מהנדסי ואדריכלי ערים למדו על נגישות אורבנית בכנס שקיימה העמותה

14/09/2017
 
 
פאנל מרצים על הבמה בכנס

ב-14.9.17 קיימה עמותת נגישות ישראל כנס מקצועי בנושא נגישות אורבנית, בהשתתפות כ-150 מהנדסי עיר, אדריכלי עיר, מהנדסי ועדת בניין עיר, סגני מהנדס עיר, רכזי נגישות, מורשי נגישות, מהנדסים ואדריכלים, שהגיעו במטרה ללמוד, להבין ולרכוש כלים פרקטיים בנושא הנגישות וכן להתעדכן בחקיקה חדשה ומגמות עתידיות

 

הכנס התקיים במעמד ראש העיר הוד השרון - חי אדיבי ונציב שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים - אברמי טורם, שבירכו ונשאו דברים בפתיחת הכנס (עיקרי דבריהם מובאים בהמשך). 

 

הכנס נערך בשיתוף מרכז השלטון המקומי, איגוד מהנדסי הערים בישראל ועיריית הוד השרון ובהשתתפות נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.


 

נושאי ההרצאות המקצועיות שהתקיימו בכנס:

♦ עיר חכמה ונגישה - יובל וגנר , נשיא נגישות ישראל

♦ שיפור הנגישות במרחב הציבורי - אד' איריס גוראל, נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

♦ רשות מקומית נגישה - מודל רשות מקומית נגישה – נטע רוטמן – מנהלת מחלקת נגישות, ומורשת נגישות עמותת נגישות ישראל

♦ פאנל: התמודדות עם המרחב העירוני אנשים עם מוגבלות

♦ סוגיות משפטיות בהנגשה האורבנית - עו"ד מיכל שיק הרטוב – מנהלת המחלקה המשפטית, עמותת נגישות ישראל

♦ תפקיד ומעורבות מורשה הנגישות בקידום עיר נגישה – אדרי מאיר אטדג'י, מורשה נגישות מתו"ס ושירות

♦ פאנל מיזמים מונגשים - מיזמים של הנגשה ייעודית


 

עיקרי דברי הפתיחה בכנס

 

אברמי טורם - נציב שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים:

"אני רוצה לשוב ולהודות על העשייה לקידום הנגישות. כולנו פועלים למען מטרה נגישה - כל גוף וכליו. למטרה זו יש כוח והיא זו שמייצרת את השינוי בפועל בכל עיר...

אנשים עם מוגבלות מחכים עשרות שנים להנגשה, להשתמש במרחבים ציבוריים. כפי שאמרתי גם לאנשי השלטון המקומי, אני כנציב וכולנו נתמוך בכל מקום שיבקשו להקצאת תקציבים, אבל נתנגד להפסקת סמכויות האכיפה . חשוב לציין שיש לשמחתי לא מעט רשויות מקומיות שעושות לא מעט בתחום, מתמודדות ומקצות משאבים ורואות בכך ערך, בעיקר בשיתוף כל תושבי הרשות ולא רק 80% מהם...

אתגרים רבים עוד לפנינו ואני רואה בכולכם שותפים למהפכה ורק יחד נוכל לממשה..


ראשי ומהנדסי הרשויות, אתם יכולים לגרום לשוויון ולשנות את חיי האנשים עם מוגבלות. מעטים האנשים שיש להם כזו השפעה.
אני קורא לכם להמשיך לפעול להנגשת המרחבים. מרחב ציבורי מונגש הוא טוב לכל הציבור וחשוב לי שתתחילו את היום עם המסר הזה".


חי אדיב - ראש העיר הוד השרון:

"אם תרשו לי להתחיל בביקורת, מדינת ישראל אלופה בחקיקת חוקים ואחרי זה להפיל על הרשויות ללא תקציב, זה ביזיון בעיניי החלטות שכאלה, לא יכול להיות שיתנו חוק בבחינת פלילי ולא יקצו תקציבים... לכן כשאנחנו מדברים על נגישות בואו נדבר על רגישות חברתית של מקבלי ההחלטות בכנסת, אנחנו שפוגשים את האנשים צריכים לתת פתרונות.

כשהתחלתי מאיפה יכולתי להביא כסף? .. כל שנה עשינו משהו אחר, לפי הנתונים זכינו מקום שני בנושא הנגישות..

לכן באתי לפה להגיד לכם חבר'ה אם נהיה רגישים, גם אם אין לנו כסף, נטפל נקודתית לפי כל תושב שיש לו מגבלה לאט לאט נשלים צרכים.

היום אנחנו נמצאים במעמד אחר, בשיפור העיר בצורה משולמת. זה ייקח זמן אבל אני חושב שזה חשוב מאוד..".

יובל וגנר, מייסד ונשיא עמותת נגישות ישראל

"אנחנו צריכים להבין שאנחנו נמצאים במהפכה, מהפכה חברתית! לא פחות ולא יותר. כשעושים מהפיכה בקנה מידה כה גדול של מדינה שלמה, יש אינסוף קשיים... אין דבר כזה מהפיכה בלי קשיים. לפעמים זה תקציבים, אילוצים מקצוענות אלף ואחד דברים.

נגישות היא לא המטרה, נגישות זה האמצעי.
האמצעי לאפשר לאנשים, שגורלם לחיות עם מוגבלות, לחיות בקהילה ובעיר שלכם. פשוט לחיות. להגיע לסופר, להגיע לפארק, לעירייה, ללמוד בביה"ס.  ואת זה אתם מאפשרים.

 

 שם-המשחק הוא לא שיהיה איזה חוק או עמותת נגישות ישראל, שם המשחק הוא שת"פ של כולם תוך חתירה להצלחת המטרה. שם המשחק הוא מקצוענות.

 

יש פה אנשים שעשו המון עבודה וצברו ניסיון רב ואנחנו חייבים לייצר בין הרשויות שיתופים של מקרי הצלחה ומקרים שפחות הצליחו וללמוד זה מזה כדי שנוכל להטמיע נגישות ביעילות ומקצועיות".

 

הקהל באולם ההרצאות בכנס  פאנל מרצים על הבמה

יונתן יסעור - נגישות ישראל, חי עדיבי - ראש העיר הוד השרון, מיכל רימון - מנכ,לית נגישות ישראל, אברמי טורם - נציב השיוויון במשרד המשפטים הקהל באולם ההרצאות בכנס

 

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד