מרפאת מומחים של הכללית בטבעון

1/02/2013
 
 

בטבעון הייתה מרפאת מומחים גדולה ולא נגישה שנשאה לוגו של "הכללית". מוגבלי ניידות, חלקם קשישים ללא רכב, נאלצים להיטלטל לישובים סמוכים לצורך טיפול כשיש מרפאה ליד ביתם.

 

 

בדצמבר 2010 נשלחה עצומה מטעם תושבי טבעון להנהלת "הכללית". בתשובה הגיע מכתב ובו נאמר:

 

מרפאת מומחים הכללית טבעון

 

הנושא נדון גם בגליון 6.1.2012 של "העיר רצוי ומצוי". בתמונה שם אפשר לראות את הסמל של "הכללית" על המבנה. מוזכרת שם דורית אורן, אחות שפועלת זמן רב להנגשת המרפאה. דורית מציעה שלפחות חלק מהרופאים יקבלו מטופלים במרפאה סמוכה שהונגשה לפני כמה שנים. התגובה המצוטטת שם דומה לתגובה לעצומה, פרט להכרזה שאם המרפאה תעבור למבנה אחר "הכללית" תדרוש נגישות.

 

גם אנחנו כתבנו ל"כללית" וקיבלנו מ"פניות הציבור" תשובה דומה למצוטט לעיל באמצע מרץ 2012:

 

לדעתנו צריך (לשיטת ה"כללית") לקדם את מרפאת המומחים בטבעון בסדר העדיפות להנגשה בהתחשב במבנה הטופוגרפי ובהרכב הדמוגרפי של הישוב. הטענה שהמבנה לא בבעלות ה"כללית" לא צריכה לעניין את הלקוחות.

 

המחאה מתחדשת בסוף 2012 כאשר הדגש הוא על קשישים מוגבלי ניידות ללא רכב שאת חלקם לא ניתן להסיע אפילו במונית למרפאה ביקנעם.

 

בתחילת פברואר 2013 מתפרסם ב"העיר רצוי ומצוי" שהמרפאה תעבור למבנה נגיש בקרית עמל (טבעון). הידיעה מסתמכת על הודעות של רופאים פרטיים במרפאה הזאת ואין מידע ביחס ללוח הזמנים. הידיעה מייחסת את ההתקדמות לחוק השוויון.

 

במרץ 2013 מגיעה אלינו התכתבות (מינואר 2013) שמעורבים בה: הממונה על הנגישות במשרד הבריאות, נציבות השוויון, חבר כנסת, נציגות המתלוננים (דורית אורן ורינה כהן) ועוד. במכתב ממשרד הבריאות לדורית אורן נאמר:

"...בימים אלו התקבלה הודעה סופית מהנהלת מחוז חיפה, שירותי בריאות כללית, בזו האמירה: אנו שמחים להודיע כי מרפאת הרופאים המומחים בקרית טבעון (ללא נגישות) נסגרה. הרופאים עברו למרפאות חלופיות בישוב במספר אתרים – כולם נגישים לאוכלוסייה עם מוגבלות... ".

במייל מנציבות השוויון למתלוננת נכתב:

"הפניה התקבלה אצלנו עוד בינואר 2012 ופנינו לקופת חולים בעניינה בפברואר. לפני כחודשיים קיבלנו עדכון ממשרד הבריאות שהנושא הוסדר ובא לסיומו – המרפאה נסגרה והרופאים הועברו למקומות נגישים".

 


מידע נוסף וקישורים

  • כדי לסבך קצת את העניין, ב- GOVMAP מופיע (בעת כתיבת שורות אלה) כאילו המבנה שייך ל"מכבי שירותי בריאות".
  • ל"מכבי" יש במרפאה הזאת רופא נשים ובדף שלו יש הערה מוזרה קצת ביחס לנגישות: "גישה לבעלי מוגבלויות: יש לברר טלפונית".
  • באתר "הכללית" אפשר למיין רופאים / מרפאות לפי נגישות. בטבעון מופיעה המרפאה ברחוב הכלניות 7 כלא נגישה.

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד