המשטרה: לוח התמרורים החדש לא יפגע בנכים ללא תו כחול
16/02/2011
 
 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, קיימה דיון מהיר לבקשתו של ח"כ אילן גילאון, שעסק בנושא החשש שלוח התמרורים החדש שפרסם משרד התחבורה לאחרונה יפגע בחניית הנכים שלהם אין תו כחול.

ח"כ גילאון הסביר כי בלוח החדש מופיע רק תמרור כחול, כזה המתיר חנייה לנכים עם עגלה, זאת בעוד 90% מהנכים הם בעלי תווים שונים וללא עגלת נכים. 

גילאון אמר כי לדעתו בלוח החדש נפלה טעות והוא ימנע בסופו של דבר מנכים שאין ברשותם תו כחול לחנות בחניית נכה. גילאון אף ציין כי ההחלטה שלא לסמן יותר את חניות הנכים בצבע כחול עלולה להטעות את הציבור, ולגרם למי שהם לא נכים לחנות בחניית נכים מבלי לשים לב לכך. 

נציג משרד התחבורה שריכז את הכנת לוח התמרורים החדש, ישעיהו רונן, הסביר כי הלוח שפורסם בסוף דצמבר וייכנס לתוקפו ב-26 ליולי השנה נועד להחליף את לוח התמרורים הנוכחי מינואר 1970. לדבריו, תהליך הכנת הלוח ארכה תקופה ארך ונעשה בהתייעצות עם גורמים רבים. הוא הסביר כי בשל החוסר במקומות חניה לכל הנכים הוחלט לשמור חניה למי שמרותק לכסא גלגלים. 

ממונה הנגישות הארצי בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שמואל חיימוביץ', ביקש להעניק תו כחול לכל נכה שהוא מוגבל בתנועה. רכז הנגישות במטה מאבק הנכים, ישראל אבן זהב, ציין כי עד היום חולקו 105,607 תווי חניה לנכים, מהם 7,744 לנכים בכסאות גלגלים. לדבריו, רק בחודשים וחצי האחרונים חולקו למעלה מ-7,000 תווי חניה לנכים. 

נציג המשטרה בדיון, ראש חוליית התעבורה רב-פקד רוני לוינגר, הבהיר כי להבנת המשטרה הלוח החדש לא שינה שום דבר מהמצב הקיים. הוא הסביר כי עד היום לא היתה אכיפה נגד נכה ללא תו כחול שחנה בחנייה המסומנת בתמרור כחול וכי המשטרה לא מתכוונת לשנות את מדיניותה.

היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד ניר ימין, חיזק את הדברים ואמר כי הלוח החדש לא משנה את המצב הקיים. הוא הסביר כי מי שמחזיק בתו שהוא לא כחול זכאי לחנות בין היתר במקום המיועד לבעלי תו כחול לפי חוק חניית נכים ובהתאם לאותו חוק.

בתום הדיון ביקשה הוועדה ממשרד התחבורה לבחון מחדש את התמרור המדובר ולהעביר לוועדה התייחסות בנוגע לבחינה המחודשת. כמו כן, ח"כ חמד עמאר שהוא גם יו"ר השדולה למען הבטיחות בדרכים בכנסת, הציע לקיים דיון מיוחד בנושא הכולל של חניות הנכים.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד