סקר של העמותה לרגל כנס מיוחד: המפלגות לא מתייחסות לאנשים עם מוגבלות

2/09/2019
 
 

לרגל כנס מיוחד "מגבשים את עתיד הנגישות והשילוב" שקיימנו ב-2.9 בו השתתפו נציגי מפלגות וראשי ארגוני אנשים עם מוגבלות, ערכנו סקר מיוחד אשר בדק את תוכניות המפלגות בנושא קידום הנגישות ושילוב אנשים עם מוגבלות, וכמו כן את מצב נגישות אתרי האינטרנט שלהם

(עיקרי הסקר וקישור לסקר המלא נמצאים בתחתית העמוד) 

נציגי מפלגות וראשי ארגוני אנשים עם מוגבלות במפגש משותף
נציגי מפלגות וראשי ארגוני אנשים עם מוגבלות במפגש משותף


רגע לפני הבחירות ארגנו מפגש חשוב בו פגשנו זה מול זה - נציגי המפלגות וראשי ארגוני האנשים עם המוגבלות המובילים בישראל.

שמענו על תכניות המפלגות למעננו ולמען מטרותינו ודיברנו על הציפיות שלנו מנציגי המפלגות בכנסת ה-22 .

ח"כ שולי מועלם - ימינה: "הנגשה היא תפיסת עולם כוללת שמתייחסת לכל אדם בכל תחומי החיים וזה הבסיס, להפוך את המרחב הציבורי כולו למונגש. יש להחזיר לשולחן את התעלול של כל נושא ההנגשה - הקמת רשות שתפעל לייעל ולקדם את הנגישות במקומות הנכונים"

ח"כ איתן גינצבורג - כחול לבן: "הנגשת המרחב הציבורי תיצור חברה טובה יותר, בסוף זה עניין של החלטה וקביעת מדיניות, הממשלה צריכה להחליט שזה מספיק חשוב לה ולהשקיע כספים. שמענו פה שהחלטה כזו יכולה אפילו להוזיל עלויות בסופו של דבר.

יובל וגנר מייסד ונשיא עמותת נגישות ישראל:

"נכון לבחירות לכנסת ה 22, שנת 2019, 20 שנה לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, הנתונים מאכזבים ביותר. המפלגות ברובן אינן מודעות ולבטח אינן מחויבות לנושא הנגישות והשילוב שהינו החשוב ביותר לפי ממצאי סקר סי,אי מידע שיווקי. בנסיבות אלה מוטלת החובה על אנשים עם מוגבלות ובני משפחתם פשוט לפעול דמוקרטית, להצביע לא לפי ימין ושמאל אלא רק למפלגות שמתחייבות לפעול להנגשת ישראל, כך שגם ציבור האנשים שגורלם לחיות עם מוגבלות יזכו לאיכות חיים מאפשרת שילוב, לדרוש מהקואליציה להתחייב לנושא בהסכמים הקואליציוניים"

השתתפו בכנס:

מפלגות: כחול לבן - ח"כ איתן גינזבורג, הימין החדש - ח"כ שולי מועלם, המחנה הדמוקרטי - מוסי רז, העבודה-גשר - ערן חרמוני, ש״ס - ח"כ משה ארבל, ליכוד - ח"כ קטי שטרית, ישראל ביתנו - אלכס פרידמן

ארגוני אנשים עם מוגבלות: המרכז לעיוור נתי בילסטוק מנכ"ל, אלו"ט יואב חפר מנכ״ל, אקי"ם אירית גזית, בקול - רועי רוטמן סמנכ"ל ומנהל תחום מידע ותמיכה, עו״ד רויטל לן כהן ממובילות קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, גיא שמחי - הסתדרות.

נציגי מפלגות וראשי ארגוני אנשים עם מוגבלות במפגש משותף
נציגי מפלגות וראשי ארגוני אנשים עם מוגבלות במפגש משות


עיקרי הסקר:

לקראת הבחירות לכנסת ה
22 עמותת נגישות ישראל בדקה את המחויבות של 10 המפלגות הצפויות לעבור את אחוז החסימה לנושא הנגישות שכאמור הינו הנושא החשוב ביותר ל 30% מהאוכלוסייה האזרחים עם המוגבלויות בישראל.

בדקנו את המפלגות הבאות: הליכוד, כחול לבן, ימינה, עבודה גשר, שס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, המחנה הדמוקרטי, הרשימה המשותפת, עוצמה יהודית.

♦ רק 4 (40%) התייחסו לנושא הנגישות לאנשים עם מוגבלות במצע מפלגתם

♦ רק 4 (40%) מפלגות שיבצו ברשימתם אדם עם מוגבלות מהותית

  • כחול לבן - קארין אלהרר (16), מוץ מטלון (36)
  • המחנה הדמוקרטי - אילן גלאון (5)
  • ישראל ביתנו אלכס פרידמן (12)
  • ימינה שירלי פינטו (15)

♦  רק 5 (50%) מאתרי האינטרנט הוסיפו תוסף נגישות לאתר האינטרנט (וגם אלה טעונים שיפור משמעותי)

לסקר המלא לחצו כאן >>

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד