אנדרטת חטיבת הנגב בבאר שבע

28/11/2016
 
 
אנדרטת חטיבת הנגב - פתח נגיש לרכב חסום בשרשרת (הגדל)
אנדרטת חטיבת הנגב - פתח נגיש לרכב חסום בשרשרת

ב- 2008 הגיעה תלונה על היעדר גישה למוגבלי ניידות במתחם האנדרטה של דני קרוון. כדאי לזכור שחלק מלוחמי החטיבה שנותרו בחיים הם פצועי מלחמה או קשישים שמתקשים בהליכה והמצב המתואר מרחיק אותם מהאתר


בתלונה נכתב:

"באנדרטה הנגב של דני קרוון אין אפשרות לאדם מוגבל לעלות לא ברגל ולא בכיסא הגלגלים לאדם מבוגר שרצונו לעלות לאנדרטה אין אפשרות כך שהאנדרטה היא רק לצעירים ובריאים אם כך זה רצונו של הפסל?".

התלונה הגיעה סמוך ליום הזיכרון ויום העצמאות במאי 2008. כתבנו לעירייה, יחידת ההנצחה, רשות הטבע והגנים וגופים אחרים שקשורים לאתרים כאלה.

 בסוף אוגוסט 2008 נשלחה אלינו התשובה הבאה מהיחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון:

באוקטובר 2008, בעקבות תלונתנו, הגיע זימון לדיון במשרד הפנים (בהשתתפות נציגי משרד הביטחון, המשרד להגנת הסביבה, עיריית באר-שבע, רשות הטבע והגנים, מינהל מקרקעי ישראל ועוד) בנושא ההנגשה. הישיבה בוטלה ביום שבו הייתה אמורה להתקיים בטענה שאחד המוזמנים הודיע על היעדרותו. נמסר לנו גם שהתוכנית להסדרת דרכי הגישה "סגורה" ועומדת להתפרסם ב"ילקוט הפרסומים". מרגע הפרסום יהיו 60 יום להגיש התנגדויות לתוכנית.

בדצמבר 2008 קיבלנו את התשובה המרגיזה הבאה ממהנדס העיר באר-שבע:

"מהתייחסות טלפונית של נציג משרד הביטחון הובהר כי לא יבוצעו דרכי גישה לעגלות נכים, זאת עקב מיגבלה פיזית של המקום ובהתייחס לכך כי מדובר על אלמנט פיסולי. כמו כן נמסר כי ישנו סידור מיוחד המאפשר הזמנת רכב להעלאת נכים עד למפלס האנדרטה".

 

בנובמבר 2014 מבקר במקום יובל וגנר, יו"ר עמותת "נגישות ישראל". יובל כתב ישירות לנוגעים בדבר וברור מתיאוריו שאין שינוי במצב הנגישות במקום מאז ההתכתבויות מ-2008. יובל גם לא נתקל בשילוט בנוגע לרכב ההסעה המיוחד ושירותי הנכים היו נעולים. הגיעו תשובות לפיהן החל תהליך לקידום פתרונות הנגשה. אנחנו ממשיכים לעקוב.

 

אגב, בתמונה מ"תצוגת הרחוב של גוגל" מ- 2011 (וגם בצילומים מנובמבר 2014) אפשר לראות פתח סגור בשרשרת שדרכו אפשר היה להכניס רכבים של בעלי תג נכה עד סמוך מאד לאנדרטה.

 

בנובמבר 2016 מגיעה תלונה על פרויקט אחר של דני קרוון - "כיכר לבנה" בפארק על שם אדית וולפסון בתל אביב. אל המיצג, שהוא גם תצפית יפה מאד על גוש דן, אפשר לעלות רק דרך מדרגות או דשא (במסלול לא מסומן). תשובה שקיבלנו מהעירייה:

"כל שינוי בכיכר כפוף להסכמים שנחתמו בזמנו עם האמן .... פה הסוגייה היא משפטית ולא מדיניותית."

 

דני קרוון נפטר במאי 2021.


קישורים ורקע

 

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד