עיכובים או סירוב להנפיק תג נכה

24/08/2022
 
 
׳×׳’ ׳—׳ ׳™׳” ׳œ׳ ׳›׳” (הגדל)

הצפיפות הגדלה והולכת בערים הגדולות הופכת את תג הנכה לחיוני יותר מתמיד עבור מוגבלי ניידות. אחת הבעיות היא שתהליך השגת / החלפת תג נכה נעשה קשה יותר ואנשים עם מגבלות ניידות נאלצים להסתדר חודשים ארוכים בלעדיו. בשנים האחרונות נתקלים בסירוב שיטתי להנפיק או לחדש תג נכה במקרים שבהם זה התבצע "אוטומטית" בעבר; ב- 2022 מתברר מצב הפוך - עודף תגי נכה (שמינית מכלי הרכב בישראל)

 

עדכון חשוב: בתחילת יולי 2020 נחשפת (שוב) בתוכנית "האזרח גואטה" השיטה שדוחפת זכאים לתג נכה להיעזר בשירותי חברות "מיצוי זכויות" תמורת תשלום גבוה. פרטים בהמשך הדף.

 

עדכון חשוב: בפברואר 2019 מתפרסמת ב"ישראל היום" ידיעה שכתוב בה, בין השאר:

"תגי החניה לצמיתות לנכים יונפקו ללא תאריך תפוגה ובעליהם לא ייאלצו להנפיק תג חדש מדי שמונה שנים...".

באתר משרד התחבורה הנוסח שונה בעת כתיבת שורות אלה (תחילת מרץ 2019): "החלפתם רכב וברצונכם להוסיף את הרכב החדש לתג החניה שברשותכם? מהיום ניתן יהיה לבצע את השינוי המבוקש באתר האינטרנט של משרד התחבורה... מהלכים אלה ביטלו את הצורך בקבלת תג חניה חדש עם החלפת רכבו של הנכה, וקיצרו משמעותית את זמן ההמתנה לתג". הנחיות מלאות וקישורים לטפסים מקוונים מצויים כאן. חשוב להבין שהעדכון לא חל, לכאורה, על מי שקיבל תג נכה זמני. מניסיון של מי שזכאי לתג לצמיתות, הזכאות לתג הופיעה במאגר באינטרנט / אפליקציה יום אחרי מסירת הרכב ללקוח, כנראה בזכות העברת המידע מסוכנות הרכב. התג הגיע כעבור כשבוע בדואר רגיל ללא צורך במילוי טפסים.

 

עדכון חשוב: באפריל 2018 מתפרסמת הודעה של משרד התחבורה לפיה החל מ- 15.4.2018 יונפקו תגים ללא מספר רכב.

המשמעות היא שבהחלפת רכב בעל התג לא יצטרך להמתין שבועות רבים לתג עם מספר הרכב החדש. אנחנו לומדים את הפרטים והמשמעויות, ייתכן שזה צעד לקראת "תג אישי" שיוכל לשמש לחניה עם כל רכב שבעל התג נוהג / נוסע בו.

 

באפריל 2014 הסתבר לנו שבמשרד הרישוי נענו ל"דרישת הקהל" והתחילו להנפיק מסמך שמאשר הזמנת תג נכה

(לפחות במקרים של החלפת רכב של "נכה לצמיתות").

המסמך כולל פרטים רבים וצריך לקחת את זה בחשבון כאשר מציבים אותו מתחת לשמשת הרכב. לא ברור אם השוטרים / פקחים תודרכו להכרה במסמך הזה. לא בטוח שמשרד הרישוי התמיד בסידור הזה, במיוחד עבור מי שמתודרך להזמין תג באינטרנט .


נקודות חשובות שצריך להכיר

 

  • מרגע הגשת המסמכים באינטרנט משרד הרישוי מבטיח תשובה תוך 90 יום. עבור זכאים לצמיתות המצב השתפר בעקבות העדכונים מ- 2018 והלאה.
  • בפועל, במקרים "פשוטים" (זכאות לצמיתות) התג מגיע מהר יותר.
  • יש הסתמכות בעייתית על דואר ישראל, צריך לאפשר איסוף התג במשרד הרישוי. עבור זכאים לצמיתות המצב השתפר בעקבות העדכונים מ- 2018 והלאה.
  • במקרה של סירוב למתן תג נכה קשה לראות פרוטוקולים או מסמך מנומק.
  • הקריטריונים למתן תג נכה לא ברורים במקרים הגבוליים או כאשר הנכות "זמנית".
  • יש מצבים שבהם משרד התחבורה לא מאמין למסמכים רשמיים של המוסד לביטוח לאומי (ואחרים) ודורש אישורים רפואיים מיוחדים.
  • אין תג זמני, ב- 2014 נתנו אישור מודפס להזמנת תג בעת החלפת רכב, אבל הנוהל הופסק. עבור זכאים לצמיתות המצב השתפר בעקבות העדכונים מ- 2018 והלאה.
  • לא ברור קצב העדכון של מאגר מספרי הרכב נושאי תג נכה (לחניונים, ל"נתיב המהיר", לפקחי עיריות, למשטרה ולנת"ץ). המאגר הראשי מצוי באינטרנט ובאפליקציה החל מיוני 2018 והוא מתעדכן כל יום עבודה.
  • בתקופת המעבר (מרכב קודם לחדש) יש בעלי תג נכה שממשיכים להשתמש בתג ישן ברכב החדש. לא בטוח שהנוהג הזה יעמוד במבחן... עבור זכאים לצמיתות המצב השתפר בעקבות העדכונים מ- 2018 והלאה.
  • בתקופה מסוימת בדיקת הזכאות לתג נעשית על ידי חברה פרטית שזוכה במכרז של משרד התחבורה.

  


פעם היו מנפיקים תו נכה במשרדי הרישוי ע"י הדפסה פשוטה על טופס מאובטח עם הולוגרמה ואמצעים אחרים. האבטחה הזאת לא עזרה ו"הסתובבו" בארץ עשרות אלפי תווים מזויפים. התו הישן הוחלף בתג בגודל כרטיס אשראי שמופק ע"י זכיין אחד ונשלח בדואר. זמן ההמתנה יכול להגיע למספר שבועות גם כאשר אין צורך לבדוק זכאות (למשל בהחלפת רכב). העיכוב נובע גם מהעברת האישור לזכאות ממשרד הבריאות למשרד התחבורה ומהקטנת אחוז הזכאים לתג נכה לצמיתות . השימוש הבלעדי ב"דואר ישראל" יצר עיכוב נוסף ואפילו מקרים שבהם התג לא הגיע ליעדו בכלל.

לנהגים זכאים לתג יש "פתרונות" מאולתרים (הצגת מסמכים שמעידים על הזכאות לתג מתחת לשמשת הרכב), אך ברגע האמת (מפגש עם פקח או שוטר) ההצלחה לא מובטחת...

בתקופה מסוימת הגיעו במשרד התחבורה למסקנה שיש יותר מדי זכאים לתג נכה. כיוון שלא מצליחים להעביר " רפורמה ", יש (לפי התלונות) הערמת קשיים בירוקרטיים במשרד הרישוי . בתקציר דיון בועדה בכנסת  (דצמבר 2010) יש ציטוטים שמאשרים את ההשערה: " מטרת ההקשחה במתן התגים, נובעת מדאגה לנכים, כך שמי שזקוק באמת, יקבל. .." (חנן אהרון, סגן מנהל אגף הרישוי). ציטוט נוסף שממחיש את המצב: " עו”ד עירית שביב-שני מנציבות שוויון לאנשים עם מוגבלויות ועו”ד מיה גפן מנהלת הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות באוניברסיטת בר-אילן, קראו לחשיפת הקריטריונים לאישור תג נכה ולנמק בקשות שנדחות ". ראו פרוטוקול של הדיון. בדיון נוסף באותה ועדה במרץ 2012  מצטיירת תמונה של הרעה במצב (ראו פרוטוקול ), כאילו לא נעשה דבר חיובי מאז הדיון בדצמבר 2010. נציג משרד הרישוי קבע בדיון: " העניין צריך להיות באחריות ביטוח לאומי ולא משרד התחבורה ".

בסוף 2010 קיבלנו תלונה נרגשת של חולת סרטן שממחישה את האטימות הבירוקרטית:

" נתגלה בגופי סרטן שד.  .... התחלתי בסידרה של טיפולי כימותרפיה קשים.... ב-... ניגשתי פיסית לסניף משרד הרישוי והגשתי בקשה לקבלת תו נכה. בצרוף לבקשה צירפתי מסמכים רפואיים כמו כן את פרוטוקול הועדה של הביטוח הלאומי שפסקה לי נכות בשעור של 100 אחוז זמניים בגין מצבי הרפואי. כמן כן צרפתי לבקשה את תו הנכה הזמני .... בתשובה לכך, בימים אלו קיבלתי בחוזר תשובה ממשרד הרישוי היחידה לטיפול במוגבלי ניידות בנוסח לאקוני ובלתי מתחשב " יש להמציא דו"ח רפואי מרופא אונקולוג עם התייחסות ליכולת התנועה ". עם קבלת התשובה אני חייבת לציין שכל גופי נרעד לקרוא את ההתייחסות המשפילה והבלתי אנושית!!... האם לא די בכך שעברתי ועדה מטעם הביטוח הלאומי ורופא מוסמך מטעמה פסק לי 100 אחוז נכות זמניים! .... מדוע אין משרד הרישוי אשר כפוף למשרד התחבורה מטעם מדינת ישראל אינו מקבל את ממצאי הועדה שנערכה במשרד מקביל – המוסד לביטוח הלאומי?  ... ".

מתלונן אחר כתב לנו:

" התמזל מזלי ונולדתי עם בעיה אורטופדית ש"זיכתה" אותי ב80% נכות ואני זכאי לתו חניה של נכה. תו זה משמש אותי על בסיס יומי...  לפני כחודש רכשתי רכב חדש, פניתי למשרד הרישוי על מנת לקבל תו חניה חדש אולם אז נאמר לי כי זמן ההספקה של התו עשוי להימשך עד לחודש! כששאלתי מה אני אמור לעשות במשך תקופה זו הובהר לי כי זה המצב".

משרד הרישוי נמנע מהנפקת תו / תג זמני שיפתור את בעיית ההמתנה לתג הקבוע. אין אישור בכתב על קבלת הבקשה להנפקת תג נכה. אנחנו משערים שגם כאן יש חשש משימוש לרעה בתג הזמני ויש דרכים אחרות לוודא שזה לא יקרה. כאמור, ב- 2014 היה שינוי לטובה במצב - הנפקת אישור הזמנת תג (לפחות במקרים של החלפת רכב).

אנחנו פועלים לשיפור השירות בכל הקשור להנפקת התג ולהסרת המחסומים הבירוקרטיים (כמובן תוך מניעת הנפקת תג נכה למי שאיננו זכאי לו).

בינואר 2011 נכנסים לתוקף שינויים בנוהל קבלת תג . מצד אחד כתוב " במטרה להקל על העומס ולקצר את תהליך קבלת תג נכה ..." אבל מיד בהמשך: " תשובה לבקשה לתג חנייה לנכה תישלח עד 90 יום מיום הגעת החומר ...". 3 חודשים זה זמן המתנה מוגזם על פי כל קנה מידה ! בסוף כתוב: " ניתן לקבל מידע לגבי מצב הטיפול בבקשה אך ורק במרכז השירות הטלפוני 5678* ". בפועל אין תחליף לשירות אישי במשרד הרישוי, אך קשה מאד לקבל שירות כזה במיוחד במרכז הארץ. נושא השירות במשרד הרישוי (בעיקר בחולון) נדון בוועדה לפניות הציבור של הכנסת .

תחקיר "הארץ" ממאי 2011 מאשר את המצב החמור בכל הנוגע לסירוב לא מנומק של משרד הרישוי לחידוש תג נכה. מתברר גם שאחרי שתי דחיות של בקשה לתג נכה נקבע (שרירותית) שאפשר לערער רק כעבור שנה. עבור חלק מהנוגעים בדבר זה עלול להיות מאוחר מדי...

 

ביוני 2012 מתפרסם בגל"צ שמשרד התחבורה מסרב באופן גורף להנפיק / לחדש תגי נכה להורים לילדים אוטיסטים. מהידיעה אפשר להבין שההחלטה התקבלה באופן חד-צדדי, כלומר ללא תיאום עם אלו"ט או נציבות השוויון. מצוטטת שם הכחשה של משרד התחבורה: " משרד התחבורה לא קיבל כל החלטה להפסיק את מתן תווי החניה לילדים אוטיסטים. כל בקשה לקבלת תווי חניה לנכה נבדקת על ידי ועדה בראשות רופא, בהתאם לממצאי הבדיקה ניתן התג למבקש, יצויין כי התג לא ניתן אוטומטית לכל אוטיסט, אלא בהתאם להחלטת רופא הוועדה " אבל ח"כ אילן גילאון אמר: " הביטול הגורף הוא הפרה בוטה של החוק לשוויון זכויות לבעלי מוגבלויות, כל אדם זכאי לתו חנייה בהתאם למוגבלותו בניידות, לא ניתן להחלטה הקפריזית לעבור בשקט ".

 

בפברואר 2013 יש פרסום ב- YNET על קשיים בהנפקת תג נכה לחולי סרטן , כולל חולים שצריכים להגיע לטיפולים בבית חולים כמה פעמים בשבוע. משרד התחבורה מסרב לתת נתונים מדויקים ומכחיש את הטענה... הכתבה מתבססת על מסמך של מרכז המחקר של הכנסת: " תגי חניית נכים לחולים אונקולוגיים " (פברואר 2013). המסמך דן גם בהיבטים שאינם ספציפיים לחולי סרטן.

 

 

 

בתאריך 11.12.2013 מתקיים דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת תחת הכותרת: " הליך קבלה וחידוש של תג חניה לרכב נכה ". לפי הסיכום, זה היה עוד דיון של "הוצאת קיטור" שאחריו נראה רק הערמת קשיים נוספים. מנהל אגף הרישוי טוען שאגף הרישוי איננו הגוף המתאים לטיפול בנושא וקובל על היעדר שיתוף פעולה מצד המוסד לביטוח לאומי.  יו"ר הוועדה קבע דיון המשך לסוף דצמבר 2013.

 

בספטמבר 2014 נחשפת בגלי צה"ל  תופעה בעייתית ביותר - מאעכרים שמסייעים לאנשים עם מוגבלויות להשיג תג נכה (כנראה אחרי שפניות ישירות נדחו). המאעכרים גובים, לפי הכתבה, כ- 4000 שקלים ובמשרד התחבורה מדווחים על עלייה גדולה במספר הבקשות כך שמספר התגים הכולל הגיע לשיא של 150000. יובל וגנר, יו"ר "נגישות ישראל" אמר בכתבה: " נהפכה פה איזשהי תעשייה של מאכרים שעושים כסף על חשבון מי שבאמת חייב את חניית הנכים ועבורם זה הבדל בין להגיע ללא להגיע. לא יכול להיות שכל אחד שקצת קשה לו יקבל תג נכה, כי אז למי שבאמת חייב את זה לא יהיה". בניגוד לרושם המצטייר מהכתבה, משרד התחבורה לא יכול להציג עצמו כנפגע מהתופעה. הצורך (הפסול) במתווכים נוצר כאשר אין קריטריונים חד-משמעיים, אין שקיפות, יש החלטות שרירותיות וסחבת מובנית ("90 יום" וכו'). המצב דומה לתופעת חברות מיצוי הזכויות הרפואיות שנולדו עקב הקשיים שהמוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח מערימים על המבוטחים ברגע האמת. יש גם מאעכרים שלא מספקים את הסחורה ...

  

ביולי 2015 מתפרסם דו"ח נציב תלונות הציבור (מבקר המדינה) לשנת 2014 . בראש הפרק שעוסק במשרד התחבורה מובאת פיסקה שמאשרת באופן כללי את הטענות 

המובאות לעיל :

"... ליקויים רבים בטיפול היחידה בבקשות לקבלת תג נכה, ובכללם עיכוב ממושך בטיפול בחלק מהבקשות ודחיית חלקן ללא הנמקה. למשל, מושתל כבד החולה בסוכרת ומוגבל מאוד בניידות התלונן על שבקשתו לקבלת תג נכה נדחתה ללא כל נימוק. רק בעקבות התערבות הנציבות אושרה הבקשה, והמתלונן קיבל את התג.
במקרה אחר התלונן קשיש בן 93 כי בקשתו לקבלת תג נכה הוחזרה לו בנימוק שיש לצרף לה אישור רופא מומחה, אף שלטענתו הוא צירף לבקשה את כל האישורים הנדרשים. המתלונן ציין כי הוא קטוע רגל, בעקבות לחימתו בנאצים, וכמו כן הוא חולה בסרטן
...".


ב- 2.11.2015 הנושא עלה בתוכנית " יהיה בסדר " בגלי צה"ל. החידוש היה הדגש על ביצוע כל ההעברות (של הטפסים, האישורים והתג עצמו) באמצעות דואר ישראל . כידוע, מכתבים מתעכבים בתקופה הזאת למשך שבועות וחודשים (אם הם מגיעים בכלל), ולכן צריך לחזור ולאפשר לסדר הכול במשרד הרישוי .

 


בסוף 2015 מסבים את תשומת ליבנו לדף חדש באתר משרד התחבורה:  " הגדרת נכה והקריטריונים לקבלת תג חניה לנכה ". הדף הזה מפרט קריטריונים רפואיים ודרישות פרוצדורליות.  הדברים האלה היו אמורים להיות חלק מה"רפורמה" בזכאות לתג נכה שדנים בה מאז 2006 (בערך). לכאורה זה נראה כ"מחטף" של משרד התחבורה, באופן דומה לתיקון החד-צדדי בלוח התמרורים (הניסיון לשנות הגדרת תמרור חניה לנכים). צריך להדגיש שבניגוד לנושאים אחרים, הוצאת הדף החדש לא לוותה בהודעות לעיתונות ובפרסום מתאים ולכן לא ניתן היה להגיב ברגע שהדף יצא לאינטרנט. אנחנו מבררים את הנושא. הדף התעדכן מאז, הגרסה בעת כתיבת שורות אלה היא מתחילת 2017.


ב- 4.7.2017 התראיין עודד שלזינגר , נפגע פוליו עם 91% נכות לצמיתות, בתוכנית " קלמן-ליברמן " (רשת ב', החל מהדקה ה- 45 בהקלטה שבאתר). הוא החליף רכב ונאמר לו לבקש תג נכה לרכב החדש באמצעות האינטרנט. הוא ביצע את הנדרש ממנו וכתשובה קיבל את ההודעה המוכרת - התשובה תגיע תוך 90 יום... הוא יתקשה מאד להסתדר "רבע שנה" בלי תג נכה. הפתרון שלו (שלא מתאים לכל אחד) הוא להמשיך להשתמש ברכב הישן עם התג שבתוקף. בתגובה משרד התחבורה טוען שהתהליך פשוט, יעיל ומהיר... תלונות דומות מגיעות ל- YNET במרץ 2018.


בדצמבר 2017 הופיע בתוכנית " הכול כלול " (ערוץ 10) אדם שהיה לו תג נכה, אך מינואר 2017 הוא נתקל בסירוב משרד הרישוי לחדש לו את התג. חברה שמתמחה בתיווך בנושא דרשה, לדבריו, 4000 ש"ח. כיוון שהתקשה להוציא את הסכום, הוא פנה לתוכנית והבעיה נפתרה...


 

באפריל 2018 אנחנו מתבשרים על הנפקת תג נכה ללא רישום מספר הרכב עליו. האכיפה תתבצע בעזרת מאגר מספרי כלי הרכב שיש להם תג נכה. ביוני 2018 העלו את המאגר לאינטרנט!


ביוני 2018 מתפרסם הדו"ח של נציב תלונות הציבור (מבקר המדינה) לשנת 2017. בעמוד 95 מתחיל פרק שמביא מספר דוגמאות בנושא. הנציבות מדווחת על הצלחה בכל הדוגמאות האלה, כלומר הענקת תג נכה למי שנתקל בסירוב כאשר הבקשה הוגשה בתהליך הרגיל.

 


ב- 8.11.2018 משודרת התוכנית "הרשת החברתית" ("רשת" 13) שחלקה הגדול הוקדש לקשיים שמשרד התחבורה מערים סביב חידוש תג נכה במקרים רבים. כפי שזה הוצג בתוכנית, אין נהלים מסודרים והגיוניים, יש החלטות שרירותיות, אין שקיפות ויש עיכובים של חודשים ויותר. אפשר לראות את התוכנית כאן בעת כתיבת שורות אלה.


ב- 26.11.2019 מטופל בתוכנית "יהיה בסדר" (גלי צה"ל) סיפור מקומם ומוזר ביותר. רכבו של בעל תג נכה נגנב ובעל התג רכש רכב חדש במקומו. בעל הרכב קיבל את האישור המתאים מהמשטרה, אך משרד הרישוי לא קיבל אותו בנייר וגם לא בתקשורת מחשבים. התהליך נגרר כחצי שנה עד להתערבות התוכנית במקביל לפעולה של סגן שר התחבורה. המקרה הזה מדגים שוב שקשה להסתמך בלעדית על המחשבים וצריך לאפשר גם העברת אישורים במסמכי נייר...


 

בתחילת יולי 2020 התוכנית "האזרח גואטה" עוסקת (בחלקה השני) בשיטה שדוחפת זכאים לתג נכה להיעזר בשירותי חברות "מיצוי זכויות" תמורת תשלום של 1500 עד 5000 ש"ח. השיטה עובדת כך: אנשים עם מוגבלויות ומחלות שמזכות אותם (לדעת רופאיהם) לתג נכה נדחים שוב ושוב על ידי משרד הרישוי (שמשתמש בשירותי חברת "פמי פרמיום"). יש זמני המתנה ארוכים, הסירובים לא מנומקים וכך האנשים נדחפים לחברות "מיצוי זכויות" שמצליחות להשיג עבורם את התג בקלות (תמורת תשלום, כמובן). תופעה מקוממת לא פחות היא היכולת של החברות (שהודגמה בתוכנית) להשיג תג נכה עבור אנשים עם מוגבלות קלה מאד (שבבדיקה אוביקטיבית לא היו זכאים לתג). מר אפי רוזן, מנהל אגף הרישוי, הבטיח לטפל בנושא. התוכנית עסקה גם בשימוש לרעה בתג וברעיון של תג ביומטרי/אישי.


ב- 6.4.2021 הייתה כתבה במגזין הבוקר של ערוץ 12 בנושא השירות הגרוע של אגף הרישוי בכל הארץ. בין השאר הוזכרו בעלי תג נכה שמתקשים לחדש אותו או מתעכבים שבועות בהחלפת רכב. התירוץ למצב הוא מגיפת הקורונה, אך זה לא משכנע...

 


במאי 2021 ח"כ מיכאל מלכיאלי מגיש הצעת חוק פרטית "הצעת חוק חניה לנכים (תיקון - החלטה בבקשה לתג נכה), התשפ"א-2021".

 

ציטוטים נבחרים:

"רשות הרישוי תחליט בבקשה לתג נכה בתוך 30 ימים מיום הגשת הבקשה; ההחלטה תהיה מנומקת ובכתב ותישלח למבקש.
מי שרואה עצמו נפגע מהחלטה של רשות הרישוי לפי סעיף קטן (א), רשאי לערור עליה לפני ועדת ערר בת חמישה חברים, שימנה השר.

...

אין לקבל מצב לפיו החלטת רשות הרישוי לדחות את בקשתו של נכה לתג חניה היא לקונית, ללא נימוקים,ולא מעניקה אפשרות מעשית לנכה להבין האם ההחלטה אמנם נכונה וסבירה".


ב- 8.12.2021 שודר תחקיר בשם "המכרז של המדינה" בתוכנית "זמן אמת" בערוץ 11. מסתבר שבשנים האחרונות חברת "פמי פרימיום" מחליפה את הרופא של משרד הרישוי בהחלטה אם אדם זכאי לתג נכה או לא. בחישוב פשוט הגיעו למסקנה שהרופאים של "פמי פרימיום" מקבלים שקלים בודדים על טיפול בבקשה לתג נכה ואיכות הטיפול בהתאם (במיוחד במקרים גבוליים). אין קבלת קהל ב"פמי פרימיום" או במשרד הרישוי, הכול מתנהל דרך האינטרנט והדואר.

 

 


מידע נוסף וקישורים

 


 

הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
רחל גולדשמיד (10/02/2020 21:06:54)
1. menashe gur (1/03/2020 15:37:09)
עבור לתוכן העמוד