חניות נכים בת"א - מתגבש הסכם
23/06/2008
 
 

בשבוע שעבר התקיימה בעיריית תל אביב ישיבה בנוכחות נציגי העירייה ונציגים של ארגוני הנכים ובכללם יו"ר עמותת נגישות ישראל - יובל וגנר והיוע"המ של העמותה - עו"ד מיכל רימון.

לקריאת סיכום הדיון

נציגי העירייה הציגו הצעת פשרה לפיה לתקופה של שנה יימשך הסטטוס-קוו ובמהלך שנה זו תבחנה כל הסוגיות שהועלו על ידי נציגי ארגוני הנכים.

יובל וגנר הציג בישיבה את עמדת העמותה לפיה:

 • בכל הסדר ביניים ישמר הסטטוס קוו - והחוק ישאר הבסיס לאכיפה של פקחי החניה.
 • לבעלי תג נכה מותר לחנות על המדרכות כל עוד נשמר מעבר להולכי רגל של 100 ס"מ, וכן כל עוד לא מהווים הפרעה של ממש לתנועה.
 • פעילויות מעטפת:
  • העירייה בשיתוף עם ארגוני הנכים יערכו קמפיין הסברתי להצגת ההסדר החדש והכללים לחניית רכב עם תג נכה.
  • כיוון שקיימת בעיה ממשית בהיצע החניה בעיר - נדרש להרחיב את סימוני חניות הנכים בכל רחבי העיר - באזורי מגורים וכן באזורי בילוי ומסחר.
  • שיפור חניונים קיימים בהם יש חניות נכים (כולל שיפור הנגישות בתוך החניון וכן בדרכי הגישה מהחניון ואליו.
  • שימוש בשילוט אלקטרוני, הקיים ברחבי העיר ומכוון לחניונים באזור תוך ציון מס' חניות פנויות, גם להכוונה לחניות נכים פנויות באותם חניות.
 • יש לטפל בכל אותם אנשים בעלי תג נכה שקיבלו דוחות בתקופת הביניים הזו וכן בתקופה שקדמה להגשת העתירה על ידי העמותה. העמותה קוראת לביטול הדוחות ו/או החזרת כספים ששולמו עבור דוחות שניתנו כאמור, או לכל הפחות לטיפול מהיר בבחינת כל מקרה לגופו על מנת להפחית את עוגמת הנפש והעול שבהתעסקות סביב הסדרת דוחות אלו.

עו"ד עוזי סלמן, היועץ המשפטי של העירייה, הסכים כי במסגרת "שנת הסטטוס-קוו" תבחן העירייה בין היתר את נושא חניות נכים חינם לכל בעלי התגים בחניוני אחוזת החוף, מציאת דרך טיפול נכונה ומהירה בדוחות שניתנו בתקופת הביניים ובתקופה שלפני העתירה וכן בחינת המרחק הנדרש והמוצדק לאותו "מעבר הולכי רגל" שנוצר לצד רכבים עם תג נכה החונים על המדרכה.

הצדדים נתנו הסכמתם העקרונית לבקש מביהמ"ש לתת תוקף של פסק דין לפשרה הנ"ל, לאחר שזו תנוסח ותאושר על ידי שני הצדדים לעתירה.

הדיון הבא בבי"המ נקבע לתחילת יולי 2009, מומלץ להתעדכן באתר למקרה של שינויים ודחיות.

לפרטים נוספים על מהות המאבק והתפתחותו:

הזכות לחניית נכים בת"א - חלק 1

הזכות לחניית נכים בת"א - חלק 2

הזכות לחניית נכים בת"א - צו הביניים

לסיפור המלא

  לקריאת סיכום הדיון
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד