חניה לנכים במשחקי "מכבי חיפה" ב"סמי עופר"

5/10/2016
 
 
חניה שמורה בסמי עופר (הגדל)

באצטדיון "סמי עופר" בחיפה יש 113 חניות נכים. במשחקי "מכבי חיפה" רוב החניות האלה שמורות למנויים בעלי תג נכה שמשלמים תוספת של מאות שקלים בשנה עבור החניה. לצופים אחרים בעלי תג נכה אין סיכוי למצוא חניה מתאימה

.
בעת כתיבת שורות אלה הנושא מתועד היטב באתר של קבוצת הכדורגל "מכבי חיפה". רמת השקיפות גבוהה, אך התוצאה לא מקובלת עלינו.

 

חוק החניה לנכים  קובע:

"

פטור מתשלום בעד חניה במקום ציבורי (תיקון: תשס"ה)

 מקום ציבורי שהגישה הנגישה היחידה אליו לאדם עם מוגבלות היא דרך חניה במקום הציבורי הכרוכה בתשלום, תחול על המפעיל או המחזיק של המקום הציבורי חובה לשלם בעד חניה במקום האמור, בשל האדם עם המוגבלות, ..... "תשלום" - לרבות שיפוי בעד תשלום

".
 

 הטענה שנשמעת בזכות הסידור של "מכבי חיפה" היא שהתשלום הוא לא עבור חניות נכים אלא עבור שמירת חניה מסוימת עבור המנויים שמשלמים עבור זה. מנויים אלה יכולים להגיע 5 דקות לפני שריקת הפתיחה בלי חשש שייאלצו לבחור בין צעדה ארוכה ממגרש מרוחק לבין חזרה הבייתה. יש גם טענה למניעת אפלייה ביחס למנויים אחרים שרוכשים חניות:

"המועדון אינו מפלה בין אוהדים בעלי מוגבלות לכלל האוכלוסיה, ומאפשר לכל אוהד לרכוש חנייה, בהתאם לכמות המוקצית למכירה.
נכה, שאינו מסתפק בחנייה על בסיס מקום פנוי, ומבקש להבטיח לעצמו חניה בכל משחק - יכול לרכוש תו חנייה למקום מסומן (מספר חניות מוגבל).
בנוסף, אנו נפרסם באתר ובאמצעים העומדים לרשותנו, לפני כל משחק, מיקום ופרטי נציג מטעם חברת האבטחה אשר בידיו מרוכזים תווים לחניות נכים על בסיס מקום פנוי
."

(ציטוט מאתר "מכבי חיפה").

 

כתבנו לכל הנוגעים בדבר ("מכבי חיפה", הנהלת האצטדיון, עיריית חיפה, נציבות השוויון), אך אין תוצאות בשלב זה. לפי תשובות שהגיעו, האחריות היא על "מכבי חיפה" כי היא לקחה על עצמה את כל הסידורים סביב האצטדיון בזמן משחקי הבית, כולל שכירת מאבטחים / סדרנים לחניה.

 

ב- 25.9.2016 מתפרסם פסק דין בבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה (נורית בר-חנין נגד "קשר ספורט בע"מ"). התובעת היא אם לילד בכיסא גלגלים שהגיעה איתו למשחק באצטדיון ונתקלה בבעיה הידועה של מציאת חניה לבעלי תג נכה שאינם מנויי VIP. השופט דחה את התביעה. התובעת הגיעה למשפט בעצמה, ללא יצוג. החברה הנתבעת יוצגה ע"י שני בכירים בחברה ועורך דין "כצופה בלבד".

 

מצב דומה אך פחות מתועד קיים גם בהיכל הספורט ברוממה, חיפה. היכל זה הוא המגרש הביתי של "מכבי חיפה כדורסל" ומצוקת החניה שם קשה מאד. גם שם מוכרים חניות נכים למנויים בעלי תג נכה.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד