בית חולים בני ציון בחיפה

12/01/2021
 
 

ב"בני ציון" ("רוטשילד" לשעבר) יש מצוקת חניה מתמשכת. המבנה הטופוגרפי של האזור מכביד על מי שינסה לחנות רחוק או להגיע בתחבורה ציבורית. מקומות החניה הקרובים ביותר לכניסה הראשית מוקצים לעובדים. חניות נכים (במספר קטן מהדרוש) מפוזרות ברחוב, ליד מרפאות החוץ וליד הכניסה. יש גם טענות בנוגע ליחס של המאבטחים למי שמגיע עם רכב של נכה.

 

בתלונה מפברואר 2009 נכתב, בין השאר:

"אני נכה וגם בגיל מתקדם. אין לי כסא גלגלים ובכל זאת אני לא מסוגלת לתפקד, ללכת מרחק קצר בלי להעזר ע"י מלווה. ... לא היה חניה בכלל מחוץ לבית החולים בתוך מגרש בית החולים ליד המיון היו 2 מקומות חניה פנויים מלבד 2 מקומות לנכים שתמיד הם תפוסים. לא רצו לתת לי להכנס הנוהל לא להכניס נכים. אחר שלא היה לי ברירה, השתדלתי לא לסגור את הכניסה עמדתי על 1/4 כניסה . הבן שני גר לא רחוק מבית החולים צלצל למשרד הנהלה ולאחר דין ודברים אושר לי חניה. אני חושבת שיש לעשות מעשה. לא יתכן עובדי בית החולים חונים ברכב מספר שעות או שומרים לעובד לעדין בבית ולא לאפשר לנכים חניה. האם אי אפשר להביא את רוב העובדים בהסעה מאורגנת? כולם באים למשמרת באותה שעה וגומרים משמרת אותה שעה. הדבר ממש זועק לשמים איך צוות רפואי שאמור להבין חולים חושב רק הנוחות ולא טובת הציבור הנכים.".

המצב של העדפת העובדים על פני לקוחות נכים אופייני, לצערנו, למקומות רבים. יש דוגמאות למקרים של הסבת חניה ציבורית לחניית עובדים בניגוד לתוכניות שהוגשו לוועדות (לקראת הקמת המבנה). וכך, המערכת נאלצת להעדיף עובדים (שרובם לא משתמשים ברכב במהלך העבודה אלא רק כדי להגיע אליה ובחזרה) על פני יתר האזרחים. עובדים אלה "סותמים" את הכבישים בשעות השיא, בניגוד לרצון מעסיקי העל שלהם (הממשלה והעיריות הגדולות) להעדיף תחבורה ציבורית.

בעקבות התלונה, המתלוננת קיבלה תשובה מהנהלת בית החולים לפיה הקב"ט קיבל הנחייה לגלות סבלנות גדולה יותר ולסייע לנכים ככל האפשר בנושא החנייה. טרם ראינו הבטחה להוסיף חניות נכים.

לדברי הממונה על הנגישות בעירייה, יש במתחם כולו 14 חניות נכים, רובן ברחוב וליד מרפאות החוץ. לדעתנו זה לא מספיק (בודאי לא עבור בעלי תג נכה שצריכים להגיע לכניסה הראשית).


בדצמבר 2009 מגיעה תלונה על דלפק האחיות במחלקת השיקום. הדלפק גבוה עד כדי כך שיושב בכיסא גלגלים והאחות בדלפק לא יכולים לתקשר. כאשר היושב בכיסא גלגלים מנסה להגיע מהצד - כועסים עליו. תוך ימים ספורים הגיעה התשובה הבאה מרכזת הנגישות:

"הדלפק הקיים במח' שיקום מותקן במחלקה מעל 10 שנים ולצערי, כנראה עקב חוסר מודעות להנגשה בתקופה שהותקן, לא תוכנן בצורה האופטימלית והנגישה לאוכלוסיית המטופלים.

הדלפק המדובר עשוי משיש ולפיכך היכולת לבצע תיקונים מיידיים מוגבלת ביותר, דבר הגורם לצורך בהחלפה כוללת של הדלפק ולכך עלויות כספיות לא מבוטלות.

מחד גיסא, בית החולים פועל תחת תקציבים מוגבלים ומאידך גיסא, אנו מודעים וחושבים כל הזמן "נגישות" ואני תקווה כי הדבר יטופל בהקדם האפשרי לשביעות רצונם של המטופלים. הנושא יובא גם לידיעת הנהלת בית החולים".

אנחנו נמשיך לעקוב.


באוקטובר 2010 מגיעה תלונה על מצב החניה לנכים בבית החולים. המתלונן כותב (בין השאר):

"...ביקרתי בב"ח בני ציון עם רעייתי למיפוי לב. ניסיתי להיכנס לתוך בית החולים

ולקבל חניה אך המאבטח אמר לי הכול תפוס אין לו מקום פנוי,  נסעתי ומצאתי מקום רחוק בחניות של העירייה. הגענו לבי"ח עם הלשון בחוץ קשה לי וגם לרעייתי ללכת מרחקים...
נכנסתי לב"ח דרך הכניסה הראשית ... בזמן ההמתנה ... הלכתי לראות מי חונה בחנית נכים. אף נכה ולמה? יש במקום תמרורים קטנים ניידים ולא קבועים כנדרש בחוק. מי שחנה שם הפך את התמרור עם הסמל לכוון הקיר וזהו אין חנית נכים! ... צריכה להיות מסומנת חנית נכים תמרור סטנדרטי על עמוד בגובה 1.80 מ' [לפי] תקן ישראלי ...".
חניות הנכים ליד הכניסה הראשית מסומנות עם תמרורים קטנים צמודים לקיר ויש לנו ספק אם הרכבים החונים שם הם של נכים (ראו בתמונה להלן וב"תצוגת הרחוב של גוגל" מסוף 2011 בעת כתיבת שורות אלה).
 
בית חולים בני ציון (רוטשילד) חיפה
 
ביוני 2013 מגיעה תלונה "מכלי ראשון" על מצב החניה לנכים. מגיעים בשעה 9 בבוקר ואין אף חניה פנויה בתוך בית החולים וברחוב. השומרים לא מסייעים וכל מה שיש להם לומר זה "חפש חניה בחוץ". אין אפילו מקום מסודר להעלאה ולהורדה של נוסעים (יש תחנות אוטובוס שמוניות משתמשות בה). נוצר מצב שבעל תג נכה (שמסתדר באופן עצמאי בדרך כלל) נאלץ להיעזר במלווה או לוותר על הביקור ב"בני ציון" או לאחר לבדיקה / טיפול / ביקור. התכתבנו עם רכזת הנגישות של העירייה וגורמים אחרים ונכתב לנו שלפי מספר המיטות לא צריך יותר מ- 9 חניות נכים (ויש קצת יותר). אף אחד לא מכחיש שקיימת מצוקה בפועל, אך לא מעוניינים להקצות חניות נוספות כי גם התושבים בשכונה הסמוכה לבית החולים סובלים ממצוקת חניה.
 
ב- 2018 מתניעים בנייה של חדר מיון ממוגן צמוד למבנה המרכזי של בית החולים. לפי ההדמיה, חדר המיון מבטל את החניות המעטות שהיו בחזית המבנה הוותיק. לפי הדף של משרד הבריאות, יוקצה שטח לחניה על גג המבנה החדש. נכון לתחילת 2021 הבנייה לא הסתיימה וחניות הנכים המעטות ליד מרפאות החוץ לא מספיקות.


מידע נוסף וקישורים.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד