טרמינל הנוסעים בנמל חיפה

14/05/2022
 
 

עד 2019 הייתה אפשרות להיכנס עם רכב נושא תג נכה עד סמוך לטרמינל. עם חידוש הפעילות באמצע 2022 האפשרות בוטלה ונוצר קושי מיוחד לנוסעים עם מוגבלויות. יש גם בעיה לתיירים עם מוגבלות שמגיעים באוניות לנמל

 

 

במאי 2022 הגיעה אלינו תלונה קשה על הגישה לטרמינל הנוסעים ממגרשי החניה שמחוץ לנמל.

"

ההגעה משער הנמל ועד לאוניה הייתה בגדר כמעט בלתי אפשרית לאנשים בגיל השלישי ומוגבלים הנעזרים באמצעי עזר להליכה.

משער הכניסה לנמל לא ניתן יותר להיכנס  עם הרכב ועלינו היה ללכת  וללכת הליכה מאד קשה לאנשים מוגבלים בהליכה וגם שנושאים עמם מזוודה אחת או שתיים.

כאשר ביקשנו עזרה בהסעה או לפחות בנשיאת המזוודות נאמר לנו שאלה הנהלים ולא ניתן לסייע לנו.

עלי לציין שההליכה נעשתה בשמש ללא כל אפשרות של מנוחה ישיבה בדרך.

"
המתלוננת כתבה לרשות הספנות והנמלים ונענתה כדלקמן על ידי הממונה על פניות הציבור (על התלונה ועל השאלה למי לפנות):

"אין לי כתובת. כמו שכבר כתבתי העניין לא שייך לרשות הספנות והנמלים...".

 

פונה אחר כתב לנו במאי 2022:

"בעוד כמה ימים אני נוסע להפלגה  שיוצא מנמל חיפה. פעם הייתה אפשרות לתו כחול לחנות בפנים. התקשרתי ואין כבר אפשרות לחנות בפנים...".

 

באתר של טרמינל הנוסעים כתוב:
"

החנייה אינה אפשרית בשטח הנמל ולא תתאפשר עלייה עם רכב לגשר הכניסה...

נמל חיפה קיבל אישור רשמי כאתר נגיש מהנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות של משרד המשפטים. לאחר הליך ממושך, שהושקעו בו משאבים רבים וביקורות של הנציבות, הודיע משרד המשפטים לנמל חיפה כי החברה עמדה במלוא הדרישות על פי חוק להתאמות הנגישות לאנשים עם מוגבלות בטרמינל הנוסעים. כחלק מההתאמות, הותאמה הכניסה לטרמינל לבעלי מוגבלות, המעליות הותאמו, כולל התראות קוליות, הוספה ושודרגה עמדה מיוחדת לאנשים עם מוגבלות על פי התקן הנדרש
".

אפשר להניח שהטרמינל עצמו נגיש למהדרין כמשתמע מהציטוט לעיל. מצד שני, אנחנו מכירים את הכלל של "רצף הנגישות", ואם אין חניות נכים ואין דרך נגישה מהחניות אל הטרמינל, אזי כל המאמץ המתואר הוא ברכה לבטלה.

 

כדי להמחיש את השינוי לרעה במצב, ראו את מאמרו של אלכס פרידמן על הפלגה מחיפה ב- 2013:

"ב-14.7.13 הגענו לנמל חיפה. במקום ישנן 3 חניות נכים מוסדרות ואפשר להשאיר את הרכב ממש בסמוך לטרמינל..."

 

אנחנו מבררים אם נושא החניה והגישה ממנה אל הטרמינל טופלו בזמנו במסגרת ההכנות ל"אישור הרשמי" הנ"ל של נציבות השוויון. פנינו לנציבות ונעדכן כאן בתוצאות.


במבט קדימה, צריך לפעול להנגשת הקטע הזה לטובת נוסעים שעבור חלקם זו הדרך היחידה "לטעום" חו"ל, לא רק כדרישה לפי חוק השוויון.

 


המצב בטרמינל בהשוואה לדרישות חוק השוויון

 

התקנה שעוסקת בנגישות תחבורה ציבורית היא אחת הראשונות שנחתמו בעקבות חקיקת חוק השוויון ב- 1998. יש בה איזכור מפורש של נגישות דרכי הגישה ודרישה לחניות נכים. בהמשך נפרט.

 

 


נגישות לתיירים עם מוגבלות שמגיעים באוניות לחיפה

 

בסוף 2012 הגיעה תלונה של תיירת שהגיעה באוניית נוסעים לחיפה. היא משתמשת בקלנועית קטנה ולפני הנסיעה היא ניסתה לברר מידע באינטרנט באנגלית, ללא הצלחה. כתבנו לבכירים בעירייה, בעמותת התיירות של חיפה ועוד, אבל חוץ מהבנה לחשיבות העניין  והבטחות כלליות לא ראינו פעולה משמעותית בשטח. יש אינטרס כלכלי שקיים גם בנמלים אחרים שמארחים אוניות נוסעים: לבעלי / מפעילי האוניות כדאי להציע טיולים יקרים של כמה שעות. הם גובים כמה עשרות אחוזים ממחיר הטיולים ולכן אין להם עניין לספק מידע על טיולים עצמאיים בסביבה הקרובה של הנמל באמצעות תחבורה ציבורית נגישה. חוץ מהתיירים, העיר חיפה היא המפסידה הגדולה, כי התיירים נלקחים באוטובוסים ליעדים רחוקים במקום להתפעל מהגנים הבהאים ולהשאיר כסף בעסקים בעיר...

 

 


מידע נוסף וקישורים

 

 

*. דף טרמינל הנוסעים באתר נמל חיפה.

 

*. "תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הסדרת נגישות לשירותי תחבורה ציבורית), תשס"ג 2003" (פרסום באתר "נבו"). התקנה עוסקת גם בנגישות "מיתקן מרכזי לנוסעים" (טרמינל או תחנה מרכזית), כולל דרכי הגישה אליו וחניות נכים.

 

*. "הפלגת בספינת נופש לאיטליה עם כיסא גלגלים". אלכס פרידמן באתר "נגישות ישראל", 2014.

 

*. מידע באתר "למטייל": "חנייה תותר רק לבעלי תו חנייה לנכים שיגיעו עם רכבם, יחנו במקום המיועד ויירשמו במשרד המודיעין. רחבת הטרמינל נועדה להורדת והעלאת נוסעים בלבד. רכב שיחנה ללא רישום יטופל בחומרה". אין תאריך וכנראה שהמידע לא מעודכן למצב באמצע 2022.

 

*. תצלום אווירי של חניות הנכים ליד הטרמינל ב- 2019 (מפות "גוגל").

 

*. מכרז לחניון סמוך לטרמינל הנוסעים. אתר port2port, אוגוסט 2020. לא ברור הסטאטוס של הפרויקט.

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה טרמינל הנוסעים בנמל חיפה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד