אנדרטת אסון השריפה בכרמל 2010

31/12/2021
 
 
אבני השביל אל האנדרטה (הגדל)

בעקבות אסון השריפה התלבטו ביחס להקמת אנדרטה ליד המקום שבו נשרף אוטובוס הסוהרים. התוצאה לא נגישה וחלק מהורי וקרובי הנספים לא יכולים להתקרב אליה

 

סמוך לטקס יום השנה לאסון המתלוננת כתבה:

"שביל הגישה לאנדרטה לזכר הנספים בשריפה בכרמל אינו סלול אלא שביל כורכר מלא אבנים מתגלגלות. בלתי ניתן לגשת עם כסא גלגלים, או עגלת תינוקות או גם מי שהולך עם קביים (כמוני). גם אנשים מבוגרים התלוננו שאינם יכולים ללכת בשביל הזה".

 

לפי "ויקיפדיה", האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל נתנאל בן יצחק והוקמה על ידי משרד הביטחון - אגף משפחות והנצחה ואגף ההנצחה והבינוי בתרומתם של הקרן הקיימת לישראל וקרן היסוד. לפי הבלוג "חלון אחורי", את תכנון הנוף ערך אדריכל הנוף אמיר בלום מרשות הטבע והגנים. זה נכתב בהקשר של שביל הגישה.

 

במרץ 2012 מתקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא הקמת אנדרטה נוספת בשמורת הר מירון ליד בית ג'אן. האנדרטה הנוספת תהיה במימון פרטי (עמותה) ודנו בוועדה גם בנגישות הפרויקט. בהודעה לעיתונות אין איזכור של האנדרטה הקיימת בכרמל, שהיא נשוא התלונה.
 
לצערנו היו (ואולי עוד יש) הרבה בעיות סביב הקמת האנדרטה הזאת. פנינו לאגף ההנצחה במשרד הבטחון, ליועץ נגישות של המשרד ולחבר כנסת כדי להבטיח הנגשה של האתר לפי החוק.
 
במרץ 2013 הגיעה תלונה על אנדרטה אחרת ובמסגרת הטיפול בה ניסינו לברר שוב את עמדת יחידת ההנצחה ביחס לאנדרטה בכרמל. התשובה שקיבלנו מראש "תחום אנדרטאות" הייתה חד-משמעית:
"באשר לאתר הנצחה לניספי אסון הכרמל - האתר נבנה על ידינו על פי תוכניות שנעשו ע"י מתכנן נוף שהוא גם יועץ נגישות ולמיטב הבנתי האתר נגיש".
 
בסוף 2021 הגיעה תלונה קשה על מצב הנגישות אל האנדרטה. הבעיה העיקרית, כמתואר בתלונה הראשונה, היא שביל הגישה. שלוחת העמותה "נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.)" קיימה סקירה במקום באמצעות מתנדבים בסוף דצמבר 2021. הסוקרים אישרו שאכן השביל לא נגיש לכיסאות גלגלים וקשה או מסוכן למתקשים בהליכה. לאורך השביל יש חריץ שנוצר ממי הגשם. חריץ כזה יכול לגרום להתהפכות כיסא גלגלים.
 
בתמונה לעיל רואים את המדרגה בין חניית הנכים לשביל. אין תמרור תקני.
 
לאור הממצאים נחדש את הפנייה לאחראים על האתר. בקק"ל הבהירו לנו שהם לא אחראים על המקום.
 

מידע נוסף וקישורים

 


 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד