נגישות אוטובוסי "דן"

17/02/2022
 
 

 

האוטובוסים העירוניים (מאז 2003) כוללים רמפה וסידורים אחרים שמאפשרים לאנשים עם מוגבלויות לנסוע בהם. למרות זאת מגיעות תלונות קשות ותביעות

 

החברה מעבירה קורס לנהגים ומתכוונת להציב מדבקות הדרכה ליד מושב הנהג באוטובוסים הנגישים.

התלונות הן בנושאים הבאים:

*. התייחסות הנהגים - עצירה רחוק מהתחנה, מעבר ליד התחנה בנסיעה איטית ללא עצירה תוך ציפייה שהנוסע ינופף לנהג או יתקדם אליו.

*. גם כשיש רמפה או אפשרות רכינה של האוטובוס, הנהג לא תמיד מוכן או יודע להפעיל אותם ואת העגינה של הכיסא. הנושא הזה עלה ב"כלבוטק" (דצמבר 2006) ובעקבות התוכנית גם בראיון במסגרת "הכול צפוי" (רשת א', ינואר 2007). אפילו באפריל 2010 התלונות זהות! התלונה של ויקי משעני הגיעה לוועדה לפניות הציבור של הכנסת בנובמבר 2010. אפילו ב- 2018 יש אירוע מתועד.

הנהגים טוענים לפעמים שאסור לנהג לקום מכיסאו. המצב בקטע הזה ישתפר כאשר תתבצע הדרכה לכל הנהגים ויוצבו המדבקות המוזכרות לעיל. כדאי לחשוב גם על רמפות חשמליות שמופעלות ממושב הנהג (כמו בלונדון, למשל).

*. בשנים הראשונות (להפעלת התקנה בחוק השוויון) לא כל האוטובוסים (אפילו בקו מונגש) נגישים ולכן המשתמש בכיסא גלגלים לא יודע מתי יוכל לעלות על אוטובוס. ב- 2013 ביטלו נגישות בשני קווים חשובים לפחות והנוסעים לא ידעו על כך מראש!

*. אין (בעת כתיבת שורות אלה) אוטובוסים בין-עירוניים נגישים. לצערנו אין חובה להנגיש אוטובוסים כאלה למשתמשים בכיסאות גלגלים לפי חוק השוויון. יש המלצה של וועדה (מינואר 2010) בנושא "קווים מטרופוליניים".

*. לא תמיד האוטובוס נצמד למדרכה. הבעיה הזאת מפריעה לא רק למשתמשים בכיסא גלגלים. הסיבה הנפוצה היא חנייה / עצירה של כלי-רכב בתחנה או לידה. גם כאשר יש אפשרות להיצמד למדרכה, הנהגים מעדיפים לעצור באמצע הכביש כדי שלא יצטרכו להתאמץ להשתלב בתנועה. גם אם הייתה רמפה למפלס הכביש (כמו באוטובוסים נמוכים של שדה תעופה), לא תמיד יש שיפוע מהמדרכה לכביש ליד התחנה. אגב, בניו-יורק ובברלין הנכים מחכים על הכביש בצמוד לתחנה ובאוטובוסים יש מעלון. בלונדון יש באוטובוסים רמפה חשמלית נשלפת לגובה המדרכה והנהג לא קם ממושבו.

*. קושי ללקויי ראייה - לא רואים את מספר הקו (שהוא לא מספיק בולט לפעמים) והנהג לעתים נוסע ולא עונה לנוסע בתחנה. יש כוונה להקים מערכות כריזה אוטומטיות מבוססות GPS.

*. בעת כתיבת שורות אלה, באתר האינטרנט של "דן" אין מידע נגיש על נגישות לנכים. יש מידע לסטודנטים, למשל. כשעושים חיפוש על "נכים" מוצאים את הפריט הבא תחת "דן והסביבה"(!), ובו מידע חלקי מינואר 2003. דף נוסף תחת "אודות דן". 

 

*. ב"רפורמת הקווים בגוש דן" (1.7.2011) בוצעו כל הטעויות האפשרוית בנוגע לנוסעים עם מוגבלויות. את אחת הבעיות ניתן היה לפתור במחיר זניח - מסירת מידע לציבור על נגישות הקווים החדשים לפני תאריך החלת השינוי (לא בוצע). לדעתנו האחראי כאן הוא ה"רגולטור" והיזם של המהלך (משרד התחבורה).

למצב המתואר יש תוצאה מוזרה: במשרד התחבורה היו רינונים על כך שמעט נכים נוסעים באוטובוסים למרות ההשקעה בהנגשה. נשמעו הרהורי חרטה על ההשקעה, ואז הובהר להם שיש כאן "ביצה ותרנגולת": כל עוד השירות לא אמין וזמין, אי אפשר לצפות מנוסעים עם מוגבלויות להשתמש בו.  נדרש קשר הדוק יותר בין הצרכנים (נוסעים עם מוגבלויות), נציבות השוויון ומשרד התחבורה כדי שיכירו בחשיבות ההנגשה והשירות בשטח.

באוגוסט 2006 קיבלנו תשובה מנציב פניות הציבור של "דן" על תלונה ספציפית בנושא יחס נהג "דן" לנוסע בכיסא גלגלים. בין השאר נכתב שם:

"חובת הנהג לעצור בסמוך למדרכה על מנת לקלוט ולהוריד נוסעים ובפרט כשיש נכה באוטובוס עם עגלה, יתרה מכך, באוטובוסים החדשים ישנה רמפה המקלה על הנכים ובעלי עגלות ילדים ואף קיימת חגורת בטיחות כמתחייב. אין ספק כי המתואר בפנייתך הינו מעשה רשלני וחסר אחריות מצד הנהג... אשר על כן, עותק ממכתבך יועבר לקצין הבטיחות בחברתנו האמון על הנושא והנהג יאותר ויוזמן לבירור בעניינו.". 

למרות התשובה הברורה הזאת התלונות ממשיכות לזרום. 


בסוף מאי 2007 התקיים בועדה לפניות הציבור של הכנסת דיון על הנגשת התחבורה הציבורית לנכים. הפרוטוקול בקישור כולל פרק על "דן". תודה ליו"ר הועדה, ח"כ סופה לנדבר, על הניהול התקיף של הדיון.


במרץ 2009 קיבלנו תלונה  שנכתב בה, בין השאר:

"...שמחתי מאד כשראיתי על אוטובוסים של חברת דן מדבקות כאלו [סמל כיסא גלגלים]. אך לצערי הרב, בתל אביב המדבקות הן בגדר המלצה בלבד. מדוע? מכיון שבמקרים רבים אין לאוטובוסים ישורת, או שעקב אי שימוש מתמשך הגורם להצטברות שכבות עבות של אבק ולכלוך אי אפשר להזיזה ולפתוח אותה, או שהנהג אינו יודע מה לעשות אתה. לחלופין, הסיבה היא "נצחונה" של שיטת האלתור הישראלית: "יאללה, חבר'ה, תנו כתף!" – כהרף עין מונף הכסא אל-על בידי מספר נוסעים צעירים חסונים ומחונכים כהלכה והנכה נראה לשניות ספורות כמו מנדרין סיני הנשא על כפים... יופי, אנחנו על האוטובוס. אלא שעל מנת להגיע למקום המיועד לעמידת כסא הגלגלים בתוך האוטובוס (כדי שלא יחסום את כניסת הנוסעים האחרים) יש ללכת לאורך האוטובוס כולו – אבל זה בלתי אפשרי מפני שהרווח בין טורי הכסאות צר מרוחבו של כסא גלגלים תקני. מה שראוי לציון הוא אורך רוחם של הנוסעים שאינם מתמרמרים על איבוד הזמן היקר עקב נסיונה של נוסעת אחת להגיע למחוז חפצה. אך מה עושים כשבאוטובוס יש רק נוסעים קשישים ונשים הממהרות לעבודתן ולא צעירים חסונים?  

טוב יעשו אנשי הרכש של חברת דן אם יקחו אתם כסא גלגלים וינסו כל אחד בתורו לעלות עמו לאוטובוס – כי דברים שרואים משם לא רואים מכאן."

 


באפריל 2009 הוציא איגור גונופולסקי מכתב גלוי בעקבות תקלות שהיו לו בנסיעות באוטובוסי "דן". איגור התפרסם במאבקו לשיפור הנגישות ברכבת ואנחנו מאחלים לו הצלחה רבה גם במאבק הנוכחי.


ביולי 2009 התפרסמה מודעה בעיתונות מטעם "דן". המודעה מפרטת קווים נגישים ומספרי טלפון של מוקד. זהו צעד מבורך, נקווה שיעמדו בהבטחה. הקובץ מצורף למטה. לעומת זאת, באותו חודש שודרה בערוץ 2 כתבה קשה על ניסיונותיו של גיל גרינברג לנסוע ב"דן" עם כיסא גלגלים. ביולי 2011 גיל גרינברג מספר בבלוג שלו שהוא הגיש תביעה נגד "דן".


ב- 8.8.2009 הציגו בחדשות סוף השבוע בערוץ 2, 8.8.2009 ("כך נראים חיי היומיום של בעלי....") אנשים עם מוגבלויות שצויידו במצלמות וידיאו לתיעוד קשיי נגישות. בין השאר, הראו אדם בכיסא גלגלים ממונע שסרבו להעלות אותו לאוטובוסים של "דן" בחולון למרות שהיה עליהם סמל הנגישות. בחלק מהמקרים הנהגים טענו שאסור להם לקחת אנשים בכיסא גלגלים ממונע. באותה כתבה הראו רצון טוב יותר ב"אגד", אך הרמפה הייתה תקועה. כעבור ימים ספורים עלה ב- YNET סיפור של משתמש בכיסא גלגלים ממונע שחסם אוטובוס ביפו אחרי שהנהג סירב להסיע אותו.

בקיץ 2010 הגיעה תלונה מנוסעת מבוגרת על עצירת האוטובוסים במרחק גדול מהמדרכה גם כשאפשר להיצמד. כשהנוסעת ביקשה מהנהג להיצמד למדרכה, הוא אמר משהו כמו: "אם קשה לך - סעי במונית!". לדברי המתלוננת, המצב החמיר עקב השיפוץ ברחוב אבן גבירול כי בקטעים מסוימים שפת המדרכה הוגבהה ולקשישים קשה מאד לרדת ולעלות עליה.

בנובמבר 2010 (במסגרת אירועי היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות) עלה נושא נגישות התחבורה הציבורית בוועדה לפניות הציבור של הכנסת. אחד הנושאים המרכזיים היה הסירוב להפעיל רמפה ואפילו אי עצירה בתחנה כאשר ממתין בה יושב בכיסא גלגלים.

ביולי 2011 מתבצעת רפורמה בקווי האוטובוסים בגוש דן. קווים רבים מתבטלים, נוספים קווים חדשים, קווים קיימים משתנים וגם התעריפים שונים. כידוע, "דן" שולטת עדיין ברוב הקווים בת"א. אפשר היה לצפות בעידן האינטרנט שיפרסמו מידע נגישות על הקווים החדשים, אך אין מידע כזה (בעת כתיבת שורות אלה, אחרי ביצוע השינוי) אפילו באתר שנפתח במיוחד להסברת השינוי (שלא לדבר על האתר של "דן"). גם אתר נציבות השוויון ממשיך לפרסם את הרשימה הישנה (הנכונה לסוף 2010). בימים האחרונים לפני השינוי התעוררו ארגוני עיוורים שהבינו שחבריהם יצטרכו לעבור תהליך הסתגלות ארוך וקשה, לחלקם יהיה מסלול ארוך ומסוכן יותר לתחנות שיזדקקו להן כדי להגיע לעבודה, למרפאות ולסידורים אחרים. ידוע לנו על 2 משתמשות (לפחות) בכיסא גלגלים שיתקשו להגיע לעבודה החל מיולי 2011.

 

בינואר 2012 מגיעה תלונה על סירוב נהג "דן" להסיע עיוור עם כלב נחייה. הנושא בבירור.

 

בדצמבר 2012 מוגשת תביעה מטעם נציבות השוויון נגד "דן" בעקבות מקרים רבים של סירוב להסיע את ויקי משעניה (משתמשת בכיסא גלגלים ממונע).

כזכור, ויקי העלתה את הנושא גם בוועדה לפניות הציבור של הכנסת ובתקשורת. ב- 7.1.2013 ויקי התראיינה ב"ערב חדש" (החינוכית בערוץ 1) בנושא התביעה. אפשר לצפות בהקלטה (כ- 40 דקות מתחילת השידור) באתר "החינוכית".

 

באפריל 2013 מגיעות תלונות על ביטול הנגישות בקווים 17, 31. הקווים האלה מוגדרים כנגישים ברשימות הישנות. אנחנו מנסים להחזיר את הנגישות לקווים האלה ולהבין את מנגנון קבלת ההחלטות. תוך כדי הבירור קיבלנו (באדיבות הנציבות) העתק מודעה עם רשימה חדשה שהתפרסמה כמודעה בעיתון בפברואר 2013 ואחר-כך נוספה גם לאתר "דן":

ואכן קווים 17 ו- 31 נמחקו ממנה!

 

 

במאי 2018 מתפרסמת ב"חדשות" (ערוץ 2 לשעבר) כתבה על סירוב של נהג "דן" לסייע לחיילת בכיסא גלגלים לפתוח את הרמפה. בסרטון באתר MAKO אפשר לראות תיעוד מצולם של האירוע וראיון עם החיילת והחברה שסייעה לה. הנהג ציפה שהנוסעים יפעילו את הרמפה ושהנוסעת בכיסא גלגלים תחזיק מברג שיאפשר פתיחה של הרמפה על ידי נוסעים. הנהלת "דן" הגיבה בהתנצלות ובהבטחה לחדד את הנהלים.

 

בפברואר 2022 התפרסם ב"ידיעות אחרונות" פסק דין של בית משפט השלום שקנס את חברת "דן" ב- 40000 שקלים על שני אירועים שבהם הנהג לא איפשר למשתמש/ת בכיסא גלגלים לעלות לאוטובוס. אין בידיעה הקצרה פרטים נוספים. למשל, חסר מידע על ענישה אישית (אם קיימת) נגד הנהגים במקרים האלה.

 


הערות ומידע כללי

דרג את הכתבהדירוג כתבה נגישות אוטובוסי "דן": 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד