אנדרטת מלחמת לבנון השנייה בהר אדיר - לטקסים בלבד

7/02/2014
 
 
באדיבות ד"ר אבישי טייכר, מאגר פיקיוויקי (הגדל)

באמצע 2012 נחנכה האנדרטה במעמד נשיא המדינה ואחרים; שביל הגישה נחסם לכלי רכב והמבקרים נאלצים לטפס כ- 200 מטר בשביל לא סלול

 

המתלוננת כתבה לנו:

"בביקורי במקום, מסתבר שיש מחסום שער נעול, ואין אפשרות להיכנס עם רכב נכים. עלי לציין שיש 200 מטר בעלייה קשה עד האתר".

התיאור תואם את הרשום על השלט במקום.

מצפור הר אדיר - להולכי רגל בלבד

 

האתר נחנך באמצע 2012 בטקס בהשתתפות נשיא המדינה ומפקדים בכירים ביותר.

 

 

פנינו ליחידה להנצחת החייל במשרד הבטחון וקיבלנו את התשובה הבאה:
"...באשר לאתר בהר אדיר - האתר הוקם ביוזמת עמותת משפחות החללים של מלחמת לבנון השנייה, בתאום ובאישור של רשות הטבע והגנים, אשר השטח נמצא באחריותם וללא מעורבות כלשהיא של משרד הביטחון, כך כדאי לפנות אליהם בכל הקשור לנגישות לאתר".
 
כתבנו להנהלת רשות הטבע והגנים וקיבלנו את התשובה הבאה:
 
למותר לציין שהתשובה לא מספקת אותנו, כי נוצר מצב שמבקרים ללא מגבלות ניידות יכולים להגיע לאנדרטה ולמיצפור החדש בכל עת ואנשים עם מוגבלויות צריכים לתאם ביקורים או להסתפק בנוכחות בטקסים. יש דרכים אחרות למנוע עבריינות ונזקים, לא על חשבון חופש התנועה של אנשים עם מוגבלויות!
 
בפברואר 2014 נודע לנו מכלי ראשון שהמצב חמור עוד יותר. המחסום, שאיננו מאויש כשאין אירועים, מונע כניסת כיסאות גלגלים (כנראה מתוך כוונה למנוע תנועת אופנועים). גם אם הייתה אפשרות מעבר עם כיסא גלגלים, נחוץ מלווה חזק/ה כדי להתגבר על השיפוע התלול בשביל לא סלול. בירידה בחזרה יש סכנה של איבוד שליטה על כיסא הגלגלים.
 
אין חניה מסודרת לפני המחסום. חניה על השוליים עלולה להפריע במעבר לבסיס סמוך. אין כניסה לאוטובוסים. נוצר מצב שרק מיטיבי לכת יכולים להגיע לאתר המושקע הזה שבאחריות רשות הטבע והגנים. המצב מעורר תמיהה על בחירת המקום לאנדרטה כזאת, כאשר לא יכולים להבטיח סדרי גישה נאותים במשך כל השנה.
 

 


קישורים ומידע נוסף

 

התחלת שביל הגישה לאנדרטה. שימו לב למעברים הצרים להולכי-רגל בלבד משני צידי המחסום הנעול. כיסא גלגלים לא עובר שם.

 

מרפסת התצפית במצפור הר אדיר (צילום: ד"ר אבישי טייכר, מאגר פיקיוויקי)

   .


 

הדפס
עבור לתוכן העמוד