ללא זוגיות טובה אין מיניות טובה
4/08/2006
 
 
הגדל

מיני-מום: על הצורך בטיפול מיני במקרים של מיניות עם מום.

מאת ד"ר רפי חרותי

בהרצאה שנתתי לא מכבר לסטודנטים באוניברסיטה על זוגיות ומיניות בקרב הלומי קרב, נשאלתי "יש להם בכלל ראש לזה?". אני נתקל בשאלה הזו לא רק בקרב אנשים שאינם פגועים, אלא גם אצל הנכים עצמם ואף בקרב רופאים המטפלים בהם בבתי חולים ובמשרד הבטחון. אנשים אינם תופסים שמיניות וזוגיות הנם חלק בלתי נפרד מהחיים אצל כולנו וכי לכל אדם יש את הזכות להנאה גופנית ונפשית, ללא קשר למצבו הנפשי. הנושא חשוב, הנושא בוער ולכן בכתיבת המדור הפעם שיתפתי את ד"ר יצחק (צחי) בן-ציון, פסיכיאטר, סקסולוג, וסגן מנהל המרכז רפואי "סורוקה", ב"ש.

אנשים רבים ובכלל זה נכים, תופסים עצמם כלא מיניים ומאוד עסוקים במה שנפגע ובמה שנפגם ולא קולטים כי עדיף לעסוק ב"מה בריא בי", מה מתפקד ובמה ניתן להשתמש. הדוגמא הטובה ביותר היא אצל מטופל שאיבד את רוב איבר מינו בפגיעת מוקש. האיש טופל במרפאה לשיקום מיני ולמד יחד עם בת הזוג לתפקד מינית מתוך שלמדו לפצות על החסר בעזרת התפיסה שכל גופינו הוא למעשה איבר מין גדול. הזוג למד מחדש, להתלקק, להתמזמז, לענג ולקבל עינוג תוך שימוש בגוף כולו ובכלל זה עם גדם איבר המין. האיש התלבט אם לעבור ניתוח פלסטי לשחזור איבר המין, למרות שתיאר חיי מין מספקים ומהנים, כי: "עכשיו כשאני יודע כמה מין אפשר לעשות בלי בולבול, אין לך מושג מה אני אעשה עם בולבול...". הוא החליט להמשיך להנות. זו כל התורה כולה: ללמוד לעבוד עם החלקים שנותרו בריאים ולהיעזר בכל מה שהרפואה המודרנית בכלל והשיקומית בפרט מאפשרות לנו.

אנשים רבים לוקים במיניותם אם מסיבות גופניות (גיל מבוגר, לחץ דם, סוכרת, שומנים גבוהים בדם, בעיות בחוט השדרה), אם מתרופות (נוגדות כאב, נוגדות דיכאון וחרדה, להורדת לחץ הדם, הורמונים ועוד) ואם מסיבות נפשיות (מצבים בתר חבלתיים (הלם קרב), לחץ נפשי, חרדה, דיכאון). מערכת המין שלנו היא המערכת הרגישה ביותר בגוף וכל פגימה באספקת דם, עצבוב או בקרה מוחית, עלולה לפגום במיניותנו. זאת ועוד- המערכת בנויה לעבוד בתנאי שלווה, ללא כל לחץ ומתח: כשגבר לחוץ לא יעמוד לו כמו שצריך ואם כבר יעמוד הוא עלול לגמור מהר. אצל אישה לחוצה הנרתיק עלול לא להתרחב דיו או להיות יבש ואז היא תתקשה ליהנות בכלל ולהגיע לאורגזמה בפרט. קל להבין מדוע לחץ נפשי הוא אויב גדול של המיניות שלנו.

בעיות בתפקוד המיני נפוצות בקרב אנשים בכל הגילאים, בכל שכבות האוכלוסייה, בכל מוצא אתני ובגברים הבעיה הולכת ונעשית שכיחה ככל שמזדקנים. הנכות בוודאי שלא מוסיפה לבעיות בתפקוד המיני, ומחקרים רבים מוכיחים כי לנכות יש השפעה ישירה ועקיפה על המיניות והסיכוי לבעיות בתפקוד המיני עולות אצל נכים. מדהים בכל פעם מחדש כמה לאנשים בכלל ולנפגעי תאונות ומלחמות בפרט קשה להעלות את הנושא המיני וכמה מעט התייחסות יש מצד הגורמים המטפלים. לנכים יש זכות מלאה לקבלת טיפול בבעייתם המינית ובשל הבושה הם לא מעלים זאת ולא מקבלים טיפול שהם זכאים לו ועשוי לשפר את מצבם לבלי הכר. אמנם לנשים, לצערנו, יש פחות בשורות, אבל גם אצל נשים ניתן להשתמש במגוון טכניקות טיפוליות על מנת לאפשר חיי מין טובים יותר.

בעבר, נהוג היה לייחס לחלק הפסיכולוגי את המשקל העיקרי ולחשוב ש"הכל בראש". יותר מאוחר, אמרו ש "הכל בגוף". היום אנחנו יודעים שהדברים משולבים אחד בשני. יחד עם זאת ללא זוגיות טובה אין מיניות טובה וללא מיניות טובה עלולה הזוגיות להיפגם. ניתן ללמוד לשפר את הקשר הזוגי והמיני בעזרת טיפול זוגי וטיפול מיני. טיפול כזה צריך להינתן על ידי אנשי מקצוע שהוסמכו לכך ויש להיזהר מהשרלטנים הרבים, המופיעים כפטריות אחר גשם במקומותינו. רק צוות רב מקצועי עשוי לתת מענה לשלל הבעיות שיש בתחום המיני, ולספק טיפול מיני מוצלח.

יש המבלבלים בין טיפול פסיכולוגי וטיפול זוגי לבין טיפול מיני, ועל כן נדגיש שסקסולוגים (מטפלים מיניים מוסמכים) עוברים הכשרה מפרכת. מדובר ברופאים מומחים, או מוסמכים בעבודה סוציאלית ופסיכולוגיה קלינית, אשר בנוסף עברו הכשרה של לפחות שלוש שנים בטיפול מיני, כולל צבירת ניסיון בעבודה עם מגוון מטופלים. בטיפול מיני לומדים לתקשר. מין הוא סוג של תקשורת שניתן ללמדה ולשכללה. לומדים להתגבר על קשיים וללמוד לבקש ולהציע עזרה. לומדים לטפס מעל ולעקוף מכשולים שיש בזוגיות ובמיניות. לומדים להקשיב בדריכות ולדבר בבהירות. לומדים ללכת בדרכים חדשות  ומועילות ולעזוב דרכים ישנות שלא מובילות לשום מקום.

איננו יודעים אם לקרוא לזה בורות, אך אין ספק שמעט מאד אנשים קוראים בנושא, ולכן אינם יודעים שניתן לקבל ייעוץ וטיפול מיני מקצועיים. רבים פונים לרופא באיחור, או גרוע מזה, פונים לקליניקות שרלטניות או נוטלים תרופות אליל, אשר רכשו דרך העיתון. הקליניקות השרלטניות הללו ימצאו בעיה גופנית גם אם אינה קיימת, וגם אם הגורם נפשי ומחייב טיפול מתאים, זאת מפני שהן מרוויחות מזה הרבה כסף: אישור שהכל תקין יביא להפסד הלקוח...  חשוב על כן לפנות אך ורק למרפאות מוסמכות למתן טיפול מיני. את הרשימה המליאה ניתן למצוא באתרים של האיגוד הישראלי לטיפול מיני: www.itam.org.il ושל החברה הישראלית לבריאות מינית: www.sexual-health.org.il.

חד וברור עד כמה טיפול מיני עם התייחסות לבן/בת הזוג חשוב – ישנם מטופלים לאחר פגיעה קשה גופנית ונפשית שהחזרתם לפעילות מינית היתה אבן הפינה בבניית שיקום וחזרה לחיים. השיפור בתפקוד המיני, במיניות ובזוגיות מהווים מרכיבים בלתי נפרדים באיכות חיים בסיסית. בתהליך שיקום מיני איכות החיים מהווה אבן יסוד. אין אנשים שטיפול מיני וזוגי החמיר את מצבם, אך אנו נתקלים בכל יום ויום באנשים שהשיקום המיני והזוגי שלהם שם אותם במקום חדש ויותר טוב בהרבה מזה שאתו באו. חשוב לדעת שגורמי שיקום כמו משרדהבטחון והביטוח הלאומי, מבינים היטב את הצורך בטיפול ושיקום מיני ומפנים את הנכיםהמתלוננים על בעיות בתחום זה לטיפול מקצועי. הבעיה היא כי רבים אינם מתלוננים ולכןאינם מקבלים טיפול- וחבל.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד