חסימת מעברים בבית העלמין סגולה
29/04/2015
 
 

באמצע 2007 הגיעה תלונה על חוסר אפשרות להתקרב עם כיסא גלגלים לקברים בבית העלמין סגולה. הסיבה, לכאורה: הסבת שבילים לחלקות קבר. בנוסף בנו אבן שפה מסביב לחלקות, כך שכיסא גלגלים לא יכול לעבור גם כאשר המרחב מספיק. מנהל בית העלמין, מר אשר גנות, הגיב ל"מעריב" (22.5.2007): "מוגבל או מוגבלת רוצים לקפוץ בחבל אבל הם לא יכולים, רוצים לטפס במדרגות אבל הם לא יכולים, רוצים לרקוד אבל הם לא יכולים, אז בדיוק פה חייבים?!". אנחנו חושבים שאין צורך לפרט מה אנחנו חושבים על תשובה כזאת, המשקפת, כנראה, את היחס לנכים בחוגים שמר גנות מצוי בהם...

פרק הנגישות בחוק השוויון מטפל בנגישות לבתי עלמין, אך Cעת כתיבת שורות אלה) התקנות טרם נחתמו. כיוון שלא יזיזו קברים, כל עיכוב בחתימה (או בביצוע פעולת מנע חקיקתית אחרת) יאפשר לבתי העלמין לחסום עוד ועוד קברים בפני אנשים עם מוגבלויות. המניע הכלכלי ברור - ניצול מקסימאלי של השטח, אך זה לא צריך לבוא על חשבון מי שרוצה לפקוד את קברי יקיריו.


בפברואר 2008 שודרה ב"כלבוטק" (יש וידיאו בעת כתיבת שורות אלה) כתבה על צפיפות בבית עלמין אחר (נהריה). המגמה הזאת מדאיגה ביותר, במיוחד את מי שנוהג לפקוד את קברי יקיריו לעיתים קרובות.

 


מידע נוסף וקשורים

 

  • "מפח נפש בעלייה לקבר: אין נגישות לנכים". YNET, אפריל 2015. אחד המתלוננים הוא אדר' שמואל חיימוביץ', ממונה נגישות ארצי בנציבות השוויון לאנשים עם מוגבלויות. מוזכרים ספציפית בתי העלמין "ירקון" ו"סגולה".
  •  

     

     

    הדפס
    עבור לתוכן העמוד