העמותה פועלת להענקת פטור מתור לאנשים עם מוגבלות במתחמי "היבדק וסע" לבדיקות קורונה

3/10/2021
 
 
מתחם דריב-אין לבדיקת קורונה
מתחם דריב-אין לבדיקת קורונה

רקע

בישראל יש מיליון וחצי אנשים עם מוגבלות ותוחם כ 600,000 עם מוגבלות קשה - מתוכם כ 150,000 אנשים עם מוגבלות עם תו חניה לנכה, כ 35,000 עם תו נכה בכיסא גלגלים.

הבעיה

בנהלי משרד הבריאות מוגדר שכאשר אזרח שנחשף לחולה מאומת או שיש לו תסמינים, צריך לבצע את הבדיקה רק ברכב במתחמי "היבדק וסע" אנשים עם מוגבלות חלקם נוהגים עם עזרים שונים כגון מנגנון נהיגה בעזרת היד / חלקם עם עזרים אחרים עובדה שמקשה מאוד על עמידה בפקק / בתור ארוך של מכוניות בדרך לבדיקה שנמשך לעיתים עד שעתיים ויותר. ישנן גם בעיות בריאותיות רבות נוספות שהופכות המתנה בתור לבלתי אפשריות לאנשים עם מוגבלות כגון מחלות הקשורות לאי שליטה בסוגרים ומחלות מעיים המחייבות זמינות מידית של שרותי נכים, כאבים עקב ישיבה ממושכת, אנשים עם מוגבלות שכלית שעבורם להיות סגורים ברכב לזמן ממושך בלתי אפשרי ועוד. אנו משוכנעים שמומחי משרד הבריאות יאשרו שיש קהלים רבים שהמתנה ממושכת ברכב הינה בעייתית ביותר עד בלתי אפשרית

חקיקה קיימת

חשוב לציין שב 2008 אושרה נסיעת רכב עם תו נכה כחול כיסא גלגלים בנתיב תחבורה ציבורית בדיוק מנימוקים אלה של קושי רבה בהמתנה בתור. בנוסף ב 2013 בתקנות נגישות לשירות במסגרת חוק שוויון זכויות קיים פטור מתור בהצגת תעודה לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ונפשית.

עמותת נגישות ישראל מבקשת ממשרד הבריאות ופיקוד העורף ליצר נוהל פטור מתור במתחמי "היבדק וסע" לאנשים עם מוגבלות עם תו נכה

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד