר עזרא חכם וגזבר העיר מר חן פרץ.

כמו כן, נטלו חלק במפגש חברת המועצה מקרית גת הגב' אתי וזאנה ומנהלת האגף לצרכים מיוחדים ונגישות הגב' רבקה בוזגלו (שביקרו בקריית ביאליק עם ראש עירן בחודש שעבר).

המשלחת התקבלה בחום ובלבביות בבית יד לבנים על ידי ראש העיר רעננה מר נחום חופרי, חברת מועצת העיר הגב' בלה צור, מנהלי מחלקות ומתנדבי קהילה נגישה רעננה.

ראש העיר המארחת פתח בסקירה על מאפייני רעננה כעיר מובילה בתחום הנגישות בארץ, כחלק מחזון העיר ומתפיסתה הקהילתית.

הוא תיאר את ההכשרה בנושאי נגישות השירות שעובר כל עובד בעירייה, את החלטתו להנגיש את בניין העירייה, את הענקת תואר רשמי של יועצת ראש העיר לנושא הנגישות לחברת המועצה הוותיקה בלה צור ואת פעילות הנגשת השמע בכיתות. גולת הכותרת בדבריו היתה תיאור פארק "חברים", הייחודי בארץ בנגישותו הגבוהה לכל סוגי הלקויות. 

חברת המועצה בעיריית רעננה הגב' בלה צור תיארה את תחילת פעילותה הציבורית לפני עשרים שנה (זמן רב בטרם אושרה החקיקה בנושא) להנמכת מעברי חצייה ולסימון חניות נכים בעיר ואת פעילותה המוניציפלית הענפה כחברת מועצה ראשונה בארץ בעלת מוגבלות. עוד סיפרה על מעורבותה כיום בכל שלב בתהליכי הנגשה במבני הציבור ובמיזמי הסברה בבתי הספר בעיר.

סמנכ"ל העירייה לפיתוח ותכנון אסטרטגי, מר שלמה גואטה, תיאר תהליך מקיף וחוצה ארגונים בעירייה להגברת הנגישות, כשרשרת המקשרת בין מחלקות רווחה-הנדסה-תשתיות-חינוך-מתנדבים-תנועות נוער-"עיר בטוחה".

המתנדבים משולבים בכל שלבי התכנון לפני ותיקון ליקויים אחרי כל מיזם נגישות בעיר; בכפוף להליך זה הונגש גם מבנה העירייה הישן והותקנה בו מעלית בעלות גבוהה. עוד תיאר מר גואטה את מספרם הגדול של מוסדות לבעלי צרכים מיוחדים בשטח המוניציפאלי של רעננה:  "בית איזי שפירא", "בית נחמן", "שקמה", בית אקשטיין" ועוד – עובדה המעידה על קבלת השונה על ידי התושבים בשכנותם ומשקפת את השתלבות הדיירים המיוחדים הללו בחיי הקהילה ברעננה.

בהמשך, הצטרפו לדיון חברי קהילה נגישה רעננה אשר מנו בפני האורחים משתי הערים את המיזמים הרבים והמגוונים של קהילה נגישה בעיר ואת מעורבותם בהכשרת עובדי העירייה ובהנחלת מושגי קבלת השונה ונגישות השירות. שני חברי הקהילה הדגימו בתהליך סימולציה מעניין ביותר דו-שיח בין בעל מוגבלות לבין "פקיד עירייה" חסר סבלנות וסובלנות.

האורחים מקרית ביאליק מר אלי דוקורסקי וחברת המועצה ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי הודו למארחים מרעננה על קבלת הפנים הלבבית והזמינו אותם לביקור גומלין בקריית ביאליק.

בנוסף, סיפר ראש העיר דוקורסקי על הכוונה לבנות את "פארק הבנים" המתוכנן בקרית ביאליק במתכונת הנגישות הייחודית של "פארק חברים" ברעננה.

גם בביקור הנוכחי בא לידי ביטוי המכנה המשותף בין עיריות ומועצות המקדמות את נושא הנגישות וקבלת השונה בכל תחומי החיים ואת הרוח הגבית הנושבת מראש עיר אשר חורת על דיגלו את המחויבות לקידום הנושא.


ראש עיריית רעננה חופרי (מימין) וראש עיריית קרית ביאליק
דוקורסקי במהלך הביקור

 


חברות המועצה הגב' אתי וזאנה מקרית גת, ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי מקרית ביאליק וגב' בלה צור מרעננה במהלך הביקור

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד