נגישות סניפי ושירותי דואר ישראל

14/04/2019
 
 
אילוסטרציה באדיבות WEBSTOCKPRO (הגדל)

על דואר ישראל יש תלונות רבות בלי קשר לנגישות, בעיקר בעשור השני של המאה ה- 21. למצב החברה יש השלכות גם נגישות הסניפים והשירות לאנשים עם מוגבלויות

 

חברת "דואר ישראל" מנוהלת כגוף עצמאי כביכול ומסיבות שלא יפורטו כאן הוא סובל מגירעון כרוני. מצד שני, חברת "דואר ישראל" מספקת באופן בלעדי שירותים חיוניים בפיקוח ממשלתי. לכן אפשר היה לצפות שהממשלה תיקח אחריות לקיום השירות ברמה סבירה, אך זה לא המצב לאורך שנים רבות. אחת התוצאות היא שאין תקציבים אפילו לפעולות הנגשה פשוטות.

 

להלן יוצגו כמה תלונות שהגיעו אלינו ישירות או שלמדנו עליהן מהתקשורת. לחלקן יש דפים נפרדים מקושרים מכאן. מוצגות גם תלונות שטופלו בהצלחה כדי ללמוד מהן על מקרים דומים אפשריים בעתיד.

 

*. מרכז חלוקת דואר לא נגיש בחדרה (2008). המקום הונגש בעקבות פנייתנו, אך נותרה הסוגיה העקרונית של היעדר חלוקת דואר לבתים בשכונות חדשות.

 

*. מרכז חלוקת דואר בטירת הכרמל (2012). לפי ההתכתבויות העירייה מתעקשת על הנגשת מרכזי החלוקה, אך מחלקת הבינוי של חברת הדואר "גוררת רגליים".

 

*. סניף מרכזי של הדואר בחיפה (2008).

 

*. סניף זמני של הדואר בירושלים (2011). ב- 2018 גילינו שהסניף עבר לחנות פרטית.

 

*. סניף דואר בכפר סבא (2008)

 

*. סגירת סניף דואר ברמת אביב. אתר "עבודה שחורה", אפריל 2016.
 
*. סניף דואר בשדרות ירושלים, תל אביב יפו (2016). בסוף התברר שכנראה חסר רק שילוט לדלת צדדית נגישה.
 
*. מעלון מושבת לאורך זמן בסניף זמנהוף, תל אביב (פברואר 2015). בתשובה נמסר שהמעלון פועל עם מפתח והוא לא מיועד לעגלות תינוקות.
 
 
*. מרכז חלוקת דואר בבאר יעקב. גישה במדרגות בלבד, אין חניות נכים (מאי 2016).
 
*. סניף מכבים ייסגר עקב חוסר נגישות. "חדשות מודיעין", יוני 2016. לפי הכתבה זהו תקדים מעניין לסגירה בהוראת המשנה לראש העיר, שקבעה "התקנות מחייבות לנגישות אנשים עם מוגבלויות לסניפי דואר ולכן הסניף במכבים לא יכול להמשיך לפעול במתכונתו הנוכחית".
 
*. מדרגה בסניף דואר ברחובות (סניף "יעקב"). אין מידע נגישות על הסניף באתר "דואר ישראל". יולי 2016.
 
*. "מרכז מסירה" לא נגיש לחלוקת מכתבים רשומים ועוד ברעננה.
 
*. סניף דואר מרכזי בחולון העביר בינואר 2017 את חלוקת החבילות לקומה לא נגישה. לפי התלונה ששודרה ב"יהיה בסדר" (גל"צ, 23.1.2017), הפקיד סירב לרדת ללקוח עם מוגבלות וגם לא לתת את החבילה לביתו של הלקוח. יש שם מעלית חדשה, אך מדרגות מוליכות אליה!
 
*. תביעה ייצוגית נגד "דואר ישראל" בנושא נגישות ללקויי שמיעה (ינואר 2017).
 
*. סניף דואר בישוב צור יצחק נמצא במבנה יביל לא נגיש (פברואר 2018).
 
*. תלונת נכה צה"ל על מרכז מסירת דברי דואר שאיננו נגיש. דו"ח נציב תלונות הציבור (מבקר המדינה) לשנת 2017, עמוד 88. משרד מבקר המדינה עזר במציאת פתרון זמני לבעיה.
 
*. מרכז מסירה לא נגיש בזכרון יעקב (נובמבר 2018).
 
הסוגיה של מרכזי חלוקת הדואר כוללת בתוכה בעיות עקרוניות נוספות חוץ מהנגישות: נוצרת אפליה בין שכונות שיש בהן חלוקת דואר לבתים ושכונות שמציבים בהן מרכזי חלוקה בשירות עצמי. כמו-כן יש ירידה מוחשית ברמת השירות לאזרח במקום ציפיה לעליה ברמה עם העליה ברמת החיים. המוטיבציה ברורה - חיסכון בכוח אדם ובכסף. לא בטוח שזו הדרך הנכונה לחסוך. סוגיית מרכזי החלוקה נדונה במסמך של מרכז המחקר של הכנסת. לפי המסמך, הרשויות המקומיות קובעות את מקום מרכזי החלוקה. המלצת המסמך: "מומלץ שהוועדה תפנה למשרד הפנים בבקשה שינחה את הרשויות המקומיות בעניין בחירת מרכזי חלוקת דואר נגישים לאנשים עם מוגבלויות".
 
באמצע 2014 התפרסם דו"ח וועדת רייך בנושא מתווה לפתיחת שוק הדואר לתחרות. בכתבה ב"הארץ" (8.7.2014) מצוטט מסמך תגובה מטעם דואר ישראל ובו נרשם, בין השאר:
"הוועדה לא כללה במכוון את עלות הנגשת יחידות הדואר בסכום כולל של 90 - 100 מיליון שקל ולא ניתן יהיה למצוא לכך מקור מימון".
 
אפשר היה לומר שחוץ מבעיות הנגישות, אנשים עם מוגבלויות סובלים כמו כל האזרחים מהעיכובים בהגעת דברי דואר (שלפעמים לא מגיעים בכלל). למעשה אזרחים עם מוגבלויות נפגעים יותר, כי הם ממתינים באופן תדיר למסמכים חשובים כגון זימונים לוועדות רפואיות, אישורי ביטוח לאומי, תג נכה ועוד.
 
הנושאים הנ"ל נדונו בהרחבה בדו"ח מיוחד של מבקר המדינה על "דואר ישראל" (פברואר 2019). בקטע של הנגישות, מוזכרות תלונות על המוקד הטלפוני (פניות ציבור, "171"), הנגשת שירות והנגשה פיזית של סניפים וסוכנויות. בנושאים האלה החברה פעלה בניגוד לחוק. למרות ההפרות הקשות של החוק ושל התחיבויות "דואר ישראל", אין דיווח על מחיר אישי ששילמו בכירים בחברה.
 

 


מידע נוסף וקישורים

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. אירית שטרנליכט (29/01/2017 08:39:29)
2. שרון דוד (17/04/2018 16:19)
עבור לתוכן העמוד