הצעת חוק איסור שימוש בסמים מסוכנים, סמי מרץ ותרופות הרגעה (בילדים מתחת לגיל 16), התשס"ז-2007
31/07/2007
 
 

בשנים האחרונות התפשטה בארה"ב מגפה של סימום המוני ילדים ונוער בסמים מסוכנים וממכרים, בעידודם של מורים ורופאים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים, במטרה שילדים אנרגטיים "ישבו בשקט ולא יפריעו".

תופעה זו, בעיקר של מתן סמי מרץ מסוג "ריטלין" התפשטה לממדים עצומים והביאה להתנגדות רשות הסמים הפדראלית האמריקאית. "אופנה" זו של טיפול בילדים על-ידי מתן סמים אינה מקובלת במדינות רבות בעולם ובעיקר באירופה. ישנו חשש שהתופעה שהגיעה לישראל בשנים האחרונות, תתפשט גם כאן בקצב מהיר. על-פי נתוני משרד הבריאות עלה השימוש בריטלין בכ-30% בשנים האחרונות.

הסיבות להתפשטות מכת הסם בארה"ב ובישראל הן רבות, לדוגמא - יצרניות התרופות המובילות מנהלות זה שנים מסע תעמולה מתוחכם בקרב פסיכיאטרים, רופאים, מורים והורים על נפלאות התרופה המשקיטה ילדים.

המורים רואים בכך פתרון קל ונוח להתמודדות עם ילדים המפריעים בכיתה ולכן מעודדים את מתן הסם לילדים.

כאמור אין שום בדיקה רפואית או מדעית היכולה לגלות "מחלה" כלשהי המצדיקה מתן "תרופה" כזאת. מאידך קיימים עשרות מחקרים המצביעים בברור כי סמים אלו גורמים לנזק מוחי.
בישראל מתפשטת התופעה בה מנהלים ומורים מאיימים על הורי התלמיד ש"אם יסרבו לתת לו ריטלין  - הילד יסולק מבית הספר".

כאשר הילד נשלח בלחץ בית הספר לרופא וזה אינו מוצא דבר, שולח אותו בית הספר לרופאים נוספים עד שמוצאים רופא המוכן לרשום את הסם "בלי לשאול שאלות".

מטרת הצעת חוק זו היא למנוע מצב של התפשטות תופעה דומה בישראל, דבר שעשוי לפגוע בילדים ובבני הנוער. על הרשות המחוקקת לעצור כל התפשטות של סמים מסוכנים בקרב ילדי ישראל ולבלום את האופנה המסוכנת הזאת. כולנו למדנו בבית הספר. לפעמים גם הפרענו למורים. אבל איש לא חשב לסמם אותנו כדי שנפסיק להפריע.

הצעת חוק של חברת הכנסת סופה לנדבר

  הצעת חוק איסור שימוש בסמים מסוכנים, סמי מרץ ותרופות הרגעה (בילדים מתחת לגיל 16), התשס"ז-2007
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד