עשרות כסאות גלגלים תפסו מקומות חניה ברחוב הארבעה בתל אביב במשך שעות ארוכות

1/12/2014
 
 
כסאות גלגלים תופסים מקומות חניה

מיצג חברתי של עמותת נגישות ישראל לקראת יום הנכה הבינלאומי: "כל התירוצים תפוסים-לא נכה אל תחנה!"

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל: "אם קנס של 1000 שקלים אינו מונע את תופעת עברייני חניות נכים, אני קורא לשר התחבורה להגדיל אותו פי כמה"

בכל שנה נרשמים אלפי ד"וחות ע"י פקחי הרשויות המקומיות ומשטרת התנועה. גובה הקנס לעבירת חנייה כזו עומד על 1,000 שקלים.

מדובר בגבייה שנאמדת בכ- 20 מיליון ש"ח בשנה. ועדיין – אין זה פותר תופעה כאובה, מתסכלת ובלתי נסבלת למאות אלפי אנשים עם מוגבלות בארץ – עברייני חניות נכים.

בישראל יש 150,000 איש עם מוגבלויות מסוגים שונים עם תג נכה. לכל אותם אנשים, חניות נכים הינן קריטיות וללא חניות נכים פנויות וזמינות, נפגעת משמעותית איכות החיים שלהם ונפגעת עצמאותם ויכולתם להשתלב בחברה.

לקראת יום הנכה הבינלאומי, שהוכרז ע"י האו"ם ויחול ב-3 בדצמבר, החליטה עמותת נגישות ישראל להעלות למודעות נושא זה באמצעות מיצג חברתי-סביבתי שימחיש את תחושתו של האדם עם מוגבלות המחפש חניה- "כל התירוצים תפוסים-לא נכה אל תחנה".

ביום שני, ה-1 בדצמבר, חנו עשרות כסאות גלגלים לאורכו של רחוב הארבעה, החל מהשעה 07:00 בבוקר, בשעות הכי עמוסות, בהן כולם ממהרים לעיסוקיהם ומתפללים למצוא מהר חניה.

הרעיון מאחורי המיצג הינו לקדם את המודעות וההסברה בדרך מקורית, סביבתית, אומנותית וחברתית, ואף מתריסה ומקוממת. לתת לנהגים להרגיש איך אדם עם מוגבלות חש כשהוא מנסה להגיע ליעדו ופשוט לא מוצא חנייה פנויה ובפרט חניית נכים.

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל: "זה לא ייאמן שבישראל של סוף 2014 עדיין אין את הרגישות החברתית הבסיסית כלפי אנשים עם מוגבלות הזקוקים לחניות נכים. לא יאמן שתופעת עברייני חניות הנכים נמשכת לה, לא יתכן שבני משפחה עושים שימוש בתגי החניה, לא יתכן שכל אדם עם מוגבלות קלה זוכה לתג חניה. אני קורא לשר התחבורה לפעול להגדלת הקנס לעברייני חניות נכים, אני קורא למשטרת התנועה ולפקחי הרשויות להמשיך ולאכוף את חניות הנכים ללא פשרות, ואני תקווה שמיזם המודעות ישפר את המצב ל 2015".

חניית הנכים היא השלב הראשון ברצף ההנגשה שבלעדיה לא יתאפשר שילוב אמיתי בכלל ובתעסוקה בפרט. בימים אלה, בהם נושא שילוב בתעסוקה תופס תנופה, חשוב לזכור שהצעד הראשון לשילוב בכלל ושילוב בעבודה בפרט זה שלעובד עם המוגבלות וקשיי ניידות תהיה חניית נכים פנויה לחנות בה. בנוסף, חברה שלא מכבדת חניות נכים ולא מבינה את החשיבות שבהקפדה שבחניית נכים חונים רק נכים, לא תוכל להיות חברה שמשלבת עד הסוף.

המיצג של "כל התירוצים תפוסים-לא נכה אל תחנה" מייצג את הקשיים והמחסומים שנתקלים בהם אנשים עם מוגבלות ביום יום במקומות בילוי, במערכת החינוך וכמובן גם במקומות העסקה פוטנציאלים.

 

לצפייה בסרטון על המיצג - לחצו כאן

 

תודות:

 

תודה למשרד הפרסום פובליסיס על הקריאטיב ובניין הקמפיין בתרומה מלאה.

ותודה לכל מי שסייע:

אגודת יד שרה , יח״צ - אורנה בן חיים , לאורן קויתי וצוות "כאן בונים" על פעילות אונליין בתרומה,  צילום: תום גני ודרור פז , עריכה : ירדן ו- פיקסל , מצלמת רחף : יניב רשף - media tv , עיריית תל אביב , משטרת ישראל , צוות עמותת נגישות ישראל

 

לתמונות נוספות - לחצו כאן

 

צילום תמונות: גיא טייב

 

 

 
 

 

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד