בית העלמין ירקון

17/03/2017
 
 

בית העלמין "ירקון" חדש (יחסית, הוקם ב- 1991) אך סובל מבעיות נגישות לא פחות מהוותיקים. יש תלונות על השירותים, על חלקות לא נגישות ועל מבני הקבורה בקומות

 


 

עדכון חשוב: בית הקברות "ירקון" נסגר לכלי-רכב בערבי שבת וחג שעות רבות לפני כניסת השבת. הולכי-רגל יכולים להיכנס בשעות האלה ללא הפרעה, אך מרחקי ההליכה גדולים. אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ וחוזרים כלעומת שבאו מחוסר אפשרות מעשית להגיע אל קבר יקיריהם ולקיים אזכרה. אין שילוט ברור ומידע בערוצים שהציבור חשוף אליהם.


 

 

בתלונה ממאי 2009 נכתב:

"בבית העלמין ירקון יש שרותי נכים ללא אפשרות להשתמש. שרותי הנכים ממוקמים במבנה אשר נמצא כ- 30 ס"מ מעל פני השטח. בבדיקה קצרה התברר שהמקום נעול...".

יש גם חלקות חדשות שנבנו במפלס של כמה מדרגות מעל הכביש הטבעתי. בהתחשב בעובדה שהשטח מישורי, אפשר היה בקלות לדאוג לכך שלא יהיו מדרגות.

בספטמבר 2009 צולמה ב"ירקון" כתבה של מישל דור במסגרת הסדרה "מקל בגלגלים". הכתבה התמקדה בשירותי נכים, בחניה ובהנמכות המדרכה, אך ברור שיש בבית העלמין בעיות נגישות נוספות.

 

באוקטובר 2014 מגיעה תלונה על מבנה הקבורה ב"קומות" בשם גפן. המבנה מופעל (מתחילים לקבור) לפני שהושלמה הבנייה. הגישה אל המבנה היא דרך חול טובעני, מכשול קשה לכיסאות גלגלים. המתלוננת מציינת בנוסף:

"הקבורה הייתה בקומה הקרקע של מבנה גפן, שעדיין בשיפוץ כפי שנראה..

היה מרחק נרחב בין חלקת הקבורה ובין המקום הנגיש ביותר (להערכתי 70 מ'). נושאות כסא הגלגלים נשארו מחוץ למבנה ולא היה להן שום קשר עין/ שמיעה עם טקס הקבורה.
לצערנו, אחת מהנשים בעלת כסא ממונע (חולת ALS) התחפרה עם הכסא".

 מבנה הקבורה בקומות מוזכר בתלונה שהופיעה ב- YNET באפריל 2015. יש שם הבטחה להתקין מעלית עד 2016... נציבות השוויון הודיעה על כוונה להוציא "צווי נגישות" נגד "חברה קדישא" שאחראית על בית העלמין הזה.

 

התלונה על הקבורה בקומות חוזרת ב- 13.12.2015 (בתוכנית "יהיה בסדר", גלי צה"ל), הפעם על מבנה בן 4 קומות בשם "רימון". גם המבנה הזה נפתח לפני שיש בו נגישות אמיתית. יש שיפועים תלולים שבעלי קלנועיות פרטיים גובים בהם עשרות שקלים להסעת קשישים ומוגבלי ניידות. כשהם לא נמצאים, מוגבלי הניידות לא מגיעים או מסתכנים במאמץ-יתר ונפילות. בתוכנית ציטטו את מר יובל וגנר, נשיא עמותת "נגישות ישראל", בנושא החובה להתקין מעלית/מעלון כאשר הפרש הגובה עובר סף מסוים.


יש בעיות גם בבתי עלמין ציבוריים אחרים, ראו סקירה כאן, כולל ציטוטים מדו"ח מבקר המדינה (התפרסם במאי 2009).


ב"ירקון" יש גם בעיות אחרות שלא קשורות ישירות לנגישות לאנשים עם מגבלות ניידות - מכת פריצות לרכב, קשיי חניה ותחבורה ציבורית לא מספיקה. בית העלמין נמצא בשטח השיפוט של פתח תקווה.

 


מידע נוסף וקישורים

 

 

  • בית עלמין ירקון ב"ויקיפדיה".
  • בעיות נגישות בבתי עלמין.
  • "מפח נפש בעלייה לקבר: אין נגישות לנכים". YNET, אפריל 2015. אחד המתלוננים הוא אדר' שמואל חיימוביץ', ממונה נגישות ארצי בנציבות השוויון לאנשים עם מוגבלויות. מוזכרים ספציפית בתי העלמין "ירקון" ו"סגולה" וכוונה להוציא להם "צו נגישות".
  • תלונה על מבנה קבורה בקומות בבית עלמין ירקון. "יהיה בסדר", גלי צה"ל, 13.12.2015. אפשר לשמוע את הקלטת התוכנית באתר.
  • בית העלמין באתר "חברה קדישא" (חסום לגולשים בשבת).
     
  • הדפסשלח לחבר
    עבור לתוכן העמוד