סוף עידן החסד והחמלה עבור סטודנטים עם לקויי למידה
8/02/2009
 
 

בתאריך 1 בפברואר 2009 נכנס לתוקפו חוק ראשוני וייחודי מסוגו גם בעולם, המקנה שוויון זכויות והזדמנויות עבור סטודנטים עם לקויות למידה. הכלת החוק במוסדות להשכלה העל תיכונית מסיימת את עידן החסד והחמלה בכל הקשור ליחס המערכת כלפי אנשים אלו, ובעצם מחזיר את האחריות לקידומם ולתמיכה בהם לממסד האקדמי.

חוק זכויות תלמידים עם לקות למידה במוסדות העל תיכוניים עבר כבר לפני כשנה, ובזמן שחלף עד כניסתו לתוקף, משרדי הממשלה הרלוונטיים התבקשו לתקן את תקנות החוק. אף משרד ממשלה לא הגיש תקנות כאמור, ועל כן, עם כניסתו של החוק התקדימי לפועל הגישה עמותת לשם לשרים נייר עמדה המפרט בצורה מקצועית ועמוקה את התקנות הרצויות בחוק.

מסמך זה הנו ראשוני מסוגו ובכך הוא מעצב את כל הדיון ביישום החוק.

לקריאת נייר העמדה של עמותת לשם

החוק למעשה מתקף את מודל התמיכה שביססה עמותת לשם במהלך 15 שנות פעילותה, בהם הקימה 55 מרכזי תמיכה במוסדות להשכלה על תיכונית, בהם נהנים מתמיכה מתמדת 17,500 סטודנטים.

שבעה חודשים עמלו בעמותת לשם על ניסוח מסמך התקנות לחוק, כפי הבנתם את פני הדברים. לשם כך הקימה עמותת לשם שלושה צוותים עיקריים, בהם נטלו חלק מעל ל–40 אנשי מקצוע מהמובילים בתחום.

החוק הינו תקדים של ממש בכמה היבטים:

  1. בפעם הראשונה בישראל מוסדר נושא האבחון כולל המקצועות הרשאים לאבחן ותהליכי ההכשרה של אנשי המקצוע.
  2. נושא ההתאמות בתנאי הקבלה כולל המבחן הפסיכומטרי מוסדר כולל תהליך ההגשה של הבקשות ותהליכי הערעור בהם.
  3. נושא התמיכה בתלמידים עם ל"ל במוסדות העל תיכוניים מקבל תוקף והכרה כולל מעמדם של אנשי המקצוע המטפלים בהם שעד היום ברובם עשו את עבודתם בהתנדבות.
  4. כל נושא ההתאמות בבחינות מקבל מסגרת עבודה ברורה ומקצועית כולל תהליכי הגשת הבקשות ותהליכי הערעור בהם.
  5. הנייר מציג תהליכי הכשרת סגלים מקצועית שיוכשרו לטפל בתלמידים עם ל"ל דבר שללא ספק ישפיע על איכות ההוראה בכלל במוסד.


עמותת לשםעמותת לשם עמדה לאורך כל הדרך עם ח"כ זבולון אורלב יוזם החוק וח"כ הרב מיכאל מלכיאור יו"ר ועדת החינוך, ליוותה את התהליך, עיצבה אותו וייעצה בו מקצועית. עמותת לשם תמשיך לקדם את החוק עד ליישומו המלא תוך הקפדה על סטנדרטים אקדמיים ומקצועיים ובעזרת הניסיון הרב שלה בתמיכה באוכלוסיית המבוגרים עם ליקויי הלמידה.

  המלצת עמותת לשם לתקנות חוק זכויות תלמידים עם לקות למידה במוסדות העל תיכוניים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד