הצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון - איסור עיקול מחשב אישי), התשס"ו-2006
 
 

סעיף 22 לחוק ההוצאה לפועל קובע רשימת חפצים אשר אסור לעקל. בכך, נעשה נסיון לאזן בין שמירה על כבודו ועל תנאי חייו הבסיסיים של החייב לבין זכויותו של הזוכה והחובה לשלם חובות.

סעיף 22 כולל חפצים הנחשבים חיוניים לתפקודו של החייב ובני משפחתו הגרים עמו כגון דברי אוכל, בגדים, כלי בית חיוניים; בנוסף, אין לעקל תשמישי קדושה, חיות מחמד, כלים המשמים אדם נכה ועוד. על פי החוק הקיים מחשב אישי בדרך כלל יהיה ניתן לעיקול.
 
כיום, המחשב האישי משמש יותר ויותר אנשים ככלי עבודה יום יומי המחליף את היומן, ספר הטלפונים, נייר המכתבים, מכשיר הטלפון וכיו"ב. תלמידים משתמשים במחשב לכתיבת עבודות, להכנת שיעורי בית ולחיפוש באינטרנט במסגרת הלימודים. עיקול מחשב אישי עלול ליצור לאדם שאותו הוא משמש ולבני משפחתו הגרים עמו קושי ממשי לתפקד. האפשרות להעתיק את המידע אשר קיים על גבי המחשב, הקיימת היום מכח תקנות ההוצאה לפועל, אינה מספקת פתרון שהרי ללא המחשב עצמו לא ניתן לעשות במידע כל שימוש. זאת ועוד, ערכו של מחשב ישן נמוך למדי ולפיכך עיקולו אינו מביא תועלת רבה לזוכה.
 
האיזון בין הנזק האדיר שעיקול מחשב אישי עלול לגרום לבעליו לבין התועלת הנמוכה הצפויה לצמוח מעיקולו מצדיק לקבוע איסור על עיקול מחשב אישי, אם אכן הוא דרוש לחייב ולבני משפחתו הגרים עמו לצורך שימוש שגרתי. זאת, על אף שאין מדובר בצרכים חיוניים כמו אוכל ובגדים.
לפיכך מוצע להוסיף את המחשב האישי לרשימת החפצים אשר אותם אין לעקל בסעיף 22 לחוק ההוצאה לפועל.

  הצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון - איסור עיקול מחשב אישי), התשס"ו-2006
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד