העיר העתיקה בעכו

22/06/2017
 
 

בעקבות כתבה חיובית ב- 2005 על שינוי פני האתר ההיסטורי – תיירותי הזה בוצעה בדיקה ראשונית של הנגישות שם. כתבנו על היעדר שירותים ציבוריים לנכים (גם לא במסעדות גדולות), מקומות חנייה לנכים, הנמכת מדרכות וריצוף בעייתי לכיסאות גלגלים. בטיפול מול העירייה, משרד הבטחון, החברה הממשלתית לתיירות והחברה לפיתוח עכו העתיקה. קיבלנו תשובות לא מספקות, אנחנו ממשיכים ללחוץ. בין השאר קיבלנו מפה של שירותי נכים, אך השילוט במקום בקושי מאפשר הבחנה בקיומם.

 

אחת התשובות שקיבלנו ב- 2005 (מהחברה לפיתוח עכו העתיקה) היא שבחניון (בכניסה לעיר העתיקה ליד רחוב וייצמן) יש בס"ה 18 מקומות, מתוכם 3 לנכים. לכאורה "מכובד", הבעיה היא שיש עוד מקומות חניה ברחוב (חלקם קרובים יותר לעיר העתיקה), אך לא סימנו מתוכם מקומות לנכים. בכלל, 18 מקומות מוסדרים לאתר כזה לא אמורים להספיק, יעידו על כך הפקקים בשבתות שטופות שמש. הנמכת מדרכות ושילוט מתבצעים לפי התקציב. בפרויקטים חדשים (למשל "מלוניות") מבטיחים להתקין מעלית.

 

בנושא מוזיאון אסירי המחתרות קיבלנו תשובה מהנהלת יחידת המוזיאונים במשרד הביטחון: קומת החצר תהיה נגישה (אחרי השיפוץ שהתבצע בקיץ 2005). בהמשך המוזיאון הונגש חלקית, ראו בדף נפרד.

 

ב- 13.9.2005 התקיימה פגישה רבת משתתפים (ראש העיר, ראש הקרן לפיתוח שירותים לנכים במוסד לביטוח לאומי, נציג החברה לפיתוח עכו העתיקה, נציגי נכים תושבי עכו ועוד). נדונו פרויקטים שונים, אך בסיכום הדיון העיר העתיקה לא מוזכרת.

 

ב- 2007 הוגש לעירייה סקר נגישות מקיף (לא רק על העיר העתיקה). עד לכתיבת שורות אלה לא ראינו מימוש של ההמלצות המשתמעות ממצאי הסקר.

 

בתחילת 2009 מתקיימות פגישות בין פעילים בעמותת "נגישות ישראל" והנהלת העירייה בניסיון להתניע הנגשה של העיר העתיקה ומקומות אחרים בעיר.

 

בפסח תשע"ב התקיימה ב"אולמות האבירים" ה"זמרייה" בחסות עיריית עכו. השתתף בה חבר מקהלה בכיסא גלגלים והוא מספר:

"...יש מעלית (אחת שהייתי זקוק לה) ולא היה חשמל. אבל זו היתה בעיה שנפתרה יחסית מהר. יש שירותי נכים, הם היו בסדר פרט לעובדה שהיו מוצפים ודורשים תיקון של האינסטלציה. מיל"ה, שאירגנו את האירוע, הכינו במיוחד רמפה לעלות לבמה. אמנם השיפוע קצת תלול אך ניתן להסתדר עם החברים..."


 

ביולי 2015 קיבלנו דיווח מהימן על כמה בעיות בעיר העתיקה.

*. שירותי הנכים מול הכניסה למנהרת הטמפלרים היו בפועל סגורים בשעה 1745, כאשר מבקרים עדיין הסתובבו בשוק. השומר אמר שהריצפה חלקה ומסוכן להשתמש בהם. יש חצי מדרגה בכניסה.

 

*. במסעדה חדשה בטיילת (מ- 2013) בשם אל-באבור שירותי הנכים לא תקינים.


ביוני 2017 מגיעה אלינו ידיעה חיובית - חברת "נהיר הנגשת תכנים" הציבה בעיר העתיקה של עכו מפות מישושיות לטובת מבקרים לקויי ראייה. פרויקטים קודמים הוצגו ב"ועידת נגישות ישראל" ב- 2015.

 

 


פסטיבל עכו לתיאטרון אחר

 

בסוכות תשע"א מגיעות תלונות סביב "פסטיבל עכו לתיאטרון אחר". תושב העיר העתיקה מתלונן שהחניה המסומנת עבורו כנכה נחסמה ע"י במה ואורח מתלונן שאין חניה לנכים בצמוד לאירועים העיקריים. העירייה הגבילה את התנועה בעיר לתושבים שהצטידו באישורים והאורחים ייאלצו לחנות רחוק ולהגיע ב"חנה וסע". אין מידע על נגישות הסידור הזה לנוסעים עם מגבלות ניידות. לא מצאנו מידע נגישות גם באתר הפסטיבל, אך נפעל לשיפור המצב בשנים הבאות לאור התלונות מ- 2010.

לקראת הפסטיבל בסוכות תשע"ד מפרסמים סידורי נגישות:

"האתר עצמו מונגש בהתאם לאתרים ארכיאולוגיים בישראל. צוות הפסטיבל ערוך ומזומן לסייע לכל פונה. אבקש גם לציין שמידי יום החל מהשעה 15:00 לא ניתן להיכנס לעיר העתיקה עם רכב מאחר וכל השטח הופך למדרחוב. בסמוך לכניסה לעיר העתיקה יש חניון הנקרא חניון האקליפטוסים ושם ניתן לחנות יש גם חניות מסומנות לנכים. באתר קיימים שירותים לנכים וגישה חופשית לקופות ומזנון.".

צריך להבין שיש מרחק של כמה מאות מטרים בין החניון לאתר הפסטיבל וצריך לבדוק אם יש הנמכות מדרכה תקניות בדרך.

 


הערות ומידע כללי

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד