מאמר - כל מה שרצית לדעת על השכרת רכב עם מנגנון נהיגה

26/08/2013
 
 

השכרת רכבים עם מנגנון ידני לנהגים בעלי מגבלה (לאתר באנגלית לחצו כאן)

כתב ועדכן: יורם סבירסקי.

תרגמה וערכה: מעיין אור.

נקודות עיקריות:

הלקוח בעל המגבלה אינו יכול לסמוך על סוכני נסיעות ועל משרדים מקומיים של חברות השכרת רכב בינלאומיות. "אין בנמצא" פירושו לרוב: "לא יודע" או "לא רוצה להתעסק עם זה ולקחת סיכון". השכרת רכבים שאינם סטנדרטיים דורשת מהם השקעת זמן רב יותר, והם חשים שהם אינם יכולים לגבות את המחיר מהלקוח. סוכנויות נסיעות המתמחות בתיירים בעלי מגבלה מקדמות לרוב טיולים מאורגנים, ולא אמצעים לטיול עצמאי.

 • הדרך הטובה ביותר לשכור רכב כאשר סוכני הנסיעות מרימים ידיים, היא ליצור קשר ישיר עם חברות השכרת הרכב בעיר או בשדה התעופה אליהם אתם רוצים להגיע.
 • שיקלו להשתמש במנגנון ידני נייד. אחד היצרנים (Lynx) מסייע גם באיתור רכבים להשכרה במדינות שונות. שימו לב לסוגיית הביטוח (מומלץ לבטח את מנגנון היד - פרטים בהמשך המאמר)! 
 • נראה כי זמינות המוצרים בארצות הברית היא הטובה ביותר – כולל רכבים מסחריים וקרוואנים מותאמים. מידע ספציפי למדינות שונות ניתן למצוא כאן.
 • סוגי המנגנונים הידניים שמציעות החברות שונים מאוד ומוזרים בחלק מהמקרים. למען בטיחות הנהיגה ובכדי להימנע מהפתעות בלתי נעימות, צריך להיות סטנדרט בינלאומי. בכל מקרה, צריך להכיר את המנגנון שמתכוונים להשתמש בו אפילו לימים ספורים.
 • היזהרו מחברות השכרה קטנות (או מקומיות). חלקן מנצלות את הצרכים המיוחדים של נהגים בעלי מגבלה. הן מציעות מכוניות ישנות עם מנגנוני יד במחירים גבוהים מאוד, מגבילות את תנאי ההשכרה, ומעניקות שירות גרוע.
 • ישנן מספר חלופות לתחבורה בחו"ל, אך אף אחת מהן אינה מוצלחת כשכירת רכב לטיול עצמאי (עבור מי שמסוגל לנהוג בעצמו, כמובן).
 • שליחת פקס עדיפה על שיחת טלפון, בשל אי-ידיעת השפה האנגלית במקומות רבים. תקשורת בכתב עשויה לחסוך אי הבנות רבות.  בחלק מהמקרים גם דואר אלקטרוני יכול להתאים.
 • ניתן להשיג מידע שימושי באמצעות השגרירות של ארצכם במדינת היעד, משרד העבודה או הרווחה שם, ארגוני נכים וכיו"ב.
 • חניה מהווה בעיה בערים רבות. במדינות מפותחת ישנם מקומות חניה שמורים לנכים. חלקם מיועדים לבעלי תו חניה אזורי בלבד (לדוגמה בלונדון, בריטניה). ברוב המקומות בהם ביקרתי, תו נכה מאולתר בצירוף פתק בסגנון "תייר בעל מגבלה" מרצה את רוב השוטרים (לא כולם). מצד שני, מאחר ובחלק מהמדינות נפוץ שימוש בתווים מזויפים, שימוש בתו מאולתר עשוי להוביל לתקריות לא נעימות.

חניה בחו"ל

בנושא החניה, אנא קראו גם את המכתב הבא מאת קרול רנדל (שמתמחה בנסיעת אנשים עם מוגבלויות):

התקדמויות רבות חלו במציאת הזדמנויות לטיולים עבור אנשים בעלי מגבלה. אחת מן ההתקדמויות הללו תורמת למספר גדל של אנשים המבקשים לנהוג במהלך חופשות באירופה.

ב-1997, הועידה האירופאית של שרי התחבורה (European Conference of Ministers of Transportation - ECMT), העבירה החלטה שתקל על אנשים בעלי מגבלה לנהוג ברכבים פרטיים באירופה. כאשר נהגים חונים, הם מציגים תעודה ועליה הסימן הבינלאומי לאנשים בעלי מגבלה, ושמו של בעל התעודה. החל מינואר 1999, תייר המטייל במדינה שמשתתפת בועידה ומחזיק בתו חניה, יכול לחנות באותם מקומות כאזרח המדינה. זאת, בתנאי שהנהג חי במדינה המשתייכת לועידה. מאחר ומספר גדל של נהגים בעלי מגבלה מגיעים לאירופה מארצות הברית ומקנדה, הוחלט להכיר בתווי חניה המונפקים לנהגים ממדינות אלו. (מתוך גיליון האביב של ביטאון משרד התחבורה הקנדי, "Moving Ahead").

משרד התחבורה הבריטי מספק אתר אינטרנט מפורט מאוד לגבי חנייה לנהגים בריטיים בעלי מגבלה מחוץ לבריטניה.

הפתרון הטוב ביותר לבעיה הוא שהאו"ם יעצב תו חניה אחיד לנכים, שיונפק על ידי כל המדינות החברות באו"ם, ויוכר בכולן. על התו להיות אישי (ללא מספר הרכב הספציפי). עליו לכלול מספר אלמנטים שימנעו זיוף. רצוי מאד שיינתן על פי קריטריונים אחידים כדי להבטיח שיכובד בכל מקום. פרטים נוספים ביחס להסדרי החניה לנהגים ישראלים עם מוגבלויות בחו"ל אפשר לקרוא כאן.

 

טיפים נוספים

 

 • כאשר נמצאים במשך מספר ימים בעיר אחת (במיוחד בלונדון, ניו יורק, רומא, טוקיו, תל אביב ופריז), אפשר לוותר על הרכב ולהשתמש במוניות ובחלופות אחרות. בלונדון המוניות  מותאמות לאנשים בעלי מגבלה. ביותר ויותר ערים יש אוטובוסים מותאמים לכיסאות גלגלים. ייתכן כי תגלו שהשימוש בתחבורה ציבורית זול ונוח יותר. בערים גדולות קשה מאוד למצוא חניה אפילו לנכים.
 • במידת האפשר, הימנעו מטיסות אם המרחקים מאפשרים נסיעה ברכב. ההליכים בשדה התעופה והחלפת המכונית עלולים לגזול זמן רב. מאז ה-11 בספטמבר 2001, האבטחה קפדנית יותר והבידוק הביטחוני עשוי להיות לא נעים (בלשון המעטה) לאנשים עם מוגבלות. משברים כלכלייים גורמים לחברות תעופה להפוך את הטיסה לתענוג מפוקפק עבור נוסעים עם צרכים מיוחדים. אזהרה: ודאו מהן מגבלות הביטוח וזמינות שירותי תיקון כאשר חוצים גבולות במכונית שכורה.
 • "שדרוגים" הינם נחמדים מאוד עבור רוב הנהגים, אך הם עלולים להיות בעייתיים. שדרוג ממכונית אופל או פורד מרווחת ל- BMW ספורטיבית יכול להיות מהנה לנהג, אך קשה ליושבים בכיסאות גלגלים או לבעלי רגליים ארוכות.
 • היזהרו מרכבים עם מנגנון יד ותיבת הילוכים ידנית! לצערנו רוב חברות ההכרה באירופה מציעות רכבים ידניים פופולאריים ודגמים אוטומטיים יקרים בלבד.
 • אנשים רבים הסובלים מפציעה ברגל ימין, זקוקים לדוושת גז שמאלית. חלק מהחברות המשכירות רכבים מציעות רכב כזה לפי דרישה. רכב כזה אינו מוזכר ברוב אתרי האינטרנט והעלונים (יוצאות מן הכלל הן החברות Mietauto ו-Budget of The Netherlands). ייתכן וכדאי להתרגל למנגנון היד כמפלט אחרון, אם רישיון הנהיגה מאפשר את זה. הסיבה לקושי זה הוסברה באתר PayLess car-rental. נכתב שם, בין השאר:

מאחר ורכבים רבים בחברות השכרת רכב נרכשים כ"יד שנייה" או בחכירה, ייתכן ולא תהיה אפשרות לספק מנגנון המותקן באופן קבוע, או כולל שינוי קבוע ברכב, דוגמת דוושת גז שמאלית.

מצד שני, באתר SpinLife נכתב:

חברת Avis מציידת את רכביה במנגנוני יד תוצרת Kroepke, הכוללים דוושת גז שמאלית ומנגנוני בלימה דואליים.

 • הארכה לדוושה היא התאמה לאנשים נמוכי-קומה או לאנשים הלוקים בבעיות גב, ירכיים או ברכיים. הארכות ניידות ניתן להשיג בחברת Easy Rider Pedal Extenders.
 • ב-1993 פרסם האו"ם את "החוקים לשוויון זכויות לאנשים בעלי מגבלה". בין השאר, נאמר שם: "על המדינות ליזום הליכים להפיכתם של מקומות בילוי ופעילות גופנית, בתי מלון, חופים, אצטדיוני ספורט, וכיו"ב, לנגישים לאנשים בעלי מגבלה... רשויות התיירות, סוכנויות נסיעות, בתי מלון, ארגונים התנדבותיים ואחרים המעורבים בארגון פעילויות פנאי או טיולים, צריכים להציע את שירותיהם לכל, ולהביא בחשבון את הצרכים המיוחדים של אנשים בעלי מגבלה". הם אומרים גם ש"למרות שהחוקים אינם מחייבים, הם מייצגים מחויבות מוסרית ופוליטית חזקה של הממשלות לפעול על מנת להשיג שוויון הזדמנויות לאנשים בעלי מגבלה"...

קישורים בנושא (בסדר אקראי):


 

עצות כלליות לגבי שכירת רכב ותיירות:

 

טיפים כלליים

טיפים שאינם מיוחדים לנהגים עם מגבלת ניידות, חשובים לאנשים השוכרים רכבים לראשונה או נוסעים ליעד חדש.

ביטוח

ביטוח הוא נושא מורכב במיוחד. בחלק מהמקרים תעריף ההשכרה הבסיסי נראה סביר מאוד, אך כשמגיעים לקחת את המפתחות, הם מציעים ביטוח שאי אפשר לסרב לו, אחרת תצטרך לשלם סכומי עתק לצד ג' במקרה של תאונה. אם אתה לוקח את הביטוח, הדבר עשוי להכפיל את מחיר ההשכרה. במקרה מסוים גיליתי שאם הרכב מושכר רוב הזמן, הביטוח לבדו עשוי לכסות את מחירה של מכונית חדשה אחרי שנתיים או פחות...

 

כאשר משתמשים במנגנון-יד "נייד" חובה לוודא שהביטוח של הרכב השכור מכסה את השימוש בו. אחרת, במקרה של תאונה (ח"ו), חברת ההשכרה תטען שנעשה שינוי לא מורשה ברכב ולכן הביטוח לא בתוקף... אם המנגנון יקר, כדאי לבדוק אפשרות לבטח אותו למקרים של גניבת הרכב ונזקים אחרים.

בעייה חמורה התגלתה דווקא בארה"ב - יש חברות השכרת רכב שמסרבות לכלול ביטוח בחבילת ההשכרה. הן מצפות מהשוכר שיביא איתו פוליסה לפי בחירתו. עבור תייר זה עלול להיות מטרד רציני.

תעריפי השכרה

התעריפים משתנים ממדינה למדינה, אפילו באותה חברת השכרת רכב. באירופה חלק מהגבולות פתוחים, ולכן ייתכן כי יהיה זול יותר לשכור רכב במדינה במרכז אירופה ולנהוג בה אל היעד. ייתכן כי נסיעה עסקית קצרה יוצאת דופן במקרה זה. רכבים אוטומטיים נחשבים למותרות באירופה.

פשיעה הקשורה לרכבים

פשיעה היא בעיה ברמות סיכון שונות. אל תשאירו כסף ודברים יקרי ערך במכונית. רכב מסחרי / סטיישן ללא תא מטען (או כיסוי לתא המטען) עלול להיות בעייתי אם מותירים בו מזוודות. במקומות מסוימים תקבלו רשימת אזהרות והצעות עם המפתחות. התנהגות אלימה על הכביש קיימת אפילו בחלק מהמדינות המתורבתות. הימנעו מויכוחים עם נהגים אחרים אפילו אם אתם מרגישים שאתם צודקים...

מיזוג אוויר

מיזוג אוויר נחשב למותרות (או מיותר) ברוב מדינות אירופה. נהיגה במכונית שחורה ללא מיזוג אוויר בימי הקיץ החמים היא לא נעימה אפילו בצפון אירופה. זה נכון במיוחד לגבי אנשים המשתמשים בציוד אורתופדי צמוד לגוף.

טלפונים ניידים

טלפון נייד עשוי להיות רעיון טוב כסוג של ביטוח במקרה של קלקול, תאונה או בעיות אחרות. טווח המחירים (לשימוש בחו"ל) אדיר ויש לבדוק אותו בסמיכות לתאריך הנסיעה. הימנעו משימוש בזמן נהיגה. בחלק מהמקרים טלפונים ניידים זולים יותר לשימוש מאשר טלפונים ציבוריים המופעלים באמצעות מטבעות או כרטיס אשראי, או טלפונים בבתי מלון! בדקו גם את הקליטה ביעד הנסיעה. ייתכן ולא יהיה שירות באזורים כפריים. יש מקומות שבהם כדאי לרכוש כרטיס SIM מקומי ולחסוך בעלויות "זמן אוויר".

מומלץ להכין בזיכרון הטלפון רשימת מספרי טלפון של מוניות ונותני שירות במקרה של תקלה. חלק מחברות המוניות מחזיקות את המתקשר על הקו זמן ארוך כל כך, עד שהשיחה עולה יותר מהנסיעה במונית. בדקו את המיקום המדויק שלכם (רחוב, שם/מספר הבניין) לפני שתתקשרו אליהם. יש מדינות (או ערים גדולות) שבהן יש יישומים מיוחדים ל"סמארטפון" להזמנת מוניות. כדאי לברר ולהתקין אם מתכוונים לנסוע במוניות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. דני טוליאן (13/06/2018 11:17:22)
עבור לתוכן העמוד